Retrofit mi Yapsak?

Skyline

Katılımcı Üye

İsim
Musa
Arkadaşlar herkese selamlar. 2015 model 1.2 TSİ manuel comfortline araca sahibim ve bu aralar aracıma bir şeyler yapmayı düşünüyorum ama kararsızım, sizlerin yorumunu da almak istiyorum. 3 tane düşüncem var

1- Dijon jant takmak (en kolay işlem)
2- Basic bi xenon far takmak (Mevcut olarak replika çift u led var aracımda)
3- Orjinal tek u led
4- Mib2 Multimedya (aracımda rcd330 mevcut)

Yukarıda bahsettiklerimin dışında da önerilere açığım, gel gelelim sorunlara. Farları değiştirirsem far yıkama sorunu ortaya çıkacak ve bu biraz yorucu olacak gibi. Multimedya kısmında da torpido değişimi gerekli ve aracım bej renk, temiz torpido bulmak zor ve maliyetli gözüküyor. Sizlerin yorumları ne olur bu durumda? Teşekkürler

Bence dijon ve multimedya ile başlayın. Biri içi, diğeri dışı komple değiştiriyor.

Çok fark ediyor Dijonlar

Ekli dosyalar

• FB7D2F54-D9E2-44D6-9226-2A4A596019FB.jpeg
    FB7D2F54-D9E2-44D6-9226-2A4A596019FB.jpeg
    114.6 KB · Görüntüleme: 77
Halojenden basic xenona geçmiş biri olarak 2 muayenede geçtim far yıkamasız sıkıntı olmuyor. Önce konfor olarak düşünürseniz far ve multimedia tavsiye ederim ama amacınız görünüşse tabiki dijon <3

@yavuzbattal led stop olarak 7.5 led stop montajı yapmıştım

Ekli dosyalar

• 0C755B5D-6F2A-4BCF-B0C3-BE21C7478704.jpeg
    0C755B5D-6F2A-4BCF-B0C3-BE21C7478704.jpeg
    515.3 KB · Görüntüleme: 61
  • D6E0963A-C9F0-4F18-910A-DF23022D562B.jpeg
    D6E0963A-C9F0-4F18-910A-DF23022D562B.jpeg
    242.5 KB · Görüntüleme: 62
Bence Golf7 highline olacaksa standart led takmak daha şık duruyor.

@yavuzbattal 7 nin stopları biraz pahalı gelmişti, replika da almak istemedim 7.5 comf stobu alayım demiştim, yakıştığını düşünüyorum ama görecelidir tabii

far - multimedya - jant. benim sıralamam her zaman fonksiyon olmuştur, kendi aracımda ilk yaptığım retrofitler asistanların hepsini takmak oldu.

@agacmalzeme aslında cam değişim olayı olmasa şerit takip çok istiyorum, dün de golf r kılıflarını alıp koltuk ısıtma takmayı çok düşündüm ama kararsız kalıyorum, zira her şey çok pahalı, hepsini yapmak biraz maddi olarak yorucu olur, en yararlı/güzel ne olur diye onu düşünüyorum, açıkçası farlar replika çift u ile çok iyi değil ama çok kötü de değil, Multimedya olarakta RCD330 fena değil 7.5 tip, ses konusunda da çok farketmiyorum bir şey açıkçası. Kararsızlık hat safhada oldu bende

Bence jant değişimi ile başlayabilirsiniz. Kolaydır ve araca güzel bir görüntü katar. 18 maliyetli olur 17 ucuz ve kolay olur.

Arac comfortline olduğu icin ve fabrika çıkışlı olarak ekstra bir donanima sahip olmadigi icin(xenon far, keyless vs) maalesef orijinal bir uled far takma isi dusundugunuzden pahaliya mal olabilir. Dert etmem derseniz uledli orijinal bir far tercih etmenizi tavsiye ederim. Fakat şuanki farlariniz yeterliyse bunlarla devam edilebilir bence.

Multimedya degisimine gelecek olursak, torpido degismeden kesilerek de unite takilabiliyor. Bu sekilde geri görüş destekli bir unite takabilirsiniz diye düşünüyorum.

