🤭 Araç Temizliği "Demir Tozu Kil "

metinkar

Uzman Üye

İsim
Metin
Araç
Golf8 Life
Merhaba arkadaşlar aslında tam anladığım bir konu değil bu nedenle danışmak istedim...

Aracıma kil uygulaması yapmak istiyorum muhtemelen kendim yapacağım...

kil hamuru araştırması yaparken bu ürün dikkatimi çekti bu ne işe yarıyor uygulayan yada bilgisi olan varmı...

Yani kil hamuru almasam bu ürünle reçineleri temizleyebilirmiyim🤔🤔

IMG_0025.jpeg

Son düzenleme:

Hayırlı bayramlar metin abi detailforum var burdan bi kaç arkadaşta var orda faydalı bilgiler paylaşılıyor istersen oraya bi göz at

Ben arabama kil hamuruyla yılda 1 defa bu bahar mevsiminde hep temizlik yaparım,kil ile gerçek anlamda aracın saf rengi ortaya çıkıyor.ardından balmumu wax ile cilalarım.piyasada çok farklı ürünler mevcuttur.kil eldiveni killi sünger gibi vs.. fakat hiçbirisi orjinal kil hamuru gibi etkili değildir.
her kil hamuru da içerik olarak tam bir kil hamuru değildir,buna çok dikkat ediniz. her zaman için detail işinde rüştünü ispatlamış firmaların kil hamurlarını tercih edin. (örnek marka olarak Valet pro,3D,3M,Würth,Gyeon,Auto Finesse gibi..)

Merhaba arkadaşlar aslında tam anladığım bir konu değil bu nedenle danışmak istedim...

Aracıma kil uygulaması yapmak istiyorum muhtemelen kendim yapacağım...

kil hamuru araştırması yaparken bu ürün dikkatimi çekti bu ne işe yarıyor uygulayan yada bilgisi olan varmı...

Yani kil hamuru almasam bu ürünle reçineleri temizleyebilirmiyim🤔🤔

Ekli dosyayı görüntüle 66187
Muhakkak iş görür bu ama bir kil hamuru gibi yoğun ve sert olmadığı için tam işlevini yerine getireceğini sanmıyorum. ValetPro'nun kil hamuru ve kaydırıcı setini öneririm. Kaydırıcı yerine boş bi sprey şişesine sabunlu suda koyabilirsin. Ama set olarak uygun rakama gelir kampanya bulursan.

@metinkar kilden önce demirtozu temizliğini yapmayı ihmal etme. Ayrıca hamurda kirlenen yüzeyi hamur gibi içe yoğurarak temiz tarafıyla devam edersin temizliğe. Ama bu süngerle onu yapmak zor. Hamurun sürekli temiz bi yüzeyini yoğurarak ayarlayıp panel panel gidebilirsin

Teşekkür ederim bilgiler için...

Biraz önce yamaclardetailing ile görüştüm bana iki ürünü tavsiye etti...

- kil bezi igl marka ; kullanımı çok kolay max 50 araç kullanabileceğimi yine bol su ile işlem yapmam gerektiğini söyledi...

- kil hamuru valet pro ; 100gr ile 10 araç yapabileceğimi yine boş su kullanacağım...

İkisi arasın da karar vereceğim bez amatör için iyi olur düşüncesindeyim gibi...

Teşekkür ederim bilgiler için...

Biraz önce yamaclardetailing ile görüştüm bana iki ürünü tavsiye etti...

- kil bezi igl marka ; kullanımı çok kolay max 50 araç kullanabileceğimi yine bol su ile işlem yapmam gerektiğini söyledi...

- kil hamuru valet pro ; 100gr ile 10 araç yapabileceğimi yine boş su kullanacağım...

İkisi arasın da karar vereceğim bez amatör için iyi olur düşüncesindeyim gibi...

