Start Stop Arızası

Birol61

Üye
İsim
Birol
Arkadaslar bir kac gun once buradan paylasmistim aracimin calismadigini ve biraz gaz vererek calistirdigimi.sizden gelen onerilerde akü olcumu yaptirmam gerektigi hususunda bilgilendirmistiniz.yogun kar yagisi ve kar lastigim olmadigindan gidemedim.bugun tekrar calistirdigimda start stop arızası ibaresi cikti ekranimda.ne anlama geliyor bu durumda aracı servise kadar kullanmak sorun olurmu simdiden tesekkur ederim.

aku ile ilgi sorun varsa eger arac enerji ihtiyacindan dolayi kendini korumaya almis olabilir.

kadranda kirmizi bir sekilde epc vs yanmiyorsa aracinizi servise kadar surebilirsiniz.

yine de yasadiklarinizi ustaniza anlatin.

Arkadaslar bir kac gun once buradan paylasmistim aracimin calismadigini ve biraz gaz vererek calistirdigimi.sizden gelen onerilerde akü olcumu yaptirmam gerektigi hususunda bilgilendirmistiniz.yogun kar yagisi ve kar lastigim olmadigindan gidemedim.bugun tekrar calistirdigimda start stop arızası ibaresi cikti ekranimda.ne anlama geliyor bu durumda aracı servise kadar kullanmak sorun olurmu simdiden tesekkur ederim.
Yüksek ihtimal aküden
Benimde başıma geldi akümü değiştirdim sorun ortadan kalktı
Ama siz yine de bir iki gün kullanıp tekrar kontrol edin bazı arkadaşlar uzun süre çalışmadığı içinde yapabiliyor demişlerdi

Büyük ihtimalle aküden kaynaklı olabilir. Pazar günü ben de bu arıza uyarısıyla karşılaşmıştım
Ekli dosyayı görüntüle 54367
Ertesi günler biraz yol yaptım 30 40 km arıza vermedi yani düzelmişti.

Bugün kısa mesafe sürdüm eve döndüm yine bu arıza uyarıyısıyla karşılaştım.

Aküm 3 senelik varta efb büyük ihtimalle ömrünü doldurmaya başladı..

Son düzenleme:
Büyük ihtimalle aküden kaynaklı olabilir. Pazar günü ben de bu arıza uyarısıyla karşılaşmıştım
Ekli dosyayı görüntüle 54367
Ertesi günler biraz yol yaptım 30 40 km arıza vermedi yani düzelmişti.

Bugün kısa mesafe sürdüm eve döndüm yine bu arıza uyarıyısıyla karşılaştım.

Aküm 3 senelik varta efb büyük ihtimalle ömrünü doldurmaya başladı..
Fiyatlar ne acaba arastidinizmi servistemi degistirmek gerekiyor yoksa biz alip tskdirssk olurmu

İçiniz nerede rahat edecekse oraya gidip değiştirmenizde fayda var.Bakım fiyatları başlığında, değiştirenlerin faturaları oluyor

Merhaba sorunu çözebildiniz mi? Benim aracımda da 2021 mayıs ayında alınmış Yuasa marka 70A agm akü var faturalı falan önceki sahibi almış ilk defa duyup gördüğüm bir marka. Şuan yaklaşık 2-3 haftadır start stop devreye girmiyor aracın enerji ihtiyacı yüksek yazıyor media ekranında. Aküye baktırdım ölçümlerde 10-12 arası geliyor normal dediler. Değiştirsem mi ne yapsam bilemedim.

Merhaba sorunu çözebildiniz mi? Benim aracımda da 2021 mayıs ayında alınmış Yuasa marka 70A agm akü var faturalı falan önceki sahibi almış ilk defa duyup gördüğüm bir marka. Şuan yaklaşık 2-3 haftadır start stop devreye girmiyor aracın enerji ihtiyacı yüksek yazıyor media ekranında. Aküye baktırdım ölçümlerde 10-12 arası geliyor normal dediler. Değiştirsem mi ne yapsam bilemedim.
Sizin akü daha yeni gibi hocam, eğer günlük 25-30 km yol yapmıyorsanız akü dolmaya fırsat bulamıyor diye düşündüm hocam.

Eğer dışardan şarj ettirme imkanınız varsa denenebilir belki. Benim de aklımda var açıkcası, araç yatıyor sürekli, haftada 1 - 2 defa ancak kullanabiliyorum kısa mesafe...

Sizin akü daha yeni gibi hocam, eğer günlük 25-30 km yol yapmıyorsanız akü dolmaya fırsat bulamıyor diye düşündüm hocam.

