Ön Izgara Islaklık Sorunu

Kerogolf

Yeni Üye
İsim
Kerem
Golf 7.5 1.6 TDI - 2017 - 92.000 servis bakımlı
Merhaba arkadaşlar arabadan çok anlamadığım icin yardiminiza ihtiyacım var. aslında uzunca bir süredir aklımda olan bir şeyi soracağım bu durum 3-4 aydır dikkatimi çekiyor ancak daha oncesinde vardı da ben mi dikkat etmedim yoksa yeni mi oluyor bilemiyorum resimde de gördüğünüz ön tampondaki izgaranin(bildigim kadariyla arkasinda klima filtresi var ) bazi noktalarinda islaklik oluyor, öyle çok sıvı degil ama akıp da kurumuş gibi, kuru olan bölge ile arasında oluşan renk farkindan anlaşılıyor bu islaklik. O haldeki resmini cekmeyi hic akil etmedim kusura bakmayin ama anlatabildigimi düşünüyorum durumu. Bazi diger arabalarda da görüyorum sanki bu islakligi ön izgarada, yagmurda vs oluyor desem baska arabadan sicriyor desem bu kadar serit ve dagilmamis halde olmazdi bu islaklik diyorum, lakin oraya nereden sivi gelebilir klima suyu mudur, normal midir degil midir size danışmak istedim.IMG_20220204_225156.jpg

Son düzenleme:

Golf 7.5 1.6 TDI - 2017 - 92.000 servis bakımlı
Merhaba arkadaşlar arabadan çok anlamadığım icin yardiminiza ihtiyacım var. aslında uzunca bir süredir aklımda olan bir şeyi soracağım bu durum 3-4 aydır dikkatimi çekiyor ancak daha oncesinde vardı da ben mi dikkat etmedim yoksa yeni mi oluyor bilemiyorum resimde de gördüğünüz ön tampondaki izgaranin(bildigim kadariyla arkasinda klima filtresi var ) bazi noktalarinda islaklik oluyor, öyle çok sıvı degil ama akıp da kurumuş gibi, kuru olan bölge ile arasında oluşan renk farkindan anlaşılıyor bu islaklik. O haldeki resmini cekmeyi hic akil etmedim kusura bakmayin ama anlatabildigimi düşünüyorum durumu. Bazi diger arabalarda da görüyorum sanki bu islakligi ön izgarada, yagmurda vs oluyor desem baska arabadan sicriyor desem bu kadar serit ve dagilmamis halde olmazdi bu islaklik diyorum, lakin oraya nereden sivi gelebilir klima suyu mudur, normal midir degil midir size danışmak istedim.Ekli dosyayı görüntüle 54684
O bahsettiğiniz Klima radyatörüdür. Arkasında da klima filtresi yoktur araç radyatörü vardır.
Klima radyatörü içerisinde klima gazı barındırır önündeki fan ile o radyatör soğutulur ve o soğutulan gazın soğukluğu ile soğutulan hava aracın içerisindeki havalandırma ıgaralarından içeri verilerek araç içerisi soğutulur.
Bu esnada da sıcaklık farkından dolayı klima radyatörünün etrafında su damlacıkları oluşması normaldir. Özellkle nemli ve sıcak havalarda daha çok olur.
Yazın sıcakllarda klimayı açarsanız durduğunuz yere aracın altından su akar. Bundan mütevellittir.

Kışın Araca 1 veya 2 kişi biniyorsanız "AC" yi hiç açmamalısınız. daha fazla biniyorsanız camdaki buğulanma gidene kadar AC yi açıp sonrasında kapatmalısınız. Kalorifer ile ısınmalısınız ev kliması gibi düşünmeyiniz.
Şayet kış aylarında da sürekli AC açık kullanıyorsanz o radyatördeki ıslaklık normal.

Son düzenleme:
Upvote 0
O bahsettiğiniz Klima radyatörüdür. Arkasında da klima filtresi yoktur araç radyatörü vardır.
Klima radyatörü içerisinde klima gazı barındırır önündeki fan ile o radyatör soğutulur ve o soğutulan gazın soğukluğu ile soğutulan hava aracın içerisindeki havalandırma ıgaralarından içeri verilerek araç içerisi soğutulur.
Bu esnada da sıcaklık farkından dolayı klima radyatörünün etrafında su damlacıkları oluşması normaldir. Özellkle nemli ve sıcak havalarda daha çok olur.
Yazın sıcakllarda klimayı açarsanız durduğunuz yere aracın altından su akar. Bundan mütevellittir.

Kışın Araca 1 veya 2 kişi biniyorsanız "AC" yi hiç açmamalısınız. daha fazla biniyorsanız camdaki buğulanma gidene kadar AC yi açıp sonrasında kapatmalısınız. Kalorifer ile ısınmalısınız ev kliması gibi düşünmeyiniz.
Şayet kış aylarında da sürekli AC açık kullanıyorsanz o radyatördeki ıslaklık normal.
Çok teşekkürler cevap için aslında hic AC yi açmıyorum kışın fakat yine de oluyor gibi sadece kalorifer acikken de su tahliyesi oluyor mu acaba diye düşündüm.ben de anlamadim. Hatta 3-4 gündür araba duruyor sokakta çalışmadı hic bugun yine bir ıslaklık gördüm. Elimle dokundum biraz Sanki rutubet gibi bir kokuya sahipti ben de anlamadim çalışmayan araba durdugu yerde neden su damlatsin. Öyle aman aman, çok olan bir şey degil belki de ben kuruntuluk yapıyorum bilemedim arabanin verdigi uyari vs yok ama daha once bir mazot kacagi sorunu yasamistim komple hortum degismisti o gunden beri takintiliyim bu konulara.

Upvote 0
@Kerogolf yanlış anlamadıysam kedi pisliyor:) ama yanlış anlamış da olabilirim..

Benim de arka tampon ve lastiklerde olabiliyor bazen.

Daha yakın fotoğraf olursa daha iyi olabilir.

Son düzenleme:
Upvote 0
@Kerogolf yanlış anlamadıysam kedi pisliyor:) ama galiba yanlış anlamışım..
Benim de arka tampon ve lastiklerde olabiliyor bazen.
Daha yakın fotoğraf olursa daha iyi olabilir.

Bak onu hiç düşünmedim, sorun rahatsiz edici boyutta devam ederse islakken gündüz çekilmiş fotolar yukleyeyim. Klima radyatörü ile izgara arasinda mesafe var gibi çünkü ve ruzgara karsi nasil on tarafa nem islaklik gider aklim almiyor. Tam uzerinden bir hortum da gecmiyor bildigim kadariyla ben cok anlamıyorum elbette ama cok önde olan bir kısım gibi geldi bu izgara, ustteki panjur olsa neyse.

Son düzenleme:
Upvote 0
@Kerogolf tekrar okudum yazdıklarınızı. Büyük ihtimalle kedinin işi.
Bu ara benim de aracın kaputundan kayarak eğleniyorlar..

Upvote 0

Geri
Üst Alt