Ön koltukta çocuk koltuğu kullanımı yasal mı?

atakom

Üye
Ellerinizden öper 4 yaşında bir oğlum var, bu yaşına kadar arka koltukta çocuk koltuğunda oturuyordu, 2 ay önce kardeşi dünyaya gelince koltuk işi sıkıntıya girdi, şöyle ki arka koltukta kardeşinin puseti ve çocuk koltuğu olunca anneye koltukta yer kalmıyor, mecbur anne arkada kardeşinin yanında olmak zorunda, şehir için de bir şekilde pusetsiz kısa mesafelerde idare edebiliyoruz ama uzun yolculuklarda sıkıntı oluyor, demem o ki oğlumun koltuğunu ön yolcu koltuğuna alsam ve ön yolcu hava yastığını da iptal etsem, bana 4 yaşındaki çocuğu ön koltuğa oturtmaktan dolayı herhangi bir cezai işlem uygulanır mı? yani kısaca Ön koltukta çocuk koltuğu kullanımı yasal mı?

@atakom oto koltuğu ile yaparsanız sıkıntı yok. Yasal dahi olsa ben oto koltuksuz asla derim. Ufak bir kazada fırlar allah korusun...

@atakom oto koltuğu ile yaparsanız sıkıntı yok. Yasal dahi olsa ben oto koltuksuz asla derim. Ufak bir kazada fırlar allah korusun...
Oto koltuksuz oturtmaya ben de karşıyım hatta oturtanlara da çok büyük cezalar verilmeli diye düşünüyorum, hiç bir güvenlik tedbiri yok ama oto koltuğu ile oturunca işler değişiyor bence arka koltukta ne kadar güvendeyse önde de aynı şekilde güvende

MEVZUAT:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Resmi Gazete Tarihi: 18.07.1997 Resmi Gazete Sayısı: 23053 Mükerrer

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ KISIM

Genel Esaslar

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç ve Kapsam

2) M Sınıfı – En az dört tekerlekli ve yolcu taşımasında kullanılan motorlu araçlardır.

2.1) M1 Sınıfı: Yolcu taşımasında kullanılan ve sürücü dahil en fazla 9 oturma yeri olan motorlu araçtır.

2.2) M2 Sınıfı: Yolcu taşımasında kullanılan, sürücü dahil 9’dan fazla oturma yeri olan ve azami ağırlığı 5 tonu aşmayan motorlu araçtır.

2.3) M3 Sınıfı: Yolcu taşımasında kullanılan, sürücü dahil 9’dan fazla oturma yeri olan ve azami ağırlığı 5 tonu aşan motorlu araçtır.

Sürücülerin ve Yolcuların Koruyucu Tertibat Kullanma Mecburiyeti

Madde 150 – (Değişik:RG-9/6/2008-26901)(1)

Belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları mecburidir.

(Değişik ikinci fıkra:RG-19/2/2014-28918) Sürücü ve yolcular için, nicelik ve nitelikleri bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (1) sayılı cetvelde ve Karayolları Trafik Kanununa göre çıkarılan diğer yönetmeliklerde gösterilen koruyucu tertibatlardan;

a) Üç tekerlekli yük motosikletleri hariç, elektrikli bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı,

b-) M1 sınıfı otomobillerin, M1G ve N1G sınıfı arazi taşıtlarının, N1, N2, N3 sınıfı kamyonet, kamyon ve çekicilerin, M2 ve M3 sınıfı minibüs ve otobüslerin bütün koltuklarında bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (1) sayılı cetvelde yer alan "Emniyet Kemeri"nin bulundurulması ve kullanılması zorunludur. Yalnız araç dururken kullanılan koltuklar ile ayakta da yolcu taşıyan M2 ve M3 kategorisi Sınıf A ve Sınıf I otobüslerde, koltuklarda, emniyet kemeri bulundurulması zorunlu değildir. Ancak;

1) Yerleşim yeri içinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan M2 ve M3 sınıfı minibüs ve otobüsler (umum servis araçları hariç) ile dolmuş otomobillerindeki yolcular,

2) Geri gitme veya park yerlerinde 25 km/s. geçmeyen hızla seyreden sürücüler,

3) Ambulanslarda sürücü ve yanındaki oturma yeri dışında kalan ve hasta veya yaralıya müdahale nedeniyle özel pozisyonlarda bulunan görevliler,

emniyet kemeri kullanmak zorunda değildir.