Eğer dışardan şarj ettirme imkanınız varsa denenebilir belki. Benim de aklımda var açıkcası, araç yatıyor sürekli, haftada 1 - 2 defa ancak kullanabiliyorum kısa mesafe...
Aynen akü daha yeni sayılır 1,5 ay öncesine kadar her gün 32-35 km arası yapıyordum. Hiç bir sorunum yoktu bu aralar çok fazla kullanmıyorum haftada 2 -3 kez falan çıkıyor araba. Ha start stop çok elzem bir şey mi değil benim için. Zaten çoğu zaman kapatıyorum ama konu akü olunca her şeyi düşünmek gerekiyor. Aklıma şu da geldi replica J led farlar var acaba onlar mı çok fazla enerji harcıyor diye düşünüyorum. Çünkü farlar açıkken kısalarda ki ledlerin motor sesi bariz duyuluyor. Hani o kadar ses yapacak kadar çalışan bir motor belki aküden çok fazla güç tüketiyordur diye de düşündüm. Ama bi şarj ettirip o şekilde bakabilirim galiba...

Aynen akü daha yeni sayılır 1,5 ay öncesine kadar her gün 32-35 km arası yapıyordum. Hiç bir sorunum yoktu bu aralar çok fazla kullanmıyorum haftada 2 -3 kez falan çıkıyor araba. Ha start stop çok elzem bir şey mi değil benim için. Zaten çoğu zaman kapatıyorum ama konu akü olunca her şeyi düşünmek gerekiyor. Aklıma şu da geldi replica J led farlar var acaba onlar mı çok fazla enerji harcıyor diye düşünüyorum. Çünkü farlar açıkken kısalarda ki ledlerin motor sesi bariz duyuluyor. Hani o kadar ses yapacak kadar çalışan bir motor belki aküden çok fazla güç tüketiyordur diye de düşündüm. Ama bi şarj ettirip o şekilde bakabilirim galiba...
Biraz önce 44 km yol yaptım şehir içi, genelde açık yollar 70-80 km hızda seyrettim.
Seyahatin son 10 kmsi start stop devreye girdi. (Hava 5 dereceye kadar yükselmiş bugün)

6 aydır devreye girmiyordu. Hatta geçen hafta "arıza:start-stop" uyarısı bile verdi aküden dolayı.

Yani: Ya yol yapılacak ya da akü şarja takılacak.

muhtemel akü kaynaklı efb akü anında bitiyor araç çalışsa da şarj olmuyor acil değiştirin akünüzü

Kardesim bende akücüde ölçtürdüm 13 çıktı.akü normal dedi ardından ekranda motor işareti de çıktı.yetkili servise getirdim bugün bıraktım sonucu yarın belli olacak.

Efb akülerde şarj yapılmadıgını soyledi akücü.

Efb akülerde şarj yapılmadıgını soyledi akücü.

O akücü ye bir daha uğramayın. Sizi yemiş.

EFB akü, AGM akü hiç fark etmez. Her ikisi de , her türkü şarj cihazı ile şarj edilebilir.

Fazla kullanılmayan ya da ara sıra veya sık sık da olsa kısa medafe kullanılan araçların aküsü hiç tam doluluğa ulaşamaz. Hep yarım kapasite güçte olurlar. Bu da zamanla akü gözeneklerinde sülfatlaşma oluşumuna neden olur. Sülfatlaşma da akünün en büyük düşmanıdır. Aküyü içten içe öldürür.

Fazla kullanılmayan veya sık sık kısa mesafe kullanılan araç aküleri en az 2 ayda bir doğru şekilde şarj edilmelidir.

Aksi halde devamlı yarım kapasite doluluk oranında çalışan aküler en dazla 1.5 - 2 senede ölür.

Bunun için 2 ayda bir aküyü söküp akücüye bırakmak yerine kendinize bir akıllı akü şarj cihazı alarak araçtan hiç sökmeden araç üzerinde akünüzü istediğiniz zaman şarj edebilir, şarj cihazını aylar boyunca araç üzerinde aküye bağlı şekilde bırakabilirsiniz.

Akünüz hep tam kapasite dolu halde kalacaktır. Hiç bir zaman sülfatlaşma oluşumu gerçekleşmeyecektir.

Akıllı şarj cihazları akü dolduğunda yani 13,2 volta ulaştığında şarj akımını keser, uyku moduna geçer, akü voltajı 12,4 volt altına düştüğünde tekrar şarj etmeye başlar. Bu döngü cihaz aküye takılı olduğu sürece devam eder.

https://urun.n11.com/yedek-aku-sarj...killi-aku-sarj-ve-aku-bakim-cihazi-P522986822

https://www.trendyol.com/bosch/c3-aku-sarj-cihazi-p-33059263

https://www.trendyol.com/black-deck...illi-aku-sarj-ve-aku-bakim-cihazi-p-192823070

.

Geri
Üst Alt