Retrofit işini genel olarak düşünecek olursak maalesef maliyetli bir is bütçe el veriyorsa pek cok sey yapılır. Pek çok sey yapilacaksa da uzun sure kullanilacak araca yapılmalıdır. O kadar emekten sonra satacağınız varsa da satamazsınız. Bu nedenle başta bunu iyi düşünüp bu islere ona göre girmek gerek. 🙂

Öncelik bence 3-1-4 şeklinde. Benim mantığım önce işlevsellik sonra görünüştür buradan yola çıkarak yorum yapacağım.

Orjinal led farlar benim gibi uzun yolu gece gitmeyi seviyorsanız sürüş konforunuzu baya arttırıp yolculukları keyifli hale getirecektir. Herhangi bir replica far maalesef orjinal gibi olmuyor. Aydınlatma da mümkün mertebe bütçeye göre orjinal ekipmanın en üst versiyonunu kullanmak lüx değil bana göre bir ihtiyaç.

Jantlarda eğer 16” varsa normal kullanımda çok etki etmesede uzun yol tempolu sürüşlerde etli yanak ve dar tabana sahip olduğundan dolayı yaylanma hissi can sıkıcı oluyor. Bunu önlemek için 225/45R17 ebatlara geçmek oldukça mantıklı duruyor. Hem görünüşten kazanıyorsunuz hemde sürüş güvenliğiniz/konforunuz kat kat artıyor. Ben 17” dijonlu Golf ve 17” jantlı s60’dan sonra 16” octinin uzun yolda hafif tümseklerde yaylanmasını açıkcası sevmedim. 17-18” jant arayışındayım ancak kafama yatan uygun bir seçenek henüz bulamadım. Eğer dijon sizin hoşunuza giden bir seçenekse sıkı araştırmayla nispeten uygun fiyata bu işi çözersiniz.

RCD330 sizi tatmin ediyorsa tabiki mib2 ünite fuzuli olacaktır. Ancak ses kalitesinde, kullanım kolaylığında (stabilitede) sıkıntı yaratıyorsa yine orjinal multimedia daha iyi olacaktır. Golf7 sonrası Octide büyük ekran ve car play ikilisi kesinlikle hem işlevsel olarak hem de görünüş olarak oldukça tatmin edici geliyor.

Aracınıza yapacağınız retrofitler şimdiden hayırlı olsun…

@fueleconomy yorumunuz için çok teşekkürler, açıkçası 3 numara en pahalı ve en zor seçenek gözüküyor, ne yaptıysam maliyet 12-13 bin liranın altına inmiyor o yüzden kafamda onu en sona bıraktım aslında. Multimedya olarak ses bilmiyorum ama benim için bir farkı yok gibi, sadece RCD 330 çok stabil değil bazen atıyor uygulamadan vs bu tarz sorunlar olabiliyor. Jant olarakta şuan bakıyorum dijonlar 6 bin normal lastikli şekilde, bana fazla geliyor dijon için bu paralar, aslında gönül 17 orjinal sebring istiyor ama bulmak çok zor bulsak çok maliyetli olacak. Günün sonunda hem yol tutuşun artması hem maliyet gibi sebeplerden ötürü en mantıklı dijon duruyor sanki

Bende @Skyline hocam gibi bazı retrofitler var planimda ama aracım 2018 model 1.6 tdi comfotline 89.000 km de malum retrofit isini yapıp o kadar emek ettikten sonra araç hemen satilmamasi gerekama km konusunda biraz arada kaldım yapsam mı yapmasam mi diye sizlerin önerileri nedir düşündüklerim de şunlar
1)mib 2 veya mib 2.5 (bütçe durumuna gore)
2) 17 dijon jant veya 17 emr(clubsport) ama replikadan cekinceliyim emr (aricioglundan da cok fazla memnun olan arkadaş var forumda aradayim neden 17 derseniz de konfor kaybını en az yaşamak için
3)led stop (replika)
4)cift j led on far (replika )orjinaller cok maliyetli geldi acikcasi bir de parça temini cok kolay değil anladığım kadarıyla
5)ACC
daha da niyetliyim ama öncelik bunlar
Sizin fikirleriniz neler benim aracına bu km de bunlara masraf ettiğime değecek kadar kullanabilir miyim sizce

Geri
Üst Alt