Düzenli DPF temizliği

atacandiri

Üye
İsim
Atacan
Arkadaşlar selamlar bir konu hakkında bilginizi rica edicektim ben ve çevremde bir çok golf kullanicisi var ama bir tanesi varki sorununa net cevap bulamıyoruz . İlgili araç 1.6 TDI 80 binde 2013 model manuel golf. Evet hepimizin aracı ara partikül boşaltıyor ama bu araç hiç ışık yakacak kıvama gelmese de haftada 4 5 kere partikül boşaltiyor .4. viteste yüksek devir sürdürdük bir süre kısa mesafe kullanmasını yasakladik ama yine de haftalık 4 5 partikül boşaltması rejenerasyon devam ediyor. Konu hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum.Hayirli günler ...

Arkadaşlar selamlar bir konu hakkında bilginizi rica edicektim ben ve çevremde bir çok golf kullanicisi var ama bir tanesi varki sorununa net cevap bulamıyoruz . İlgili araç 1.6 TDI 80 binde 2013 model manuel golf. Evet hepimizin aracı ara partikül boşaltıyor ama bu araç hiç ışık yakacak kıvama gelmese de haftada 4 5 kere partikül boşaltiyor .4. viteste yüksek devir sürdürdük bir süre kısa mesafe kullanmasını yasakladik ama yine de haftalık 4 5 partikül boşaltması rejenerasyon devam ediyor. Konu hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum.Hayirli günler ...
Merhaba, aynı sorunu 2017 model dizel otomatik aracımda da yaşıyordum. 10 bin km deydi araç. Servis normal demişti. Ama benim konforum düştüğü için, yani rejenerasyon yaparken stop edemediğim için daha doğrusu etmediğim için, tsi geçtim. Ama servis bir problem değil demişti:)

Upvote 0
Araç DPF temizliğini her kaç km 'de bir yapıyor? önemli olan veri budur.

Upvote 0
Araç DPF temizliğini her kaç km 'de bir yapıyor? önemli olan veri budur.
Benim daha önceki aracım d konumunda devirsiz sürdüğümde 250 ile 500 km arası giriyordu, s ya da manuelde sürdüğümde 800 km de bir yapıyordu. Servis bu duruma normal demişti. Araç daha 9, 10 bin km deydi. İstanbulda yaşıyorum işim gereği sadece akşam trafiğin olmadığı durumda sirüyordum ona rağmen bu dırumdaydı

Upvote 0
Sağlıklı bir araçta dpf temizliiği kullanılan güzergah ve trafiğin durumuna göre ortalama her 200-400 km arası devreye girer., uzun yolda biraz daha geç devreye girer., misal benim aracımda (şehir içi kullanımda) her 250-300 km arası devreye giriryor.

Sizin araçta daha erken yani her 50-100 km falan devreye giriyorsa bir sıkıntı vardır ama 250-300 km 'de bir devreye giriyorsa sıkıntı yoktur.

Upvote 0
Sağlıklı bir araçta dpf temizliiği kullanılan güzergah ve trafiğin durumuna göre ortalama her 200-400 km arası devreye girer., uzun yolda biraz daha geç devreye girer., misal benim aracımda (şehir içi kullanımda) her 250-300 km arası devreye giriryor.

Sizin araçta daha erken yani her 50-100 km falan devreye giriyorsa bir sıkıntı vardır ama 250-300 km 'de bir devreye giriyorsa sıkıntı yoktur.
Hocam benim de bildiğim buradan okuduğum bilgilerde aynen bu yönde fakat yakın arkadaşımın arabasında durum bu daha 1 kere bile ışık yakmamis hata kodu gözükmüyor ...Kurum miktarını olcturmesinden başka bir öneri aklıma gelmiyor .

Upvote 0
Hocam benim de bildiğim buradan okuduğum bilgilerde aynen bu yönde fakat yakın arkadaşımın arabasında durum bu daha 1 kere bile ışık yakmamis hata kodu gözükmüyor ...Kurum miktarını olcturmesinden başka bir öneri aklıma gelmiyor .
Dediğim gibi arkadaşınız önce bunu (ışık yakmayan pasif rejenerasyonu) her kaç km de bir yapıyor takip etmesi lazım., bunu bilmeden bişey şöylemek zor

Upvote 0
elle dpf temizliği yaptırıp sonucu yeniden değerlendirmek gerekir. elle dpf temizliği epey uzun sürüyor yalnız(y)

Upvote 0
Vcds ile yaptırmanın yararı yada zararı varmı? Birde orda yazan kurum miktarı kaç çıkarsa normal yada yüksek?

Upvote 0
bneim aracım da 2018 90 binde 1.6 tdi bu pasif dpf temizlediğini nereden anlıyoruz benim aracım hiç ışık yakmadı da

Upvote 0
bneim aracım da 2018 90 binde 1.6 tdi bu pasif dpf temizlediğini nereden anlıyoruz benim aracım hiç ışık yakmadı da
Araç durduğu yerde 1.000 devirde çalışıyor. Fan çalıştırır. Ve yakıt tüketiminde biraz artış yapar. Bu durumlarda aracınızı stop etmeyin. Rejenerasyon bittikten sonra stop edin.

Upvote 0
@ugur.dogan hocam aracım ara ara sık sık fan çalıştırıyordu hatta stop ettirince de devam ediyordu bu spontan dpf temizliğimiydi yani devirine hiç dikkat etmedim ama

Upvote 0
@sulo
ışık yakmasını köprüden önceki son çıkış gibi düşünün., ışık yakarak temizlemeye "aktif rejenerasyon" diyoruz.,

ışık yakmayan yani pasif rejenerasyonda;
araç normalden daha sesli çalışır., rolantide devir saati 900-1.000 rpm seviyesine yükselir., rejenerasyon sırasında motor fan açar., egzoz 'tan yanık kokusu gelir., bu belirtileri fark ettiğinizde boş bir yol bulup aracı (4. viteste 70 km ve daha üstü hızlara) çıkıp aracı biraz devirli kullanarak 15-20 dk. gezinmeniz gerekir., işlem bittiğinde devir saati eski haline döner, fan durur vs..

Bazı arkadaşlar bunu yapmaz, bunun yerine aracı durduğu yerde rejenerasyon yapmayı tercih eder ancak bu yanlış bir uygulamadır., çünkü araç bunu sıkışık bir trafikte kaldığınızı zannederek rejenerasyonu yarıda keser., işlem tamamlanmamış olur., ancak araç sahibi bu yarıda kesilme olayını işlemin tamamlamış olduğunu zanneder ancak tam aksine işlem yarıda kesilir., bu alışkanlık haline getirilir ise bir süre sonra dpf olması gerektiğinden daha fazla dolduğu için bu sefer ışık yakarak aktif rejenerasyon yapmaya çalışır.

@ugur.dogan yaptığınız bu yöntem yanlış bir uygulmadır., aracı durduğu yerde rejenerasyon yapmaya kalkarsanız işlem yarıda kesilir., pek çok insan aynı hataya düşüyor.

Upvote 0

@forzaGilles çok teşekkürler hocam bilgilendirmeniz için sormak istediğim birşey daha var liquimoly dpf temizleyici sıvı setleri mevcut.bunlar ile temizlik yaptırmayı dşünüyordum.öneriri misiniz veya bu değil de daha faydalı olduğunu düşündüğünüz bir uygulama varsa sizin kıymetli önerileirinizi can kulağıyla beklerim :)

Upvote 0

Geri
Üst Alt