2000 Model  Renault  Clio Sedan İncelemesi

fcsrn

Moderatör
İsim
Eren
   Eski Bravamı bilenleriniz vardır. Güzel araçtı ama işte hem lpg olmaması hemde yaklaşık 1000TL civarında masrafı olmasından dolayı nispeten daha az masrafı olan ve bulursam dizel yoksa lpg li bir araç arayışına girdim. Bravayı ilana koydum, yaklaşık 2 aylık bir süreden sonra Sinop’ta bir öğretmen gelip aldı. Şunu da belirtiyim, sattığım araçlar içinde en çok zorlayan bu oldu.

Bravayı sattığım paranın max 500TL üstüne bir araç bakmaya başladım. Yani max bütçe 16500. Elden kolay çıkması, parçalarının ucuz olması, kolay parça tedariği gibi sebeplerden dolayı ilk öncelik Clio oldu. Tabi bu arada Vw ve Ford araçları da yokluyordum sık sık. Hatta bir ara Amasya’da 2002 TDI Polo ilana girdi. Sabah ararım deyip yattım. Araç sabaha gitmişti çok üzüldüm ama elden bir şey gelmedi.

Neyse lafı fazla uzattım yine. Yozgat’ta şuan ki aracımı buldum. Babam işleri dolayısıyla ve başka şehirden araç alma taraftarı olmadığı için gitmedi. Bir arkadaşına bakıttı ve aracı aldık. Ama yine söyleyeceğim. Aracı almadan önce görsem aldırmazdım. Geçelim inceleme kısmına.

Araç 1.4 RNA 8valf 75bg Güvenlik paketli model. Güvenlik paket olmasını özellikle istedim zira Brava’da ABS ve Yolcu hava yastığı yoktu. Kampüste son model CLA’ya arkadan vurmaya ramak kala kayarak durmam bunda başlıca etken oldu.

D2Z1km.jpg

g8agLN.jpg

Özelliklere gelecek olursak;

-ABS                         -Elektrikli Ön camlar                     -Arka Sis Farı

-Klima                      -Çift Hava Yastığı

Başka bir özelliği yok. Aynalar elektriksiz. Sedan değilde hb alsaydım elektrikli aynalar ve 4 hava yastığı 16valf 98bg gibi özelliklerde olacaktı ama ona sığamama düşüncemden dolayı bakmadım bile. 

İç malzeme kalitesi Golf seviyesinde değil tabi ki. :D Torpido da sert bildiğimiz plastik kullanılmış. Koltuklarda kılıf var ve yanal destekleri de var ama pek işe yaradığı söylenemez. Koltukları rahat. Direksiyonda herhangi bir ayar yok. İnip binerken dizim sürekli direksiyona çarpıyor. Cam açma düğmeleri Dacia Duster ve Peugeot 301’de ki gibi orta kısımda ve bu çok sinir bozucu. Hele birde aşağı da kalıyor ki bu daha da sinir bozucu. Radyosu orijinal ve güzel çalışıyor. Yalancı kaset denedim kabul etmedi ama radyo da yetiyor.  Göstergeler okunaklı. Farları iyi aydınlatmıyor. Özellikle uzun yolda büyük sıkıntı. Birde farları açınca rölanti de hafif bir düşüş oluyor sebebini çözemedim. Arka kısım dar. Ben koltuğu kendime göre ayarladığımda arkaya normal biri oturduğu zaman bacaklarını sırtımda hissediyorum, aslında hafiften bel desteği de oluyor. :D Arka camlar manuel. Kılıf takılı olduğu için koltuk arkası cepleri de var ama orijinal döşeme de  var mı bilmiyorum. Bagaj geniş ancak bir kısmını tüp kapladığı için bazen yetmeyebiliyor uzun yolda 4 kişi için. Onu da yolcular düşünsün, ben kucağıma almayacağım ya valizi. :D Bagaj zemininde sadece bir döşeme serili. Herhangi sert bir malzeme yok. Bir de stepnenin orada çukurluk bırakılmış, aslında işlevsel. Mesela topu oraya koydum. Virajlarda vs sağa sola gitmiyor.   

Kaporta durumunu bilmiyorum ancak motoru yaşına göre fena değil. Zaten km henüz 116binde. O da orijinal mi bilgim yok. Düz yolda güzel. 4 kişi full bagaj da 165km/h hızda tıkanıyor. Gerisi yok. Boşken denemedim. Ama tabi ki Golf’ün veya Focus’un çekişine göre vasat. Focus ile 5. Viteste çıktığım Çamlıbel geçidini bununla 3. Viteste bayılarak çıkıyorum. 

Birkaç fotoğrafla devam edelim.

İç Oğlum İç :D  

bD3150.jpg

Aldığımda ön tamponda böyle bir hasarı vardı. Rötuş boyası(10TL) ve fırça ile hallettim.