Bu Yönetmelik hükümlerine göre 1995 yılı itibariyle ülkemizde imali yapılan veya yurt dışından ithaline izin verilen M1 sınıfı araçların arka koltuklarında emniyet kemeri bulundurulması ve kullanılması mecburidir. Bunların dışında kalan ve halen trafikte kullanılmakta olan diğer taşıt sahipleri isteğe bağlı olarak bu Yönetmeliğin ekinde yer alan 1 sayılı cetvelde yer alan "Emniyet Kemeri"ni numunesine uygun olarak taktırabilirler. Kamyonet, kamyon ve çekicilerde ön koltukları için emniyet kemeri ile ilgili hükümler 1/8/1998 tarihinden sonra, diğer koltuklar için 1/1/2009 tarihinden sonra üretilen araçlarda uygulanır.

Emniyet kemeri, 1/8/1998 tarihinden sonra ve 13/2/2009 tarihine kadar üretilmiş M2 ve M3 sınıfı minibüs ve otobüslerin bütün koltuklarında zorunlu olmayıp, minibüslerde sürücüsü ile yanında oturan yolcuların; şehirlerarası otobüslerde arka koltuklar hariç olmak üzere, sürücüsü dahil en ön ve önünde boşluk olan arka koltuklarda, önünde boşluk olan kapı önü koltuklarında; iki katlı şehirlerarası otobüslerde merdiven önü, en ön ve önünde boşluk olan en arka koltuklarda, masa etrafında bulunan koltuklardan aracın gidiş yönüne doğru olanlarda oturan yolcular için bulundurulması ve kullanılması zorunludur.

M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocukların taşınması sırasında çocukların ağırlığına uygun bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (1) sayılı cetvelde yer alan çocuk bağlama sistemlerinin kullanılması zorunludur. Ancak, 135 cm’den uzun çocuklar çocuk bağlama sistemleri yerine ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilirler.

Çocuk bağlama sistemleri olmayan M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda üç yaşın altındaki çocuklar taşınamazlar.

Çocukların taksilerde seyahatleri sırasında, çocuk bağlama sistemleri kullanmaları, yok ise arka koltukta oturmaları zorunludur.

Çocuklar, araçta hava yastığı devre dışı bırakılmadan, ön hava yastığı ile korunan bir yolcu koltuğunda yüzü geriye dönük çocuk bağlama sistemi kullanılarak taşınamazlar.

M2 ve M3 sınıfı araçlarda seyahat eden üç ve üzeri yaştaki çocukların, emniyet kemeri ya da çocuk bağlama sistemleri kullanması zorunludur.

M2 ve M3 sınıfında seyahat eden yolcular koltuklarına oturduklarında ve araç hareket ettiğinde, emniyet kemerlerini bağlamaları konusunda aşağıdaki yollardan herhangi biri ile uyarılmak zorundadır:

a) Sürücü tarafından,

b-) Muavin veya grup lideri olarak tayin edilen görevli tarafından,

c) Görsel-işitsel vasıtalarla,

ç) Belirlenen ve her oturma pozisyonunda görülebilen işaret veya bu Yönetmeliğin ekindeki (Ek:41)’de gösterilen sembollerle.

Çocuk bağlama sistemleri kullanma zorunluluğu, bu ve ilgili yönetmelikler gereği emniyet kemeri veya isofix sistemi bulundurma zorunluluğu olmayan araçlarda aranmaz. Bu araçlarda çocukların arka koltuklarda taşınması zorunludur.

Sağlık sorunları nedeniyle emniyet kemeri takamayacak kişilerin resmi veya özel sağlık kuruluşlarından emniyet kemeri takamayacağına dair sağlık raporu almaları gerekir. Bu kişiler raporda belirtilen süre zarfında emniyet kemeri takmaktan muaf tutulur. Bu raporların görevlilerce istenildiğinde, ilgili tarafından gösterilmesi zorunludur.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

VW GOLF EL KİTABI'na göre:

1. Ön hava yastığı devre dışı bırakılarak geriye doğru bakan bir çocuk koltuğu ZORUNLU HALLERDE kullanılabilir.

