Yağ değişiminde başıma gelen bir garip durum

barracuda

Üye
Bugün yağı ve filtreyi değiştirdik, motul 5/30 4 litre yağ ve mann filtre kullandık.
Araç liftteydi, yağın komple boşaldığını gözümle gördüm.
Filtreyi takıp Yağı komple doldurduk ama 4 ltr yağ kullanmamıza rağmen çubukta seviyenin çok çok üzerine çıktı.

Sizce neden böyle bişey olmuştur? Son bakım ile yağda aynı filtrede aynı...

Bugün yağı ve filtreyi değiştirdik, motul 5/30 4 litre yağ ve mann filtre kullandık.
Araç liftteydi, yağın komple boşaldığını gözümle gördüm.
Filtreyi takıp Yağı komple doldurduk ama 4 ltr yağ kullanmamıza rağmen çubukta seviyenin çok çok üzerine çıktı.

Sizce neden böyle bişey olmuştur? Son bakım ile yağda aynı filtrede aynı...
Aklıma bir tek şey geliyor,siz yağı 4lt yerine 5lt almış olmayasınız?😀😎

Yok ya bende öyle zannettim ilk ama 4 lt lik paketti 😂😂 ama ilk benimde tepkim sizinkiyle aynıydı
Valla hocam çok ilginç,daha 1 hafta önce aynı malzemeyi kullanarak yağ değişimi yaptım,yani Man yağ filtresi ve Motul 5w30 Specific,benim motor 1.4 czc kotlu,Tam olarak 4 litre 200gr aldı,ben 5 litre olarak almıştım 4 litreden biraz fazla aldığını bildiğim için.Sizin durumda geriye birtek seçenek kalıyor oda herhangi bir sebepten eski yağın tam olarak boşalmadığı

Gündüz tamam

Şu andaki durumda aynı mı

1.4 czc kotlu,Tam olarak 4 litre 200gr aldı
indir.jpg
İyide 1.4 ler tam olarak 4L konulur. Kaç litre aldığına bakılmaz. Değil mi @forzaGilles hocam?
Bende 8 Martta değiştirdim 4L TopTec 4200 ile Tırtıklı alanın üst tarafından 1mm alta geldi ve ideal seviye.

Son düzenleme:
Valla hocam çok ilginç,daha 1 hafta önce aynı malzemeyi kullanarak yağ değişimi yaptım,yani Man yağ filtresi ve Motul 5w30 Specific,benim motor 1.4 czc kotlu,Tam olarak 4 litre 200gr aldı,ben 5 litre olarak almıştım 4 litreden biraz fazla aldığını bildiğim için.Sizin durumda geriye birtek seçenek kalıyor oda herhangi bir sebepten eski yağın tam olarak boşalmadığı
Kafama takılan o zaten.. Neden tam boşalmadı yağ, çünkü bende liftin altındaydım , filtrenin yerindende tıpadanda sonuna kadar aktı yağ

Bir su bardağı hacmi

Net 200 ml (0,2 litre)

Şu genel kurala uydunuzmu peki

Yeni Yağ koyuldu

1-Araç 10-12 dk civarı çalıştırıldı
2-Sonra 10-15 dk beklenildi
3-yağ cubuğu cekildi ölcüldü

Eger bir numaralı maddeye riayet edilmediyse ?

Dolum yapılan yağ direk kartere iniyor.

Taa ki ilk calıstirmayı müteakip yağ pompası vasıtası ile yağ filtresine geciyor.

Yag filtresinin kagıdının kendi emdigi yağ vesaire zaten 100 ml civarında hadi bide filtre haznesi 300 ml falan

1 numara atlandıysa sebeb bu olmalı

Bir su bardağı hacmi

Net 200 ml (0,2 litre)

Şu genel kurala uydunuzmu peki

Yeni Yağ koyuldu

1-Araç 10-12 dk civarı çalıştırıldı
2-Sonra 10-15 dk beklenildi
3-yağ cubuğu cekildi ölcüldü

Eger bir numaralı maddeye riayet edilmediyse ?

Dolum yapılan yağ direk kartere iniyor.

Taa ki ilk calıstirmayı müteakip yağ pompası vasıtası ile yağ filtresine geciyor.

Yag filtresinin kagıdının kendi emdigi yağ vesaire zaten 100 ml civarında hadi bide filtre haznesi 300 ml falan

1 numara atlandıysa sebeb bu olmalı
Aynen ilk maddeyi yapmadık

@Terms
TSI motor kullanıcılarında nedense böyle benzer şeyleri sık karşılaşır olduk., bana kalırsa bu tamamen kullanıcının bir şeyleri gözden kaçırımasından ibaret., bir şeyi atlıyor veya gözden kaçırıyorlar., hiç bir araba üreticisi bu aracın yağ kapasitesi 4 lt. 'dir diyorsa o araba +1 lt. daha yağ alınca çubukta max. doluluğa ulaşmaz.,

Bir de insanlar şunu zannediyor., misal atıyorum X marka bir aracın yağ kapasitesi 4,5 litre olsun., yağı değiştirdik üreticinin önerdiği gibi yine 4,5 lt. yağ koyduk., bu aşamadan sonra yağ çubuğu seviyesi %100 doluluk seviyesinde olmalı zannediyor ama öyle bir şey yok.!

Üreticinin önerdiği dolum kapasitesi kadar dolum yapınca yağ seviyesi %100 doluluk seviyesinde olmaz., üretici yağ seviyesinin %80-85 arası doluluk seviyesinde olmasını ister., geriye kalan %15 'lik kısım olası hatalı dolum yapılmasına karşı bir önlem amaçlıdır.!

Üreticinin önerdiği (dolum miktarı) kadar yağ koyulduğu zaman yağ çubuğunun seviyesi aşşağıdaki gibidir (mor renk çizgi);

yağ_seviyesi.jpg

Son düzenleme:
@barracuda

Yağ filtresi ne ise yarar bunu biliyoruz tabi de

Yeni yağ değisimi sonrası araç çalıstırılmadığı sürece
Yağ pompasının yağ filtresine (filtre haznesine) ilk transferi gerceklestirmedigi kabul edildiğ
inde

Yağ seviye çubugundaki fazlalığın
Karterten yağ filtresine henüz aktarılmamış 0,3-0,4 litre civarı yağ fazlalıgı oldugunu anlıyoruz.

Araç 10 dk çalıştırılıp 5-10 dk bekledikten sonra karterdeki yağ seviyesi filtreye transfer olan miktarla dengelenecektir.
Screenshot_2022-04-06-23-22-17-031_com.android.chrome.jpg

Son düzenleme:

2001 den 2016 ya !!!!!

Astra G aracı götürdüğüm opel üstadı Memiş usta tecrübeleri.(ivedik sanayi / ank)

Araca yeni motor yağı koyulur .

Aracı calıştırır.

Karter korumayı yerine takmak üzere aracı liftte tekrar kaldırır.
Arac 10 dakika liftte calışmaya devam.

En son lifttten iner stop edilir kapı önüne cekilir yağ çubugu ölçümü yapardı.

Bu ustalardan öğrendik bu işleri.

Geri
Üst Alt