Golf 8 Life Far Ayarı

ozdemir0629

Katılımcı Üye

İsim
Resul
Golf 8 life aracımi aldığım günden beri kısa farların çok yakına düştüğünü düşünüyordum. Tatilde uzun yola çıkınca şehrin ışıkları olmayınca baya zorlandım.
Far kumandası dokunmatik, otomatik ayar bulamadım, konum tuşu vs yok. Arac ayarlarında da far yükseklik vs birsey yok.
Bildiğim kadari ile life pakette akıllı diyebileceğim bir far sistemi de yok.
Ben kısa farları mi daha ileriye nasıl alabilirim? Far ayarları nasil yapılıyor?

@canerD golf 8 aracini kullanmistim ayni sizin gibi kisalar cok yakini aydinlatiyordu

Servise gitti ayarlatti cillop olmustu

Benim golf 7.5 da ayar istiyor yaptirmam gerekiyor

Upvote 0
Golf 8 life aracımi aldığım günden beri kısa farların çok yakına düştüğünü düşünüyordum. Tatilde uzun yola çıkınca şehrin ışıkları olmayınca baya zorlandım.
Far kumandası dokunmatik, otomatik ayar bulamadım, konum tuşu vs yok. Arac ayarlarında da far yükseklik vs birsey yok.
Bildiğim kadari ile life pakette akıllı diyebileceğim bir far sistemi de yok.
Ben kısa farları mi daha ileriye nasıl alabilirim? Far ayarları nasil yapılıyor?
Mk8 Golf 'lerde Impression ve Life paket araçlarda (far yükseklik ayarı) aracın media ünitesinden ayarlanıyor., nasıl, nereden, hangi menü üzerinden yapılıyor aşağıda kullanım kılavuzundan "ekran görüntüsü" paylaştım., ayarı 0 konumuna getirdiğinizde olabilecek en uzağı aydınlatmaya çalışır., araçtaki yolcu sayısı ve yük durumuna 0-7 arası ayar yapabilirsiniz.,

Eğer hala aydınlatma tatmin etmiyorsa., servise gidip "digital far ayar cihazı" ile farların ayarı yapılması ve farın kalibrasyonunun diagnoz cihazı yardımıyla yapılması gerekir!,

Bi-Xenon ve Led gibi yeni nesil farların ayarını --> Sanayide veya Bosch Car Servis 'ler gibi yerledeki (analog far ayar cihazı) ile yapılır ise hatalı/sağlıksız bir sonuç alırsınız.! bu tür analog cihazlar Led farların ayarını düzgün şekilde yapamazlar.! ara-sıra aracın kullanım kılavuzunu okursanız ihtiyacınız olan tüm bilgiler mevcuttur :)

Impression ve Life paket (far yükseklik ayarı) kullanım kılavuzu talimatları;

Mk8 Led Basic Far (Far Yükseklik Ayarı).png

Mk8 Led Basic Far (Far Yükseklik Ayarı Talimatları).png

Upvote 0
Teşekkür ederim Seyehat halinde iken baktim bulamadım. Tabi fazla kurcalayamadim. Aksam tekrar kurcalayacam. Zaten ayar olmasa idi büyük saçmalık olurdu :)

Upvote 0
Mk8 Golf 'lerde Impression ve Life paket araçlarda (far yükseklik ayarı) aracın media ünitesinden ayarlanıyor., nasıl, nereden, hangi menü üzerinden yapılıyor aşağıda kullanım kılavuzundan "ekran görüntüsü" paylaştım., ayarı 0 konumuna getirdiğinizde olabilecek en uzağı aydınlatmaya çalışır., araçtaki yolcu sayısı ve yük durumuna 0-7 arası ayar yapabilirsiniz.,

Eğer hala aydınlatma tatmin etmiyorsa., servise gidip "digital far ayar cihazı" ile farların ayarı yapılması ve farın kalibrasyonunun diagnoz cihazı yardımıyla yapılması gerekir!,

Bi-Xenon ve Led gibi yeni nesil farların ayarını --> Sanayide veya Bosch Car Servis 'ler gibi yerledeki (analog far ayar cihazı) ile yapılır ise hatalı/sağlıksız bir sonuç alırsınız.! bu tür analog cihazlar Led farların ayarını düzgün şekilde yapamazlar.! ara-sıra aracın kullanım kılavuzunu okursanız ihtiyacınız olan tüm bilgiler mevcuttur :)

Impression ve Life paket (far yükseklik ayarı) kullanım kılavuzu talimatları;

Ekli dosyayı görüntüle 59695

Ekli dosyayı görüntüle 59696
Aracımda böyle bir ayar değmesi yok. Bulamadım.

