Golf 8'e Neler Yaptım

@apranaxi panjur ıle kaput arasında kalan plastik hava kanalının üst kapağı söktüm ve temizledim. Hava filtre kutusu motor havuzunun solunda, hava kanalları girişi ise aracın sağ farının yanından başliyor ve en uzak noktadan giriş yapan hava dar kanaldan filtre kutusuna ulaşıyor. Bu arada hava kanalına giren havanın bir kısmıda hareketli kapak yüzünden motor kısmına gidiyor.
Ayrıca panjur boyunca uzanan hava tünelinde en sağda küçük giriş varken , sol tarafta hava filtresine daha yakın ve doğrudan hava alacak noktada her yer kapalı. Hatırladığım kadarı ile pro inteke kit lerde sol tarafta açık. Stok parça da kesilip açılabilir ama önce araştıracağım :) diğer araçlarıma kıyaslayarak bu aracın nefes alacak yeri yok . Zaten kanallar ve filtre temizdi, ot, kum , toprak , sinek, böcek birsey yoktu

@thelordof bu konu forumda daha detaylı şekilde konuşuldu. 0w20 vizkozite ince yağ ve dayanımı daha zayıf. Bu yağda motora uyumlu, servise sorarsak uyumsuz olabilir 😅

@apranaxi panjur ıle kaput arasında kalan plastik hava kanalının üst kapağı söktüm ve temizledim. Hava filtre kutusu motor havuzunun solunda, hava kanalları girişi ise aracın sağ farının yanından başliyor ve en uzak noktadan giriş yapan hava dar kanaldan filtre kutusuna ulaşıyor. Bu arada hava kanalına giren havanın bir kısmıda hareketli kapak yüzünden motor kısmına gidiyor.
Ayrıca panjur boyunca uzanan hava tünelinde en sağda küçük giriş varken , sol tarafta hava filtresine daha yakın ve doğrudan hava alacak noktada her yer kapalı. Hatırladığım kadarı ile pro inteke kit lerde sol tarafta açık. Stok parça da kesilip açılabilir ama önce araştıracağım :) diğer araçlarıma kıyaslayarak bu aracın nefes alacak yeri yok . Zaten kanallar ve filtre temizdi, ot, kum , toprak , sinek, böcek birsey yoktu
Takipteyim. Ağzına sağlık.

arabayla aşkın hikayesi olmuş
araba evlat yada kumadır diye boşuna dememişler elinize sağlık

kodlama gibi işlemlerle mi aktif hale geliyor ? Yada İmpresion olduğu için mi benim aracımda saat yada logo gibi şeyler çıkmıyor ?
Bizim impression da çıkıyor. Yanlış hatırlamıyorsam bekleme ekranında /modunda saati göster diye seçenek olması gerekiyor ayarlar menüsünde.
@Resul hocam detaylı güzel paylaşım emeğinize sağlık.

Bizim impression da çıkıyor. Yanlış hatırlamıyorsam bekleme ekranında /modunda saati göster diye seçenek olması gerekiyor ayarlar menüsünde.
@Resul hocam detaylı güzel paylaşım emeğinize sağlık.
Teşekkürler. İnip mi menüde tekrardan kontrol ediyorum hemen

@ozdemir0629

Bu hava polen mazot filtrelerini degistirdikten sonra, lift/yada tünel imkanımızın olmayısından dolayı elimize yağ + yağ filtresini alıp ustamıza gitmekte ağırıma gidiyor.

Halbuki anahtarla karter tapasını aç yag filtresini elle sök elle sık basit isler

Kriko ile aracı 35 cm kaldırmakla olmaz o işler
Rahat adam boyu çalısma mesafen olacakki düzgün işcilik yap

Ayrıca krikoya nasıl güveniceksinde aracın altına yatacaksın

Ben lisedeyken peder bey ford taunusunu ankara bahcelievler 3. Caddedeki apartman altı semt tamirhanesine götürür dü bakımlara.(adı kardeşler tamirhanesi hakkaten 2 kardeş usta işletiyor, ve halen aynı yerde devam ediyorlar)

Eee semt tamirhanesi sonucta

Adamların hidrolik lift leri yoktu. Olsada dükkan icine arac girecek alan yoktu.

Pedallı sistem seyyar tekerlekli (lastikçi tipi) krikolarla araç altına girip iş görüyorlar. (Dükkan önünde)

Bir hafta sonu peder beyle ugradık
Ustanın biri yok dükkanda, sorduk

Sorma dedi diger usta

Hafta ici biraderi araç altına girmis kriko boşa düsmüş ustanın üzerine araç gümm.. (6 ay hastanede)

Lastik degistirirken falan emniyetinizi alınız ! Kaldıraç sistem bizim krikolara falan güven olmaz. Dikkat!!!