6POB8k.jpg

Farları adam etmek bir günümüzü aldı ama yine de performansı tatmin edici değil.

j3ZM1g.jpg

Plakası en sevdiğim kısım (eren karataş) :D  Birde resme göre sol farın alt kısmında vida delikleri var. Onları neyle doldurabilirim? Macun çekmedi usta tutmaz diye. Bir şeyle doldurup yine rötuş boyasıyla halledeceğim.

GRV7Ry.jpg

Direksiyona da deri kılıf aldık. Yumuşak ve dokusu çok hoş.

1v5bdD.jpg

bD31kd.jpg

z5XZ36.jpg

Cam Açma Düğmeleri  s=s20

nMndO0.jpg

m6Bbo0.jpg

Devir göstergesinin alt kısmında ki sarı ışık ABS ışığı. Ancak o kısımda gösterge camında bir puslanma var. Onu nasıl geçiririm bilmiyorum.

o3v5Xb.jpg

Gelelim günümüzün en çok sorulan sorusuna. Ne yakıyor?

Sivas Amasya arası 219km olarak geçiyor. Aynı yolda Focusla 4 kişi full bagaj yarısı 140 civarı yarısı 120 sabit 40 liraya gidebiliyorsun. Bununla 110-120 civarı gittiğinde 50-55 lira yakıyor. Vites oranlarına bağlıyorum çünkü çok saçma. 3. Ve 4. Vites oranları arasında uçurumlar varken 4. Ve 5. Vites arasında fark yok denecek kadar az. 120km/h hızda 5. viteste 3600d/dk devir çeviriyor. Brava’da da aynı şekildeydi. O da benzinde 70 lira yakıyordu aynı yolda.

Bu arada sessiz yaz lastiği önerilerinizi bekliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
dunlop sport fm 800 cok guzel :D :D :D  ARABA COK GÜZEL MASALLAH

@fcsrn hayırlı olsun. Yakıt tüketim verilerini teknik değer olarak litre / 100 km olarak bekliyoruz :)  ki 2 sene sonra okuduğumuzda da karşılaştırabilelim.

dunlop sport fm 800 cok guzel :D :D :D  ARABA COK GÜZEL MASALLAH
Sağol Enes :)  

Michelin 120-Dunlop 110-Goodyear 130 TL şeklindeydi yanlış hatırlamıyorsam. Motor sesinden dolayı lastik sesini çok duymuyorsun ama yine de mümkün olan en sessizini arıyorum. Bakalım zaman ne gösterecek.

@fcsrn hayırlı olsun. Yakıt tüketim verilerini teknik değer olarak litre / 100 km olarak bekliyoruz :)  ki 2 sene sonra okuduğumuzda da karşılaştırabilelim.
Sağolun Hocam :)  

Litre olarak hiç hesaplamadım ama cuma günü Amasya'ya gideceğim. O zaman hesaplar yazının ilgili  kısmına eklerim. :)

@fcsrn Eline sağlık Eren keyifle hepsini okudum, plakası yeter ya ufak tefek şeyleri takma kafaya zamanla hepsi hallolur. Sadece LPG de tüketimi bence yüksek gibi, araç tüplü ve öfkeli olunca çok ekonomik olmasını bekliyor insan.

Uzun yol 220 km ye 50 çok be, 1.2 golf gibi neredeyse?

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

@fcsrn Eline sağlık Eren keyifle hepsini okudum, plakası yeter ya ufak tefek şeyleri takma kafaya zamanla hepsi hallolur. Sadece LPG de tüketimi bence yüksek gibi, araç tüplü ve öfkeli olunca çok ekonomik olmasını bekliyor insan.

Uzun yol 220 km ye 50 çok be, 1.2 golf gibi neredeyse?

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Teşekkürler Abi :)

Dediğin gibi ufak tefek şeyleri takmamak lazım aslında. 

Tüketim bana da çok geldi. Golfle gelsem hemen hemen aynı paraya gelirim diye düşünüyorum. 

@fcsrn

Eren kardeşim vallhi helal olsun.

Hep sıfır km hep model arabalar mı incelenecek diye bir kural var?

ekonomisi kısıtlı olanlar için ciddi seçeneklerden keza ekmek peynir gibi satılıyor..

Gayet güzel bir inceleme gönülden tebrik ederim..

Ellerine sağlık hocam. 

@fcsrn

Eren kardeşim vallahi helal olsun.

Hep sıfır km hep model arabalar mı incelenecek diye bir kural var?

ekonomisi kısıtlı olanlar için ciddi seçeneklerden keza ekmek peynir gibi satılıyor..

Gayet güzel bir inceleme gönülden tebrik ederim..

Ellerine sağlık hocam. 
Teşekkür ederim Abim. :)

@fcsrn Hayırlı olsun.. Bagajı passatı aratmayacak kadar geniş. Lastik ebatı nedir? 

@fcsrn hayırlı olsun hocam,gule gule kazasiz kullanin.arac diri duruyor.

güzel paylaşım emeğine sağlık erencim. farlar güzel olmuş. +++

Geri
Üst Alt