Motor yağ seviyesinin artması

Furkan_Sen

Üye
İsim
Furkan
Araç
Golf MK6
Tam emin değilim ama motor yağında artış yaşandığını düşünüyorum.(yıllık bakımı kasım ayında yapıldı) Tam 1 litre yağ çektim motordan fazla yağ konulduğunu düşünüyordum ve bu 1 litreden sonra olmasi gereken iki çizgi arasındaydı seviye. 1 1-5 ay sonra kontrol ettiğimde sınıra doğru bir yükselme gözlemledim. Yağ kontrol için tüm prosedürü uyguladım bu arada. Bir gözlemimde yağ sıcaklik seviyesinin 95 derecelerde dolanırken fazla yağı çektikten sonra 100-102 derece seviyelerine geldi genel kullanım sırasında. Sorun ne olabilir acaba? Araç 2012 model 1.6tdi dsg 82.000km mk6 araçta başka bir problem yok 350 kmde bir rejenerasyon yapıyor.

1.6 2012 Cay olması muhtemelen bu motora sahip araçların %80 kadarı paslı korozyonlu soğutma sıvısı ile kullanılıyor ve genelinde ön ana radyatör - Yağ kütüğü sorun çıkartabiliyor. İyi bakılmışsa motora iç aksamları paslı değilse, en kötü kütük contalarda sorun çıkartıyor ısıdan ve kütüğün o ring yatağının ince olmasından yatakta dökülme kırılma oluyor. Değişimi yapılmamışsa kütük sorunlu olabilir.
Kütükten çıkarsa metal soğutucu ve kütüğün kendisi olarak takım değiştirin. Bu arada yağa / su antifriz karıştığında yağın rengi değişir.

Ekli dosyalar

• image-13.jpg
    image-13.jpg
    101.3 KB · Görüntüleme: 2
Upvote 0
Araç partikül filtresi rejenerasyonu sağlıklı tamamlıyor mu? Yağa yakıt almış da olabilir. Ambeleye kalkmaya kadar gidebilen tehlikeli bir durum. Ehil bir ustaya gösterin derim.

Upvote 0
1.6 2012 Cay olması muhtemelen bu motora sahip araçların %80 kadarı paslı korozyonlu soğutma sıvısı ile kullanılıyor ve genelinde ön ana radyatör - Yağ kütüğü sorun çıkartabiliyor. İyi bakılmışsa motora iç aksamları paslı değilse, en kötü kütük contalarda sorun çıkartıyor ısıdan ve kütüğün o ring yatağının ince olmasından yatakta dökülme kırılma oluyor. Değişimi yapılmamışsa kütük sorunlu olabilir.
Kütükten çıkarsa metal soğutucu ve kütüğün kendisi olarak takım değiştirin. Bu arada yağa / su antifriz karıştığında yağın rengi değişir.

Yağın rengi sağlam çok şükür söylediklerinizi kontrol ettireceğim teşekkür ederim.

Upvote 0
Araç partikül filtresi rejenerasyonu sağlıklı tamamlıyor mu? Yağa yakıt almış da olabilir. Ambeleye kalkmaya kadar gidebilen tehlikeli bir durum. Ehil bir ustaya gösterin derim.
Rejenerasyona girdiğinde kapının önünde dahi olsam çıkıp bitine kadar tur atıyorum buna dikkat ediyorum ama benimde şüphelerimden biri yağa mazot karışması. Su gibi rengini değiştirmiyor bir yere kadar tolere ediyordu ama bakılmazsa yine büyük sıkıntılar çıkarıyordu sanki yanlış bilmiyorsam. Kontrol ettireceğim en yakın zamanda teşekkür ederim.

Upvote 0

Geri
Üst Alt