2015 1.4 TSI Comfortline aracıma LPG taktırmalı mıyım?

Emin Avcı

Üye
İsim
Emin AVCI
Araç
Golf 7
Seyahat etmeyi çok seviyorum aracıma lpg taktırmalımıyım tecrübe eden varsa zahmet olmazsa yorum rica ederim

Hayırlı günler öncelikle , Konuyla alakalı şöyle bir tecrübeye sahibim , 2005 Model FSI motorlu Golf 5sahibiydim .Aldığımda LPG vardı olmasa taktırmazdım çünkü. FSI Motorlara da lpg uyumlu değil deniliyordu. Çünkü bu lpg kitleri bile takılsa 100 kilometrede ortalama 1 litre benzin yakabileceği söyleniyordu karma tüketim mantığıyla çalışıyor bu lpg kitleri . Her neyse atiker'in ATİKFAST DI kiti vardı araç üzerinde, araç inanılmaz lpg seçiyordu kötü ve bilinmedik yerden alınan lpg motorda teklemeyapabiliyor motor arıza ışığı yakıyordu . Yaz aylarında klima açıldığında araçta stop etme problemleri vardı . Bunları anlatma sebebim sizin aracınız 1.4 TSI motor şuan bende 2016 model bi golf sahibiyim 1.4 tsi motorlu. Benim diğer aracımda yaşadığım sorunlardan birini dahi yaşasanız emin olun araçtan soğursunuz. Düşünün ki motor arıza ışığı yanıyor ve sönmüyor (mutlaka yakacaktır bu arada) motorda farklı bi arıza olsa bilemezsiniz çünkü ışık sürekli yanıyor. Uzun yolda klima açmak istediğinizde araç stop ettiğini düşünün. Uzun lafın kısası turbolu ve direk enjeksiyonlu motorlar LPG kitlerine uyumlu değillerdir. Yapan ustalar var ancak tamamen satış odaklı daha sonradan ilgi alaka pek olmuyor. Yıllık Lpg filtresi değişimi, ikinci elde değer kaybı (çoğunluk bu motorlarda lpg varsa tercih etmeyecektir) ve 100km de yaktığı benzini hesap edersek çok mantıklı durmuyor yerinizde olsam taktırmazdım seçim sizin :) Bu arada 2016 Golf 7 1.4 TSI Highline Manuel aracımla sabit 100 km hızla klima açık 5 litre yakıyorum çok değil yakıtlar pahalı malesef.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok teşekkür ederim hiç riske girmemek en doğrusu belki kullanıp memnun kalan çoğunluk fazla olsa düşünürdüm

Merhaba. Ben birşeyin alternatifi varsa ondan yanayım. Bu zamana kadar ne kadar benzinli aracım olduysa ya lpgliydi ya da 1-2 sine ben taktırdım.
Ama 3-4 senedir vag grubu araçlarını kullanıyorum. Araç aradığımda bile lpgli tsi motor ilanlarını görünce direkt ıskartaya çıkarıyorum. Daha ilana bakmam. Bence sizde hiç taktırmayın :)

Lpgli bir araç benzinden ortalama %40 civarı fazla yakar.
Aracınız 6lt/100 yaktığını düşünelim.
6tlx22.7=136tl yapıyor
Lpgde ise ortalama 8lt yakar
8x10.5=84tl

100kmde ortalama 50tl civarı tasaruf var. Bir kit kaç para ve kaç bin km de kendini amorti edecek ne kadar km sonra tasarrufa geçirecek ? Bunları hesap ediniz. Bu arada tabi ki motorunuzda lpg kaynaklı bir arıza oluşmazsa.

Merhaba
Kısa vadede lpg kar lı gibi göZükse de yıllar sonra araca vereceği zararları göz önünde bulundurmak gerek.
Ben olsam tercih etmem.
Benzinin pahalı olacağını bilerek almadık mı?
Yapacak birsey yok. Sadece benzin değil ki!
Gecen sene trafık sigortasını 513 tl ye yaptırdım bu yıl 1800 tl ye
Gelırımız o kadar arttı mı hayır?

Merhaba
Kısa vadede lpg kar lı gibi göZükse de yıllar sonra araca vereceği zararları göz önünde bulundurmak gerek.
Ben olsam tercih etmem.
Benzinin pahalı olacağını bilerek almadık mı?
Yapacak birsey yok. Sadece benzin değil ki!
Gecen sene trafık sigortasını 513 tl ye yaptırdım bu yıl 1800 tl ye
Gelırımız o kadar arttı mı hayır?
Haklısınız..

Lpgli bir araç benzinden ortalama %40 civarı fazla yakar.
Aracınız 6lt/100 yaktığını düşünelim.
6tlx22.7=136tl yapıyor
Lpgde ise ortalama 8lt yakar
8x10.5=84tl

100kmde ortalama 50tl civarı tasaruf var. Bir kit kaç para ve kaç bin km de kendini amorti edecek ne kadar km sonra tasarrufa geçirecek ? Bunları hesap ediniz. Bu arada tabi ki motorunuzda lpg kaynaklı bir arıza oluşmazsa.
Ben tamamım teşekkürler lpg ander galsun :)

Tsi larda lpg yılda 30bin km yaparsan belki bir işe yarar diğer türlü bence de gerek yok

Tsi larda lpg yılda 30bin km yaparsan belki bir işe yarar diğer türlü bence de gerek yok
15-20 bin km yol yapıyorum.astarı yüzünü geçer geçen zonguldak-iatanbul arası gidip geldim klima ile 5,5 lt yaktı 100 kmde hiç rahatımı bozmiyim en iyisi teşekkürler 🙏

Seyahat etmeyi çok seviyorum aracıma lpg taktırmalımıyım tecrübe eden varsa zahmet olmazsa yorum rica ederim
Hocam masrafınızı karşılamaz diye düşünüyorum eskiden araştırmıştım ama taktıran ya da bu işle ilgilenen arkadaşlar daha çok yardımcı olacaktır.

Geri
Üst Alt