Farlarım orjinal mi?

agrones12

Yeni Üye
İsim
enes
Araç
golf 7.5
Herkese merhaba ben Enes aranıza 2019 comfortline 1.0 dsg aracımla katılıyorum.Aracımın önce ki sahibi kayar ledli katlanır ayna ve far stop takımlarını eklemiş aracıma fakat acaba orjinal mi yoksa taiwan mı pek bilgim olmadığı için anlayamadım sorduğum bi kaç kişi çift j olduğu için orjinal olmadığını kimiside yazılım ile yapılabilceğini söyledi sizlerinde görüşlerini almak istiyorum teşekkürler.

Ekli dosyalar

• FCCD33E5-450E-4511-A5E7-2BC6A7DFB44D.jpeg
    FCCD33E5-450E-4511-A5E7-2BC6A7DFB44D.jpeg
    130.4 KB · Görüntüleme: 126
  • 8D98F1A6-60E5-486A-8037-2A0BC187AE94.jpeg
    8D98F1A6-60E5-486A-8037-2A0BC187AE94.jpeg
    174.4 KB · Görüntüleme: 126

Aramıza hoş geldiniz, aracınız kazasız belasız olsun inşallah 😊 farların üstünde marka, model vs yazan etiketleri vardır ordan bakabilirsiniz.

Herkese merhaba ben Enes aranıza 2019 comfortline 1.0 dsg aracımla katılıyorum.Aracımın önce ki sahibi kayar ledli katlanır ayna ve far stop takımlarını eklemiş aracıma fakat acaba orjinal mi yoksa taiwan mı pek bilgim olmadığı için anlayamadım sorduğum bi kaç kişi çift j olduğu için orjinal olmadığını kimiside yazılım ile yapılabilceğini söyledi sizlerinde görüşlerini almak istiyorum teşekkürler.
Merhaba, comfortline 2014 model aracıma dışarıda yaptırdım. Aslında taiwan diye bir malzeme olmadığını çin malı olduğunu 2 tane kalitesi olduğunu söylediler. Orjinal konusuna gelince orjinalde tek j olduğu taiwan diye bahsettiklerinde çift j kendiliğinden geldiğini dediler. Ben kodlama ile diğer ledin yanacağını düşünmüyorum açıkcası

Orijinal olup olmadığını far içindeki dönüş farlarından veya araç açılışındaki far kalibrasyon selamından anlayabilirsiniz. Aracınız comfortline ise büyük ihtimalle replikadır. Sonradan takıldı ise kesin replikadır. comfortline araçta Orijinal Çift j fabrika çıkışlı gördüm denk geldim :) @tuncer_2632 dimi abi :)
Çift j olunca orijinal olmuyor demek yanlış tabir. Yazılım ile de olucak bir şey değil o kısmın yanması kısacası şöyle bahsedeyim forumda da bir çok bilgili hocam yazdı ve paylaştı. Makyajlı Kasada 4 çeşit far ile geliyor.
Halojen Sarı Ampüllü Çanaklı far comfortline ve midline araçlarda standart olarak sunulan far.
Led Mid Ön Farlar ( Tek J ) Highline araçlarda standart olarak geliyor
Viraja Duyarlı Led Farlar (Çift J) Highline araçlarda opsiyon olarak sunuluyor.
Uzun far asistanlı Viraja Duyarlı Farlar(Çift J, İki çanakta kısa olarak yanıyor pp fotoğrafımdaki gibi) Opsiyon Camda kamera ile beraber alınması gerekiyor.

Aramıza hoş geldiniz.

Fotoğraflara bakarak farların da, stopların da replika olduğunu söyleyebilirim.

Nereden anlaşılıyor derseniz, farların çamurlukla birleştiği yerdeki reflektör benzeri parça 7.5 araçlarda orijinaline kıyasla bariz bir şekilde daha geniş olur, bu da öyle.
Bunun sebebini kendimce şöyle yorumluyorum; Golf 7 farı Golf 7.5 farına göre -soldan sağa- daha küçük, bu çekik gözlü arkadaşlar 7 ve 7.5 için far içini ayrı ayrı tasarlayıp üretmekle uğraşmayalım; aydınlatma grubunu ortak tasarlayalım, farın dış kasasını araca uyduralım demişler, bu sebeple 7.5 kasanın yan tarafını bu şekilde tasarlamışlar.
Bir de merceğin yanında krom parçada yatay ince çizgiler olur; orijinal farda 5 çizgi, replika farda 6 çizgi oluyor bildiğim kadarıyla.

Stoplardaki karelerin de fotoğraftan gördüğüm kadarıyla çok homojen yanmaması replika olduğuna işaret ediyor.

Çift j farların orijinal olanı tabii ki var, yok diyen daha önce görmemiş demek ki.
Yazılım ile yapılabilecek bir şey değil.