● Ön yolcu koltuğu sırtlığı dik konumda olmalıdır.
● Ön yolcu koltuğu tamamen geri konumda olmalıdır.
● Yükseklik ayarlı ön yolcu koltuğu, en yüksek konuma ayarlanmış olmalıdır.
● Emniyet kemerinin yükseklik ayarı en yüksek konumda olmalıdır.

Uygun çocuk koltukları : Çocuk koltuğunun, ön ve yan hava yastığına sahip araçlarda ön yolcu koltuğunda kullanılmak üzere onaylanmış olması gerekmektedir.
Ön yolcu koltuğuna, ECE-R 44 standardına uygun grup 0, 0+, 1, 2 veya 3 için imal edilmiş üniversal çocuk koltukları monte edilebilir.

SONUÇ OLARAK:

Sadece "bebek + arkaya dönük koltuk + hava yastığı kapalı konumda" bebekler ön koltuğa konabilir.

Bunun dışında hiç bir çocuk boyu 1.35 m den uzun olsa da hiçbir şekilde ön koltukta oturamaz.

BENİM DÜŞÜNCEM:

Yine de kullanacak iseniz,

- kullanacağınız koltuğun el kitabına bakın ön koltuğa bağlanmasına izin veriliyor mu

- veriliyorsa hava yastığını kapatarak arkaya dönük koltuk ile kullanabilirsiniz

Ben olsam bebekleri ön koltuğa oturtmam.

Ekli dosyayı görüntüle 3106

Moderatör tarafında düzenlendi:
@calik, hocam bilgilendirme için teşekkür ederim, mevzuat ve aracın el kitabına göre çocuk koltuğu olmak şartı ile çocuk ön koltukta taşınabiliyor

@calik

Değerli Hocam,

Her satırını zevkle ve bilgiyle dolu olduğu için bilgilenerek  okuduk sayenizde.

Ellerinize sağlık 

Saygılarımla 

@calik, hocam bilgilendirme için teşekkür ederim, mevzuat ve aracın el kitabına göre çocuk koltuğu olmak şartı ile çocuk ön koltukta taşınabiliyor
Yanlış anlaşılma olmasın.

Sadece "bebek + arkaya dönük koltuk + hava yastığı kapalı konumda" bebekler ön koltuğa konabilir.

Bunun dışında hiç bir çocuk boyu 1.35 m den uzun olsa da hiçbir şekilde ön koltukta oturamaz.

Oto koltuksuz oturtmaya ben de karşıyım hatta oturtanlara da çok büyük cezalar verilmeli diye düşünüyorum, hiç bir güvenlik tedbiri yok ama oto koltuğu ile oturunca işler değişiyor bence arka koltukta ne kadar güvendeyse önde de aynı şekilde güvende
@atakom Ön koltukta aynı derecede güvende değil. Taşıtın en güvenli yeri VW el kitabında da denildiği gibi (benim de en sevdiğim yerdir) sağ arka koltuk. Bebek ve çocuklar önden uzak durmalı.

Kafası kopan çocuklar, emniyet kemerini takmadığı için yaralanan yetişkinler, tamirat görmüş hava yastığıyla gözleri kör olanlar vb., özellikle önde herşey mümkün.

Lütfen çok dikkat edelim derim.

2. el araç alacaklar ağır hasarlı hava yastıkları açılmış araçların yetkili servislerde orijinal parçalar ile tamir edildiğinden emin olmadan sakın almayın. Yoksa tamir edilmiş bir hava yastığı ile gözünüz kör bile olabilir veya başka şekilde yaralanabilirsiniz.

@calik

Değerli Hocam,

Her satırını zevkle ve bilgiyle dolu olduğu için bilgilenerek  okuduk sayenizde.

Ellerinize sağlık 

Saygılarımla 
Murat Bey faydalı olur ise ne mutlu. Güvenlik konusunda ayrı bir hassasiyetim var. Ön koltukta kucakta vs giden çocukları görünce üzülüyorum.

Selamlar..

@calik

Değerli Hocam,

Ellerinize sağlık 

Saygılarımla 
böyle saf bilgiyi görünce ben de çok seviniyorum, ispatıyla, uygulamasıyla bir bilgi aktarıldığı zaman değmeyin keyfime,

sağolun @calik hocam...

Bu güzel bilgiler için teşekkür ederim @calik hocam.

@atakom sizede böyle bir soruyu sorduğunuz için :)

Geri
Üst Alt