Kil'de bezde amatörler için kolay yapılır şeyler hocam. Süngerden ise bez daha mantıklı. Ama ben yinede tercihimi kil hamurundan yana kullanırım. Biraz eski bi yöntem ama en verimlisi olsa gerek. Yamaçlarında dediği gibi ValetPro bu konuda işini iyi yapan markalardan.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    319.3 KB · Görüntüleme: 16
Kil önceside yine ValetPro'nun demir tozu temizleyicisini öneririm. Islak zemine sık, araçtaki demir tozları akana kadar 15-20dk (renk morarana, kırzmızılaşana kadar) bekle. Sonra suyla durula. Ardından kil temizliğine geç. Eğer demir tozlarını arındırmazsanız görmediğiniz bu partiküller kil işlemi esnasında boya yüzeyine gömülür.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    141.3 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Kil önceside yine ValetPro'nun demir tozu temizleyicisini öneririm. Islak zemine sık, araçtaki demir tozları akana kadar 15-20dk (renk morarana, kırzmızılaşana kadar) bekle. Sonra suyla durula. Ardından kil temizliğine geç. Eğer demir tozlarını arındırmazsanız görmediğiniz bu partiküller kil işlemi esnasında boya yüzeyine gömülür.

Önce araca su ile ıslatacağım sonra her yerine demir tozu spreyini sıkacağım...

Su ile yıkar iken sade su mu yoksa normal köpüklü yıkama mı yapacağım...

Bir kaç yerde okudum demir tozu spreyi tamamen temizliyormuş bazen kile gerek kalmıyor yazmışlar o kadsr etkilimi boyaya zarar vermez değilmi kimyasal durumundan dolayı...

Önce araca su ile ıslatacağım sonra her yerine demir tozu spreyini sıkacağım...

Su ile yıkar iken sade su mu yoksa normal köpüklü yıkama mı yapacağım...

Bir kaç yerde okudum demir tozu spreyi tamamen temizliyormuş bazen kile gerek kalmıyor yazmışlar o kadsr etkilimi boyaya zarar vermez değilmi kimyasal durumundan dolayı...
Yok hocam kesinlikle zarar vermez. Gönül rahatlığı ile tüm boya yüzeylerine, özellikle jantlara bolca sıkabilirsiniz. İşlevini yaparken morarma, kırmızılaşma yapabilir boya yüzeyi ama bu sizi korkutmasın. İşlevini yapıyor anlamındadır.

Önce köpükle aracı yıkayın ki ağır kiri, trafik kiri üzerinden aksın aracın. Çünkü sıkacağınız sprey birebir boyaya temas etmeli. Evet demir tozu baya bi partkül temizliyor ama bu işin tamamlayıcısı kildir. Kil uyguladığınız yüzeylere el sürdüğünüzde ki boyadaki o yumuşaklığı hissedeceksiniz. Yani bu işin olmazsa olmazı kil.

Merhaba, uzunca süredir detail ile ilgilenen birisi olarak killerinde sertlikleri olduğunu unutmamanızı tavsiye ederim. Eğer daha sonra araca polisaj yapılmayacaksa ben hafif veya orta sertlikte olan kili kullanmanızı tavsiye ederim.

Kısa bir özet yapacak olursam işinize yarayacak büyüklükte olan kili kesip sıcak bir suda kısa süre beklettikten sonra elinizde onu içine içine katlayın biraz.

Daha sonra (demir tozu temizliği yapılmış, kova yıkaması yapılmış araç yüzeyine) kil kaydırıcı veya şampuanlı su ile bol bol ıslatarak elinizde ki kili yüzeye dik hareketler ile uygulamalısınız.

Eğer yuvarlak hareketlerde bulunursanız aracınızda hare oluşumu, çizik oluşumu daha çok göze batacaktır.

Uygulamaya yukarıdan aşağıya doğru başlamanızı tavsiye ederim, aynı araç yıkarken ki mantık gibi.

Elinizde ki kil hamurunun yüzeyini kontrol edin sık sık, kirlendikçe hamuru dıştan içeriye doğru katlayarak devam edebilirsiniz.