Ekli dosyalar

• IMG_20220723_210701.jpg
    IMG_20220723_210701.jpg
    50.2 KB · Görüntüleme: 72
  • IMG_20220723_210637.jpg
    IMG_20220723_210637.jpg
    49.2 KB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20220723_210626.jpg
    IMG_20220723_210626.jpg
    49.4 KB · Görüntüleme: 70
Upvote 0
Aracımda böyle bir ayar değmesi yok. Bulamadım.
Işık asistanına tıklayınca ne çıkıyor.? aracınızın kullanım kılavuzunda ilgili bölümü bir okursanız iyi olur., belki sizin kitapçığın yayın tarihi (basım tarihi) farklıdır., O sebebten ayar menüsü değişik olabilir., mutlaka far yükseklik ayarı olması gerekir., eğer yoksa servisten media ekranı güncellemesi yaptırın., Bu devirde far yükseklik ayarı olmayan araç yoktur.

Upvote 0
Işık asistani segmesi ayrica tekrar tiklanmiyor. Segme altında açılan menu ve işlemler gorsellerdikiler. Medyadaki tüm segmeleri ve ayarları tek tek kontrol ettim. Far ayarı ile ilgili birsey goremedim. Servise soracam artık. Sonucu yazarım konuya.

Upvote 0
Volkswogenim uygulamasından canlı destek kısmından soru sordum, beni 24saat servis kısmı gibi biryere yönlendirdi. Aradim, onlarda beni bir servis uzmanına aktardilar. Derdimizi anlattım. Surekli gittiğim servisten bir usta olduğunu (tanımıyorum) kendisi telefonda söyledi. Far ayarını nasil yaparım kısalar yakına düşüyor dedim. "Aracta ışık ayarlari menüsünde yükseklik ayarı varsa ordan yapabilirsiniz beyefendi" dedi. Oyle bir segme ve ayar yok dedim. Plaka verdim. " sizin aracta yeni tip zenon far var, o yuzden serviste biz yapacağız" dedi. 2021 model aracta nasil far ayarı olmaz. Her defasında servise mi gideceğim dedim. Artik böyleymiş. Farlar zenon olduğundan ayar koyulmuyor dedi. :)
Diyor ya ulan felek :) :) çıldıracam

Upvote 0
Volkswogenim uygulamasından canlı destek kısmından soru sordum, beni 24saat servis kısmı gibi biryere yönlendirdi. Aradim, onlarda beni bir servis uzmanına aktardilar. Derdimizi anlattım. Surekli gittiğim servisten bir usta olduğunu (tanımıyorum) kendisi telefonda söyledi. Far ayarını nasil yaparım kısalar yakına düşüyor dedim. "Aracta ışık ayarlari menüsünde yükseklik ayarı varsa ordan yapabilirsiniz beyefendi" dedi. Oyle bir segme ve ayar yok dedim. Plaka verdim. " sizin aracta yeni tip zenon far var, o yuzden serviste biz yapacağız" dedi. 2021 model aracta nasil far ayarı olmaz. Her defasında servise mi gideceğim dedim. Artik böyleymiş. Farlar zenon olduğundan ayar koyulmuyor dedi. :)
Diyor ya ulan felek :) :) çıldıracam
Usta önce farlarınızın Xenon olmadığını bilseydi iyi olurdu, sizin aracın farları Led far 'dır.

Life paket araçların farları Led Basic tip (merceksiz led) olduğu için araçta "otomatik far yükseklik ayarı" yoktur.!! (

Mk8 Style paket ile birlikte gelen Led Performance farlar (mercekli led far) bu far tipinde sistem --> aracı her çalıştırdığınızda ve sürüş halindeyken aracın yük durumuna ve yolun eğimine göre sürekli olarak farların yüksekliğini ayarlar. Mk7 Bi-Xenon araçlarda da aynı özellik (otomatik far yükseklik) ayarı mevcuttur.,

Sizin farlarınız Led Basic (merceksiz Led) olduğu için --> Uluslararası Trafik Kanunları gereği araç üreticilerinin (manuel far yükseklik ayarı) özelliğini araçlar koymaları mecburidir..!! Yani aracın markası ve modeli fark etmeksizin araçta (manuel yada otomatik far yükseklik ayarı özelliğini) araç üreticisi trafik yasaları gereği mecburen koyması zaruriyettir.!! kanunlar ve yasalar bunu zorunlu tutuyor (tüm dünyada).,

Şayet farlarınız Led Performance far (mercekli led far) olsaydı ve far ayarınız da bozuk olsaydı o zaman ustanın dediği gibi kendileri ayarlaması gerekirdi.

