Araç su eksiltme sorunu

Bulentacar

Yeni Üye
İsim
Bulent
Araç
Golf 7 2015
5111DCFC-74DB-4506-BF20-585A361E5D71.jpegİyi günler herkese.
2015 dizel aracım 3 senedir su eksiltiyor neredeyse ama bugünlerde iyice fazlalaştı. Öncelerden 2 kere devirdaim falan değişmişti antifriz kabında yağ bulunduğu için falan. Bi ara ne güzel hiç eksilmedi ama 3-5 ay sonra yeniden 1-2 haftada bir 1-2 parmak eksiltip uyarı yakıyor. 2 farklı yere götürdüm basınca başlayıp liftte bakıldı ama bi kaçak gözükmedi. Bugünlerde iyice çoğalmaya başladı su eksilmesi, dün bir baktım antifriz kabının altında 1 parmak su kalmış anca. Acaba kötü senaryo olan conta yanmış olabilir mi diyorum arabamda? Hararet falan yok gerçi ama bi görsel atayım size belki farklı bi yorum getirebilir bulunduğum duruma.

Teşekkürler.

Aracın yağına su karışıyor gönderdiğiniz bu fotoda. Araç bu şekilde kullanılmaz. Yağ soğutucusunda sıkıntı olabilir. TDI'ların kolay kolay contası yanmaz ama arabanın geçmişi kötüyse..kolaylıklar dilerim.

Upvote 0
Aracın yağına su karışıyor gönderdiğiniz bu fotoda. Araç bu şekilde kullanılmaz. Yağ soğutucusunda sıkıntı olabilir. TDI'ların kolay kolay contası yanmaz ama arabanın geçmişi kötüyse..kolaylıklar dilerim.
Yağına su mu karışıyor :( bende bundan korkuyordum. Ben yukarıda yanlış yazmışım ya. Benim arabanın 2 kere yağ soğutucusu değişti zaten geçtiğimiz 2 sene içerisinde. Ondan önce de 1 kere devirdaim değişmişti.

Araba daha 80binde ama maşallah aldığımdan beri 2-3 sene anca arıza yapmadan kullandım. Ne kalitesizmiş meğer bu modeller böyle çıldırcam. Araba fiyatları böyle olmasa 1 gün durmam gidip satar yenisini alırım. Öyle bıkkınlık getirdi bu araba bana. Daha önce Bursa’da dışarıda özel bi servise götürüp yaptırmıştım tüm işlemleri. Bu sefer orijinal doğuşa mı görürsem napsam, vallahi araban mı var derdin var.

Upvote 0
Yağına su mu karışıyor :( bende bundan korkuyordum. Ben yukarıda yanlış yazmışım ya. Benim arabanın 2 kere yağ soğutucusu değişti zaten geçtiğimiz 2 sene içerisinde. Ondan önce de 1 kere devirdaim değişmişti.
Motor yağ kapağındaki görüntü (tahin renkli) yağa su karıştığının göstergesi.

İşlemler daha önce nerede yapılmıştı? Kullanılan yağ soğutucusu orjinal miydi? Aracın geçmişinde antifrizsiz kullanım nedeniyle pas geçmişi mevcut mu?

Upvote 0
kısa mesafeli kullanımlarda yağın kalitesinden kaynaklı bu renge rastlanabilir yağ dolum kapağında. Temiz bir peçete veya kağıt üzerinde yağ çubuğundan kontrolü sağlayabilir misiniz daha sağlıklı bilgi edinmiş olacaksınız. Bir de egr den kaynaklı su eksiltme sorunları olabilir GOLF 7 TDI motorlarda. Öncelikle bakılması gereken yerler hortumlar, devirdaim, kalorifer sistemi ve yağ soğutucusu.

Upvote 0
Bursa Otogen denen bir özel serviste 2020de bi kere muadil yağ soğutucusu takıldı, 31.03.2021de bi daha antifriz kabında yağ görüldü, bi kere daha aynı parça aynı yerde daha kalitelisini taktık dediler 2500₺ ye yine değişti. Bugüne kadar olan 2 işlemde de antifriz kabında yağ vardı, hiç yağına su karışmamıştı, bu ilk oluyor.. antifrizsiz hiç kullanmadım arabamı, bagajda zaten litrelik duruyor, lamba yaktıkça boyna dolduruyordum..

Upvote 0
kısa mesafeli kullanımlarda yağın kalitesinden kaynaklı bu renge rastlanabilir yağ dolum kapağında. Temiz bir peçete veya kağıt üzerinde yağ çubuğundan kontrolü sağlayabilir misiniz daha sağlıklı bilgi edinmiş olacaksınız. Bir de egr den kaynaklı su eksiltme sorunları olabilir GOLF 7 TDI motorlarda. Öncelikle bakılması gereken yerler hortumlar, devirdaim, kalorifer sistemi ve yağ soğutucusu.
Çubuğu çektim baktım orada böyle tahin gibi hiç bi görüntü yok. Yağ olarak bugüne kadar hep kaliteli denilen castrol 5-30 edge 5lt yağından kullandım.. Başımıza gelmeyen kalmadı valla :(

Upvote 0
Çubuğu çektim baktım orada böyle tahin gibi hiç bi görüntü yok. Yağ olarak bugüne kadar hep kaliteli denilen castrol 5-30 edge 5lt yağından kullandım.. Başımıza gelmeyen kalmadı valla :(
Bu iyi haber. Yukarıda arkadaşında bahsettiği igib bir ihtimal kısa süreli kullanımlar sonucu oluşan nem kaynaklı öyle bir görüntü oluşmuş olabilir. Yukarıda bahsedilen bütün noktaların kontolü şart.

Upvote 0
Bu iyi haber. Yukarıda arkadaşında bahsettiği igib bir ihtimal kısa süreli kullanımlar sonucu oluşan nem kaynaklı öyle bir görüntü oluşmuş olabilir. Yukarıda bahsedilen bütün noktaların kontolü şart.
Teşekkür ederim. Artık ya doğuşa ya eski gittiğim yere götüreceğim bakalım. Tekrar yazarım buraya, bilgi paylaşımlarınız için hepinize teşekkür ederim.

Upvote 0
büyük ihtimal yağ soğutucusu elveda demiş geçmiş olsun tekrardan. Çok devirli kullanmayın aracınızı hatta sigorta ya da kaskonuzun yol yardım desteği varsa öyle çektirin çalıştırmıayın aracınızı

Upvote 0

Geri
Üst Alt