16" Comfortline janttan 17-18 inç janta geçmek istiyorum.

Benim nacizane tavsiyem geçmeyin yakıtın 26 tl olduğu ülkedeyiz benimkide 18 2-3 litre fazla yakıyor

Doğru olan uygulama 1 numara büyütmektir 2 numara büyütürseniz fren sistemimizi dahil birçok şeyi de değiştirmeniz gerekir yakıt tüketimi. Ve konfor olumsuz etkilenir 2 numara büyütmede ve ince yanak lastikte

17inç jant sadece lastik ölçüleri nasıl olmalı çok anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

1656581088762.png1656581101165.png

45 yerine biraz daha kalın yanak takın görüntü fazla değişmez ama konforu olumlu yönde etkiler mutlaka deneyim lastikçide

45 yerine biraz daha kalın yanak takın görüntü fazla değişmez ama konforu olumlu yönde etkiler mutlaka deneyim lastikçide
Yalnız 45 yanak yerine 50 yanak tercih edilirse lastik başı ciddi fiyat farkı çıkacaktır. 45 daha yaygın bi ölçü 17 inçte

Arkadaşlar, golf 7 1.2 aracımda 16 dan 17 ye geçtim konfor arkada oturanlarda azaldı haliyle. Arkanın torsiyon olmasından dolayı. Evet daha tok bi sürüş ve virajlarda daha iyi bir yol tutuşu sağlıyor (225*45*17 conti premium contct 6) ben 16 nın görselini sevmediğim için geçtm, 18 de 40 ya da 35 inç yanak bence konforu bayağı etkiler ben düşünmedim hiç.

225 50 r17 de lastik dönüş çapı %3 ün üzerine çıkar ve bu tolerans değerlerinin dışında bir ebat olur. Yönlendirme yaparken dikkat etmek gerekiyor hocam.

İlla bir konfor isteniyorsa tolerans sınırlarında kalınabilecek bir ölçü olan 205 50 r17 tercih edilebilir. Nasıl karar verebilirim derseniz en önemlisi ve başlangıç adımı jantın J değerine göre 7j 7.5j gibi alta bırakacağım tablodan lastik genişliğine karar verilip daha sonra lastik ebat hesaplama sayfalarından kombinasyonları deneyerek doğru ölçü bulunabilir.

J değerine göre ölçü tablosu
https://images.app.goo.gl/wFfkKTXuHqCyjJEd9

Lastik ebat hesaplama sayfası
https://kolayoto.com/pages/lastik-uzmani-lastik-olcusu-hesaplama-html

Örnek hesaplama= 7.5j genişliğinde 17 inch bir janta geçiş yapmak istiyorum tabloya göre min.205mm max.235mm genişliğinde lastik kullanabilirim. Şu an kullandığım lastik ebadı 195/65/r15 ve uygun olan 225/45/r17 rakamlarını hesaplama kısmına yazıyorum ve fark -0.03 çıkıyor yani -/+ %3 içinde olduğu için değişim tolerans dahilinde ve başarılı oluyor.

Ilk 1.2 tsi dsg golfumle sirasiyla 16 17 18 jant hepsini denedim 16 ile 18 arasinda ( replika durban yaysiz) oyle ayni kosullarda 1-2 litre oynayacak kadar yakit farki olmadi max 0.6 0.8litre
Ancak yol tutus ciddi artsada arabada konfor namina hic birsey kalmamisti
Suan 1.4 act kullaniyorum golfe en ideal 17 inc bence

Geri
Üst Alt