Siz burada farların --> far yükseklik ayarından bahsediyorsunuz., tatile çıktınız bagajı doldurdunuz aracı servise götürüp far yükseklik ayarı yaptıracaksınız, tatilden döndünüz yeniden mi far yükseklik ayarı için servise gidecekmişsiniz..!! telefondaki kişi bayan bi saçmalamış :)

Siz far yükseklik ayarından bahsediyorsunuz, Usta ise far ayarından (far seviye ayarından) bahsediyor, ikisi birbirinden tamamen farklı şeyler..!!

Daha önce de dediğim gibi en doğru bilgiyi aracınızın kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz., size verilen kullanım klavuzunun far yükseklik ayarı ile ilgili bölümü bir okumanızı öneririm.,

Geçenlerde benzer bir konu başka bir Mk8 sahibi arkadaşımız yaşamıştı., onun sorunu media ekranında klima menüsünde MAX AC ikonu olmadığını söylemişti., diğer Mk8 Golf sahibi arkadaşlarda kendi araçlarının ekranlarındaki klima menüsü paylaştılar ve o arkadaşların klima menüsünde MAX AC ikonu mevcuttu.,

Kitapçıktanilgili konuyu okuyup paylaşırsanız, benim paylaştığım ekran görüntüsündeki aynı şeyler mi yazıyor yoksa sizin kitapçık farklı mı..? Eğer kitapçıkta far yükseklik ayarı hakkında açıklama yapılmış ise bu olay çok yüksek ihtimal media ekranınız eski yazılım vardır., yeni yazılım güncellemesi yüklenerek kolayca halledilir.

Aracı her seferinde servise götürmek gibi saçma şeyler olmaz. tekrar ediyorum --> siz far yükseklik ayarından bahsediyorsunuz, usta ise far ayarından bahsediyor (bu sizin yaşadığınız sıkıntı ile uzaktan yakından alakası yok).

Aracımın klima menüsünde Max AC ikonu yok, diğer Mk8 'i olan arkadaşlarda bu MAX AC ayar ikonu var mı? konuya bir göz atınız sizin durum da arkadaşın sıkıtısı gibi benzer yazılımsal bir sıkıntı;
https://www.golftutkusu.com/topic/18064-guencelleme-sonrasi-max-ac-tusu-gelmemesi-hakkinda/

Son düzenleme:
Upvote 0
Bahsettiğiniz bölüm benim aracın (1.0 eTSİ Golf) kılavuzunda var fakat multimedia da boyle bir ayar yok.
632A3B4E-C8FB-4018-8F58-9ED0B1FB63BD.jpeg

Upvote 0
Bahsettiğiniz bölüm benim aracın (1.0 eTSİ Golf) kılavuzunda var fakat multimedia da boyle bir ayar yok.
Ekli dosyayı görüntüle 59705
"Dinamik far uzunluk ayarı" olan araçlarda manuel ayar yok. aracın yüküne göre kendi yüksekliği ayarlıyor. Kitapta belirtmiş zaten. Uyarı kısmında da devre dışı kalması durumunda servise kontrol ettirin diyor. Benim 2021 caddy aracımda da böyle farları kendi ayarlıyor.far.png

Upvote 0

"Dinamik far uzunluk ayarı" olan araçlarda manuel ayar yok. aracın yüküne göre kendi yüksekliği ayarlıyor. Kitapta belirtmiş zaten. Uyarı kısmında da devre dışı kalması durumunda servise kontrol ettirin diyor. Benim 2021 caddy aracımda da böyle farları kendi ayarlıyor.Ekli dosyayı görüntüle 59706
Arkadaşın aracı Led "Basic" farlı olduğu için dolayısıyla (otomatik far yükseklik ayarı) yok hocam. otomatik far yükseklik ayarı Style ve R-Line paket araçlarda mevcuttur.

Upvote 0

Geri
Üst Alt