Balatalardan gelen ses.

murat8550

Yeni Üye
İsim
Murat Özgür
Araç
golf 2018 1.0 dsg
Beyler geçen yıl bu zamanlar balatalrı doüuş oto da orjinali ile değiştirdim. İlk etapta frene basınca ses gelmeye başladı. Belli bir süre arabayı kullandıktan sonra geliyor ses... servise ve forumlarda sordum ilk değişiklik sonrası gelebileceğini ve sonra 1-2 aya geçeceğini söylediler. Fakat hala devam ediyor ve frene basmanın yanı sıra direksiyonu hafif sağa doğru kırdığımda da cızırtı sesi geliyor. Sola doğru kırdığımda gelmiyor. Direksiyonu kırdığımda ki ses hafif iken frene basınca gelen ses uzun yolda daha da artıyor... Sizce nedeni ne olabilir...

Beyler geçen yıl bu zamanlar balatalrı doüuş oto da orjinali ile değiştirdim. İlk etapta frene basınca ses gelmeye başladı. Belli bir süre arabayı kullandıktan sonra geliyor ses... servise ve forumlarda sordum ilk değişiklik sonrası gelebileceğini ve sonra 1-2 aya geçeceğini söylediler. Fakat hala devam ediyor ve frene basmanın yanı sıra direksiyonu hafif sağa doğru kırdığımda da cızırtı sesi geliyor. Sola doğru kırdığımda gelmiyor. Direksiyonu kırdığımda ki ses hafif iken frene basınca gelen ses uzun yolda daha da artıyor... Sizce nedeni ne olabilir...
Nasıl bir ses hocam ? Sürtme gibimi? Islık gibimi? Cızırtımı? Bi şekilde izah etseniz..

Upvote 0
Sesten sonra tekrar balatalara baktırdınızmı hocam?

Upvote 0
Ustad disklerini bir ince torna yaptır balatadan değil ise muhakkak geçecektir

Upvote 0
Sesten sonra tekrar balatalara baktırdınızmı hocam?
bakım yaptırdım 2 hafta önce... orda belirttim durumu. belli bir süre kullandıktan sonra frene hafif basınca ıslık ve cızırtı gibi bir ses geliyoır( ya aslında kamyonların frene bastığındaki gibi bir ses) ayrıca direksiyonu hafif sağa kırınca da yine ses geliyor dedim. direksiyonu hafif sağa kırınca gelen ses çok az... bakım sonrası balatalara baktıklarını ve sıkıntı görmediklerini belirttiler.... ama sorun aynı şekil devam ediyor. uzun yol yapınca baya ses yapmaya başlıyor... ama kısa mesafede ses yok.

Upvote 0
ses yapma sebepleri sadece disk yada balata yüzeynden gelen ses değilki..balatayı takarken balata üzerinde yer alan küçük bir demir parçası var onu bile düzgün montajlamak lazım (o demir parçası balatayı gergin tutmaya yarıyor) onu yapmazsak ileri geri harektte bile ses yapar...ayrıca kaliper vidalarınıda greslemek gerekir. 2 balata 1 disk kuralıda önemli 3 balata bir disk yaparsanız buyuk olasıkla balataya yazık edersiniz..dski torlalatırken disk üzerindeki ize de dikkat edin onu geçmemeli..

Upvote 0
Merhaba. Problemi çözdünüz mü? Aynı sıkıntıyı yaşadım. Aracım 72 binde. Bir yere gösterdim diskin değişmesi lazım dedi.

Upvote 0
Merhaba. Problemi çözdünüz mü? Aynı sıkıntıyı yaşadım. Aracım 72 binde. Bir yere gösterdim diskin değişmesi lazım dedi.
uzun yol yapmadıkça ses gelmiyor. ama uzun yolda baya sıkıntı. bence de sorun disklerde. ama bendeki sıkıntı balata değişimşnden sonra olması. acaba takarken bir şeyi yanlış mı yaptılar bilmiyorum. yakın zmanda ilgileneceğim.

Upvote 0

Geri
Üst Alt