Aşağıdaki fotoğraflar üzerinde göstermeye çalıştım. Bu replika far Golf 7.5 içindir, yandaki parça Golf 7 için üretilen replika farlarda incedir. Yanlış anlaşılmasın.
Volkswagen-Golf_R-2017-1600-05.jpg
9bc383fa-54de-4405-a017-8a703f8d7c08.jpg

@Ofarukko Evet haklısın.
@agrones12 Hocam farlarınız replika. Nasıl anladın diyeceksin söyleyeyim far camına vuran ışık yansımasından belli oluyor. Ortada nokta var boşluk ve sağa sola uzanan gölge çizgileri var. Çift j farda da tek j farda da böyle bir yansıma olmaz. Stop lambaları da replika gibi duruyor ancak bir replikaya göre daha homojen yanıyor. Orjinal çıkarsa şaşırmam fakat büyük ihtimal replika kare kutucuklar içinde ışık köşelere doğru azalıyor gibi gördüm foto yanıltabilir.
Öte yanda @Ofarukko ben comfortline araçta opsiyon olarak seçilmiş tek j arac gördüm çift j high araç gördüm ama seninki kadar güzeli yok kardeşim :) hatta geçen sene sattık ilanlarımda var. https://www.golftutkusu.com/topic/13354-dolu-dolu-2018-golf-7-5-1-0-tsi-dsg/ bu aracın sahibi vw çalışanıydı emekli olacak diye firma araç sahibinin aracını ağzına kadar opsiyon doldurmuş sonra aracı biz aldık araç ruhsatta da faturada da comfortline yazıyor. Çift j farla basic değil high olandı önümüzdeki araçları perdeleyip duruyordu ön camda kamerası da vardı. Farın yanında j nin bitiminde nokta kadar bir sarı ışık yanıyordu. Şimdi bakıyorum aynı farlı golf 7.5 araç bulamıyorum. Aracı satılığa çıkardık sattık sonra ben almadığıma o kadar pişman oldum ki uzun süre izini sürdüm. Bursaydı istanbuldu derken en son istanbul avrupa yakasında izini kaybettim satılığa çıkarsa belki niyetine girerim. Neyse yine çok konuştum. Kalın sağlıcaklaaa:D

Yukarıda yazdıklarımın dışında replika-orijinal far ayrımı yapabileceğimiz başka detaylar da var ama ben fark etmesi kolay olan ikisini yazdım.

@Furkan moderatörüm her şeyi zaten açıklamış. Ön - Arka stoplarınız replika.

Çift J yazılım ile açılamaz :) Şehir efsanesidir.

stoplara bakmak gerekir ama farlar kesinlikle orijinal değildir. o paraları kimse verip te orijinal afs dinamik far taktırmaz. zaten Furkan hocam detayları vermiş.

orjinalini bulmakta oldukça zor galiba

@Ofarukko Evet haklısın.
@agrones12 Hocam farlarınız replika. Nasıl anladın diyeceksin söyleyeyim far camına vuran ışık yansımasından belli oluyor. Ortada nokta var boşluk ve sağa sola uzanan gölge çizgileri var. Çift j farda da tek j farda da böyle bir yansıma olmaz. Stop lambaları da replika gibi duruyor ancak bir replikaya göre daha homojen yanıyor. Orjinal çıkarsa şaşırmam fakat büyük ihtimal replika kare kutucuklar içinde ışık köşelere doğru azalıyor gibi gördüm foto yanıltabilir.
Öte yanda @Ofarukko ben comfortline araçta opsiyon olarak seçilmiş tek j arac gördüm çift j high araç gördüm ama seninki kadar güzeli yok kardeşim :) hatta geçen sene sattık ilanlarımda var. https://www.golftutkusu.com/topic/13354-dolu-dolu-2018-golf-7-5-1-0-tsi-dsg/ bu aracın sahibi vw çalışanıydı emekli olacak diye firma araç sahibinin aracını ağzına kadar opsiyon doldurmuş sonra aracı biz aldık araç ruhsatta da faturada da comfortline yazıyor. Çift j farla basic değil high olandı önümüzdeki araçları perdeleyip duruyordu ön camda kamerası da vardı. Farın yanında j nin bitiminde nokta kadar bir sarı ışık yanıyordu. Şimdi bakıyorum aynı farlı golf 7.5 araç bulamıyorum. Aracı satılığa çıkardık sattık sonra ben almadığıma o kadar pişman oldum ki uzun süre izini sürdüm. Bursaydı istanbuldu derken en son istanbul avrupa yakasında izini kaybettim satılığa çıkarsa belki niyetine girerim. Neyse yine çok konuştum. Kalın sağlıcaklaaa:D
Çok sağol abi o senin güzelliğin. Bu tip araçlar çok hoş ama senin canavarda keyless ve cam tavan opsiyonu var. Yapılmayan retrofitler var. Öte yandan j nin bitimindeki nokta kısmını tam anlamadım abi o satılan araç dla lı far mı varmış üstünde

Çok sağol abi o senin güzelliğin. Bu tip araçlar çok hoş ama senin canavarda keyless ve cam tavan opsiyonu var. Yapılmayan retrofitler var. Öte yandan j nin bitimindeki nokta kısmını tam anlamadım abi o satılan araç dla lı far mı varmış üstünde
Evet dla vardı. Gece ön camdaki kameradan önündeki araçları tespit edip gölgeliyordu o kısımları.

Geri
Üst Alt