Geri Viteste Gelen Ses

vkamci

Yeni Üye
İsim
VEYSEL
Araç
Golf 7
Selamlar, 2013 model Golf 7 Comferline sahibiyim aracim 110000 km de. Aracim gecen hafta servisten cikti. Servis oncesinde olan geri viteste olan ses halen kesilmedi. Servis işleminde Triger değişti, yağ vs rutin işlemler yapıldı.
Ses dosyasını forumda izin verilmediği için paylaşamadım :( Bu yüzden link olarak Ses Dosyası: https://1drv.ms/u/s!AnDDc8ZppX0HiRdXREFkzydCuqev?e=1ZXnMR eklemek zorunda kaldım.
Engin tecrübenizle lütfen bana yadımcı olabilir misiniz? Ya da bu sesi daha evvel duyan var ise yardımcı olabilir mi?

Son düzenleme:

Hocam çok anlamamakla beraber disk/balatalardan kaynaklı gibi, bende de oluyordu biara kendiliğinden geçiyor çok kafaya takmadım o da ötmeyi bıraktı😃 ciddi birşey değildir büyük ihtimalle, keşke serviste söyleseydiniz kesin birşey söylerlerdi disk veya balata diye

Upvote 0
Son serviste arka balata'da değişmişti :)
İlginiz için çok teşekkür ederim.

Upvote 0
@ogzogz, hocam selamlar, Servis bir sonraki bakımda ön disk için torna ihtiyacı olduğunu söylemişti. Ondan olabilir. Yardımlarınız için çok teşekkürler

Upvote 0
hocam geri vitese eğer tam basmayıp sert geçirirseniz o ses çıkıyor ben de takmıştım ilk zamanlar ama şu an geri vitese takarken gayet yumuşak ve tam basarak yapıyorum 1 yıldır ses yok sizde bence takarken biraz nazik davranın ses eminim kesilecektir ben o işi çözdüm :D

Upvote 0
Balata konusunda birkaç balata disk markası hariç çoğu ses yapıyor. Hangi marka balata takıldı arkaya?

Upvote 0
Balata konusunda birkaç balata disk markası hariç çoğu ses yapıyor. Hangi marka balata takıldı arkaya?
Markasını bilemiyorum. Ama sorup öğreneceğim. Tüm yazılanlanlardan anladığım bu büyük ihtimal Balata kaynaklı. Zira servşs sesin kaynağını bulmak için arabayı alt üst etti. Balatayı da kendileri değiştirmişti. Sanırım ona bakmadılar.

Upvote 0
Markasını bilemiyorum. Ama sorup öğreneceğim. Tüm yazılanlanlardan anladığım bu büyük ihtimal Balata kaynaklı. Zira servşs sesin kaynağını bulmak için arabayı alt üst etti. Balatayı da kendileri değiştirmişti. Sanırım ona bakmadılar.
Ses bariz balata sesi başka bir yere bakmaya gerek yok.

Upvote 0
@ogzogz, hocam selamlar, Servis bir sonraki bakımda ön disk için torna ihtiyacı olduğunu söylemişti. Ondan olabilir. Yardımlarınız için çok teşekkürler

Benzer ses içeren video aşağıda..
Yanlışlık olmasın diye aşağıya daha önce @cengizceng tarafından paylaşılan videoyu ekliyorum..

Bu ses tamamen disk paslanması ile oluşuyor.

Genelde yıkama sonrası bekleyen araçlarda görülür.

Ya da çok nemli ya da soğuktan oluşan donmalar sonrası ilk olarak geriye hareket ederseniz duyarsınız.

Direkt olarak ileri hareketle, ya duymasınız ya da 100 metre kadar tak tak diye bir ses gelir ve balata diski süpürünce geçer.

Aklıma gelen örneklemeler bunlardır.

Ses normal midir? Bana göre de değildir.

Ancak yıkama sonrası direkt olarak park etmek yerine, öne arkaya bir iki manevra ve hafif frenle çözülebilir. Ondan sonra park edilebilir.

Bir hatırlatma da yıkama sonrası frenlerinizi musait bir yerde test edecek şekilde fren yapın. Bu frenleme disk yüzeyini süpürür, pas kir tozları alır ve ihtiyaç anında daha iyi bir tutunma saylarsınız.

Upvote 0

Geri
Üst Alt