Filtre seti hakkında bir soru

Yigit3735

Üye
İsim
Yiğit Öz
Herkese iyi akşamlar kıymetli forumdaşlar
Aracımın periyodik bakımı yıl olarak geldi fakat sadece 1.000 km yol yapmışım bu bir yılda.
Sizce filtrelerini değiştirmeye gerek var mı ?
Teşekkür ederim değerli fikirleriniz için

Herkese iyi akşamlar kıymetli forumdaşlar
Aracımın periyodik bakımı yıl olarak geldi fakat sadece 1.000 km yol yapmışım bu bir yılda.
Sizce filtrelerini değiştirmeye gerek var mı ?
Teşekkür ederim değerli fikirleriniz için

Bana kalsa her yıl değişmeli ama kendi konumda belirtmiştim aslında, Mk8 1.yıl bakımına götürdüğümüzde hava filtresi ve polen filtresi değişmedi neden diye sorduğumda artık 2.yıl bakımda değişiyor dedi... Ama yağ ve filtresi kesinlikle değişmeli...

Ufak bir alıntı paylaşayım daha net olur....

Motor Yağı Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?​

Motor yağı değişimi gecikirse ne olur sorusunun aracınıza çok fazla zarar geldiğini belirttik. Peki, aracınızdaki yağı tam olarak ne zamanlar değiştirmeniz gerektiğini bilemiyor olabilirsiniz. Uzmanlar araç için genellikle 4 zaman dilimi önerirler. Bunları da şu şekilde belirtebiliriz:

• 1600 kilometrede ya da 6 ayda bir yağ değişimi
  • 4800 kilometrede
  • 8 bin kilometre ila 12 bin kilometrede yağ değişimi
  • 16 bin kilometre ila 24 bin kilometrede yağ değişimi
Yağ değişimi aslında, aracınızın nasıl sürdüğünüz ile alakalı bir durumdur. Eğer kısa mesafelerde sürekli olarak dur kalk şeklinde kullanıyorsanız, 1600 kilometrede aracınızın yağını değiştirmek sizin için daha iyi olacaktır.

Motor yağınızı dilerseniz kendiniz değiştirebilir, dilerseniz de bu konu hakkında yardım alabilirsiniz. Yağ değiştirmek çok zor bir işlem değildir. Aracınıza uygun bir yağ temin ederek, belirli miktarda koyabilirsiniz.

https://www.avecrentacar.com/blog/motor-yagi-degisimi-gecikirse-ne-olur-araca-ne-tur-zarar-verir-108

2.500 kmde yillik bakimi yapilan passatin bakimini yaptirmistim cikanlari verdiklerinde sifirdan farksizdi

Bu arac toz toprak yollarina hic girmiyor bagdat cad kullaniliyor

Koy yollarinda kullanmiyorsaniz toz toprak yollarda araci 1.000 km de ben sahsen degistirmezdim filitreleri

yağ değişimi için de acele etmeyin bence 6 ay sonra değişirsiniz.

1 haziran 2021 de bakım yapmıstım 3 lü filtre + yağ

Üzerime 1 haziran 2022 ye 12 ay

Ordan buraya +7 ay daha etti 19 ay

19 ayda 14 bin km yaptım.
devam ediyorum...

tdi da 4 üncü filtre yani mazot filtresi??
bunun için kitapta yazan ne ise onu uygulamak şart yanlız

24/ay/30.000

bunda ay yada km aşımı asla yapmam

avrupanın havası şifalı tertemiz TR nin havası leş ? Buna inancım yok ama

avrupanın motorini TR den daha temiz ihtimali icin (ki öyledir) mazot filtresi değişimi kitapta ne yazıyo ise o dur...uzatma dakikaları oynatmamak lazım

Geri
Üst Alt