Son düzenleme:
kodlama gibi işlemlerle mi aktif hale geliyor ? Yada İmpresion olduğu için mi benim aracımda saat yada logo gibi şeyler çıkmıyor ?
Benim en baştan beri var , kodlama vs yaptırmadım. Gizli özellik açtırdım sadece . Bence ayarlarla ilgili büyük ihtimal

@ozdemir0629

Bu hava polen mazot filtrelerini degistirdikten sonra, lift/yada tünel imkanımızın olmayısından dolayı elimize yağ + yağ filtresini alıp ustamıza gitmekte ağırıma gidiyor.

Halbuki anahtarla karter tapasını aç yag filtresini elle sök elle sık basit isler

Kriko ile aracı 35 cm kaldırmakla olmaz o işler
Rahat adam boyu çalısma mesafen olacakki düzgün işcilik yap

Ayrıca krikoya nasıl güveniceksinde aracın altına yatacaksın

Ben lisedeyken peder bey ford taunusunu ankara bahcelievler 3. Caddedeki apartman altı semt tamirhanesine götürür dü bakımlara.(adı kardeşler tamirhanesi hakkaten 2 kardeş usta işletiyor, ve halen aynı yerde devam ediyorlar)

Eee semt tamirhanesi sonucta

Adamların hidrolik lift leri yoktu. Olsada dükkan icine arac girecek alan yoktu.

Pedallı sistem seyyar tekerlekli (lastikçi tipi) krikolarla araç altına girip iş görüyorlar. (Dükkan önünde)

Bir hafta sonu peder beyle ugradık
Ustanın biri yok dükkanda, sorduk

Sorma dedi diger usta

Hafta ici biraderi araç altına girmis kriko boşa düsmüş ustanın üzerine araç gümm.. (6 ay hastanede)

Lastik degistirirken falan emniyetinizi alınız ! Kaldıraç sistem bizim krikolara falan güven olmaz. Dikkat!!!
Evet basit işler ama yer yok işte , birde ustalar şey diyor (herkes usta kesildi) 😂 avrupada kiralama hizmeti ile alet edavat , mekan , lift kullanılabiliyor. Bizim büyük şehirlerde de olabilir çok rahat. Ama yok , neden olsunki, lastikçiler ile periyodikçiler aç mı kalsın !

Eylül 2023

Bir yaşında 7 bin küsür km de serviste bakımı (sadece yağ değişimi) yapılan aracımın bakım vakti geldi. Artan maliyetler nedeni ile dışarda yaptırıyorum. Mann fitre (hava, yağ, karbon polen) + liqui moly top tec 4210 0w30 / 4 litre yağı internetten 2480 TL temin ettim (online yedek parça).

Bugün hava ve polen filtresini kendim değiştim. İki yıldır değişmeyen 15500 km yürüyen orjinal filtrelerde;
-Hava filresinin renginin değiştiğini, ancak tortu birikmediğini,
-Polen fitresinin ise rezil halde olduğunu gördüm.

Yağı da en kısa zamanda güvenilir bir ustaya değiştireceğim .

Hava filtre kutusuna / haznesine dışarıdan giden hava kanallarını inceledim ve yetersiz olduğunu düşünüyorum artık

-Markası modeli fark etmeksizin takılan intake kitlerin ön tarafı açık, daha rahat ve daha çok hava sisteme girsin mantığı sabit.
-Sıkıştırmayı turbo ayarlıyor ve yapıyor, kaporta aksamındaki hava delikleri doğrudan sıkıştırma oranını etkilemez.
-Bende bu mantık ile birlikte filtreye daha çok ve daha hızlı hava akışı olsun diye ön taraftaki mantıklı ve müsait olan yerleri keserek hava yolu açtım. Deneyip göreceğiz ne olacak , kaşıntı 😅😅

Ekli dosyalar

• IMG_2594.jpeg
    IMG_2594.jpeg
    304.4 KB · Görüntüleme: 95
  • IMG_2596.jpeg
    IMG_2596.jpeg
    366 KB · Görüntüleme: 95
  • IMG_2597.jpeg
    IMG_2597.jpeg
    216.9 KB · Görüntüleme: 92
  • IMG_2598.jpeg
    IMG_2598.jpeg
    148.7 KB · Görüntüleme: 92
  • IMG_2599.jpeg
    IMG_2599.jpeg
    204.6 KB · Görüntüleme: 91

-Markası modeli fark etmeksizin takılan intake kitlerin ön tarafı açık, daha rahat ve daha çok hava sisteme girsin mantığı sabit.
-Sıkıştırmayı turbo ayarlıyor ve yapıyor, kaporta aksamındaki hava delikleri doğrudan sıkıştırma oranını etkilemez.
-Bende bu mantık ile birlikte filtreye daha çok ve daha hızlı hava akışı olsun diye ön taraftaki mantıklı ve müsait olan yerleri keserek hava yolu açtım. Deneyip göreceğiz ne olacak , kaşıntı 😅😅
Eline sağlık.
Golf 7 varken çok düşünmüştüm bu işi. Sonra Yağmurlu ve karlı havalarda içeriye su girmesinden hava filtresinin ıslanarak işini yapamamasından korkup vazgeçmiştim.

Bu kasada ve yaptığın işlemde suyu nasıl kaçıracaksın ?

Geri
Üst Alt