Yazılım ile iptal edilen EGR anlaşılabilir mi?

Burak_53

Üye
İsim
Burak
Arkadaşlar merhaba,

Carscanner programı ile aracın anlık verilerini takip ederken şöyle birşey fark ettim. Araç rölantide çalışırken ve hiç gaz vermiyorken egr close oranı %60-70 gibi ancak gaza çok hafif dokunduğumda bu kapalılık oranı hemen %100 oluyor. Bu veriyi şöyle yorumladım gaza basıldığı anda EGR valfini kapat kodlanmış gibi.

Yazılım ile EGR iptal edilen durumlarda böyle bir kodlama mı yapılıyor bilgisi olan var mı? Aracı ikinci el aldığımdan EGR iptal edilmiş olabilir diye düşündüm.

Merhabalar. bahsettiğiniz değerler normal olabilir, genelde egr iptalli araçlarda çoğu sensörde sıcaklık verileri 0 oluyor. Başka sensörlerede bakabilirsiniz. Ama bu konuda daha net bilgisi olan arkadaşlar daha iyi açıklayacaktır.

Arkadaşlar merhaba,

Carscanner programı ile aracın anlık verilerini takip ederken şöyle birşey fark ettim. Araç rölantide çalışırken ve hiç gaz vermiyorken egr close oranı %60-70 gibi ancak gaza çok hafif dokunduğumda bu kapalılık oranı hemen %100 oluyor. Bu veriyi şöyle yorumladım gaza basıldığı anda EGR valfini kapat kodlanmış gibi.

Yazılım ile EGR iptal edilen durumlarda böyle bir kodlama mı yapılıyor bilgisi olan var mı? Aracı ikinci el aldığımdan EGR iptal edilmiş olabilir diye düşündüm.
olması gereken budur.

olması gereken budur.
Tam emin olamadım bu konuda, egr valfi normalde tam yükte örneğin yokuş çıkarken ecu tarafından kapatılır zengin hava yakıt karışımı olması için. Rölantide hiç bir güç ihtiyacı yokken daha 1200-1300 devirlerde kapanması anormal gibi geldi.

Geri
Üst Alt