Örneğin kaputun bir miktarına uyguladıktan sonra elinizin tersi ve içi ile kil yapılmış ve kil yapılmamış alana sürterseniz farkı anlayabilirsiniz kolaylıkla.
Şimdiden kolay gelsin.

bauhaus'tan Turtle Wax Jant Temizleyici 500 Ml almıştım 2 ayda bir kullanıyorum resmen jantlar kan ağlıyor, tavsiye ederim. aynı markanın şampuanıda var o da güzel ürün araba yıkandıktan sonra pırıl pırıl parlıyor.

Ekli dosyalar

• jant.jpeg
    jant.jpeg
    141.9 KB · Görüntüleme: 39
Selamlar golf ailesi,

Ben de bugun gun boyu golfümüzün iç temizliği ile ugrastim. Ön panel, orta konsol, göğüs, torpido, koltuklar, kapilar vs vs seklinde en ince ayrintisina kadar temizledim. Izgara petekleri hatta kapi kolu tutamaklarinin iclerine kadar. Seviyoruz bu sporu :)

Her tarafin fotografini cekemesem de ön panel temizliği ve finalde süt ile besledikten sonra var olan siyah rengin cilali siyaha dönmesi beni benden aliyor. Süt effect..

Özellikle kadranlarin oldugu camın (veya mikanin) uzerinde leke olmamasi ve direksiyon ile beraber orta kismin parlamasini seviyorum.

Bu konuda bana gore piyasadaki en iyi ve mucizevi ürün olan Würth arac ici temizleme köpüğü olmazsa olmazimizdir. Koltuk, tavan, göğüs vs her yere uygulanabiliyor ve gecmez denilen, deforme olan her yeri geciriyor. Kesinlikle her golfçüde olmali..

Bir de torpide besleme sütü ve süngeri. Siyahlarin göz alici parlakliga kavusmasini sağlıyor. Bu 2 ürün beni aşık etti kendine:)
Dipnot: süt bir sure toz tutmasini da engelliyor.

Sevgili golfçüler, bugun bayagi bir emek verdiğim ve sonucunda da cok hoşuma giden bir görüntüye ulastigim icin sizlerle de paylaşmak istedim:)

Ekli dosyalar

• IMG-20230502-WA0018.jpeg
    IMG-20230502-WA0018.jpeg
    116.5 KB · Görüntüleme: 29
  • 20230502_191119.jpg
    20230502_191119.jpg
    145.4 KB · Görüntüleme: 28
  • 20230502_191214.jpg
    20230502_191214.jpg
    328.9 KB · Görüntüleme: 28
Benim sıralamam da soyle metin abi; ön yikama yaparim, eger arabada boya koruma varsa kostikli kopukle (benzinlik kopugu) yikarim sonrasinda demir tozu temizligi, arkasindan hizli bir temazsiz ön yikama yaparim. Sonrasinda kil icin piyasa da iyi urun dersen bilt hamber soft kil kalitelidir degilse valet pro turuncu kil işini rahatlikla gorur. Kil kaydirici olarak az bir sampuan ile su karışımı yaparak uygularim. Kilde önemli olan arkadaşların dediği gibi küçük paneller başına kili içe doğru katlaman gerekecek büyük paneller kaput tavan gibi yerlerde 2 kere katlama yapıp kilin temiz yüzünü getirmen gerekecek. Kil arkasından polisaj yapilacaksa sert kil önerilir ama polisaj yoksa çizme riskine karşı soft olan tercih edilmelidir ve kile bastırmadan kilin kendi ağırlığı ile baskı yapman yeterlidir. Sonrasinda araç durulanır ihtiyaç doğrultusunda İPA ile beze sık sil şeklinde üstünden gecer varsa kati wax kalintilarini gideririm. Sonrasinda da kati wax uygulamamı yapar bitiririm.

Biraz uzun oldu ama yararı olur inşallah...

Geri
Üst Alt