Çukur Sonrası Tekerden Gelen Ses

İsim
İbrahim Başkurt
Hayırlı günler herkese geçen günler de 70,80le giderken bi 10,15 cmlik çukura girdim o zamandan sonra arabadan ilk hareketten sonra bi 5,10 dk sağ ön tekerden sürtme sesleri gelmeye başladı sanki teker birşeye sürtüyor gibi dün de demir sürtme sesi gelmeye başladı bugün dışarda oto servisine götürdüm arka jantta yamukluk oluşmuş dedi ama sürtme sesi önden geliyor adamın söylediği pek tatmin etmediği için henüz yaptırmadım arka jant etkilenmiş olabilir mi sizce? Ne araba da ne de direksiyon da bi titreme var sağa sola çekme yapmıyor hiç bir şekil de ara ara sürtme sesi veriyor dün baya bi verdi sadece ustaya götürürken de vermedi mesela bugün

Bozuksa belirli hizlarda ugultu sesi yapar

Ekli dosyalar

• EFFF9F97-A03F-45B6-B748-BAE4DAAC5E35.jpeg
    EFFF9F97-A03F-45B6-B748-BAE4DAAC5E35.jpeg
    24 KB · Görüntüleme: 1
Bozuksa belirli hizlarda ugultu sesi yapar
Hızla ilgili birşey değil ama hocam yavaşta gitsem hızlı da gitsem fren yaptığım zaman da çıkıyordu ses jantın yamukluğunu başka yer de söyledi onardılar bakalım tekrar edicekmiş mi ses kontrol edicem devamlı

Aracınızı lifte kaldırıp tüm tekerleri hızlıca elle çevirirseniz hangisinden ses geldiğini anlayabilirsiniz. Porya olma ihtimali yüksek gibi duruyor.

Aracınızı lifte kaldırıp tüm tekerleri hızlıca elle çevirirseniz hangisinden ses geldiğini anlayabilirsiniz. Porya olma ihtimali yüksek gibi duruyor.
Jantta yamukluk var dendi onardılar ama bakalım yine ses gelicek mi kontrol edicem yine

Bu tekerden gelen metal sürtme sesi konusunda iki farklı deneyim yaşadık.

İlkinde tekerden gelen belli belirsiz kesik kesik hafif sürtme sesi, hani fren kurutma özelliği mi neydi onun gibi ses yapıyor başlarda o yüzden ciddiye almadım, kapalı otoparkta farkettim bir süre sonra giderek arttı, ertesi gün araç arızaya düştü tüm ışıklar deli gibi yanıyor sönüyor. Abs devre dışı, servo fren devre dışı, frene basınca tarrr sesler falan, frene basamıyorum korkudan.. Vites küçülte küçülte götürdük, teker bilyası bozulmuş, değiştiler. (2013 1.2 tsi)

İkincisi, eşimin aracında oldu, eve geldi: "arabadan inanılmaz bir ses geliyor, tüm mahalleyi inletti gelene kadar, başta arkamda kamyon falan var sandım, camı açınca farkettim bizim arabadan geliyor." Hüsranla indim artık bakmaya. Önce gözle kontrol ettim Fren balatası disk sağlam tüm tekerlerde.
Bindim aracı daha yarım metre oynatmadan inanılmaz yüksek bir metal sürtme sesi geliyor. İmkanı yok böyle sürülmez bir yere. Çekici çağırıp servise mi çektireyim yada yol yardımı mı arasam gelip baksalar derken (yetkili servis bakımlı idi o ara) neyse dedim bir krikoyla kaldırıp elle çevireyim tekerleri. Şans bu ya ilk denediğim noktada sesin sağ ön tekerden olduğunu buldum. Jantı sökmeye başladım (söküp ne yapacaksam sanki çok da anlarmış gibi) 4 bijonu söktüm ama son bijona gücüm bir türlü yetmedi. Ne yapayım diye bakınırken fren diskinin arkasında bir sac var genelde koyu renkli yada paslı görünür, ona takıldı gözüm bijon anahtarı ile itip esnetince arasından taş düştü (toprak yola dökülen mucurlardan) bütün o devasa sesi o minik taş saca sürterek yapıyormuş. Bedavaya hallettiğim güzel bir sorundu başına gelen olursa çekicidir, servistir, mahallenin tamircisidir vs. masrafa girmeyin. (2018 1.0 tsi)

10 yıldır farklı farklı araçlar kullandım modelli modelsiz ilk defa böyle birşey yaşadım.

jant yamukluğu sürtme sesi yapmaz hocam. Porya disk balata bunlardan sürtme sesi gelebilir.
Valla hocam usta öyle dedi jantta yamukluk olduğu için sürtme sesi yaşanıyor diye 2ci usta da aynı şeyi söyleyince yaptırdım bende devam ederse eğer servise başvurucam artık

Bu tekerden gelen metal sürtme sesi konusunda iki farklı deneyim yaşadık.

İlkinde tekerden gelen belli belirsiz kesik kesik hafif sürtme sesi, hani fren kurutma özelliği mi neydi onun gibi ses yapıyor başlarda o yüzden ciddiye almadım, kapalı otoparkta farkettim bir süre sonra giderek arttı, ertesi gün araç arızaya düştü tüm ışıklar deli gibi yanıyor sönüyor. Abs devre dışı, servo fren devre dışı, frene basınca tarrr sesler falan, frene basamıyorum korkudan.. Vites küçülte küçülte götürdük, teker bilyası bozulmuş, değiştiler. (2013 1.2 tsi)

İkincisi, eşimin aracında oldu, eve geldi: "arabadan inanılmaz bir ses geliyor, tüm mahalleyi inletti gelene kadar, başta arkamda kamyon falan var sandım, camı açınca farkettim bizim arabadan geliyor." Hüsranla indim artık bakmaya. Önce gözle kontrol ettim Fren balatası disk sağlam tüm tekerlerde.
Bindim aracı daha yarım metre oynatmadan inanılmaz yüksek bir metal sürtme sesi geliyor. İmkanı yok böyle sürülmez bir yere. Çekici çağırıp servise mi çektireyim yada yol yardımı mı arasam gelip baksalar derken (yetkili servis bakımlı idi o ara) neyse dedim bir krikoyla kaldırıp elle çevireyim tekerleri. Şans bu ya ilk denediğim noktada sesin sağ ön tekerden olduğunu buldum. Jantı sökmeye başladım (söküp ne yapacaksam sanki çok da anlarmış gibi) 4 bijonu söktüm ama son bijona gücüm bir türlü yetmedi. Ne yapayım diye bakınırken fren diskinin arkasında bir sac var genelde koyu renkli yada paslı görünür, ona takıldı gözüm bijon anahtarı ile itip esnetince arasından taş düştü (toprak yola dökülen mucurlardan) bütün o devasa sesi o minik taş saca sürterek yapıyormuş. Bedavaya hallettiğim güzel bir sorundu başına gelen olursa çekicidir, servistir, mahallenin tamircisidir vs. masrafa girmeyin. (2018 1.0 tsi)

10 yıldır farklı farklı araçlar kullandım modelli modelsiz ilk defa böyle birşey yaşadım.
Hocam valla benim olay yengenin başına gelen gibi birşey teneke gibi birşeyden böyle sürtme sesi geliyor sanki, frene bastıgım zaman ara ara her zaman da değil en olmadı bende bi ön tekeri söküp kendimce kurcalıcqm İnşallah taş felan düşer de atlatırım öyle 😊🙏🏻

Geri
Üst Alt