Çerçevesiz aynaya terfi…

İsim
Mehmet Can
Arabayı aldığım gün garibime giden mutlaka değişirim dediğim çerçevesiz aynayı bugün aracıma taktım.
Aslında ayrı konu açılacak kadar büyük bir retrofit değil ama ayna trimlerini aynayı sökmek bana çok çetrefilli geldi. Forumu taradığımda aynayı nasıl sökebileceğime dair bir yazıya da denk gelmeyince bu eksiklik de giderilsin başkası benim gibi zorlanmasın diyerek bu konuyu açtım.

F80C3995-C2D5-4421-9D99-35A6D139C9EC.jpeg

Öncelikle sağdaki trimi elimle sıkıştırarak camla arasında boşluk oluşmasını sağladım. Oluşan boşluğa trim sökme aparatlarını sokarak iki tarafı da açtım. Camla üst trim arası açılıca yine elimle sıkıştırarak iki tirim arasındaki iki birleşim yerini de güç bela çıkarttım. Çıkarttım ama bu sefer ne üst ayrılmış trim çıkıyor ne alttaki camla halen bitişik olan trim oynuyordu. alttaki trimi aparatlarla biraz ayırdım ancak çıkmıyordu o boşluk üst trimin çıkmasına yetti tavan döşmesiyle bitiştiği yerden trim sökme aparatıyla gererek çıkarttım.

Sonrasında olması gereken alt trimi sağ ve sol yanından ayırıp kızağından çıkartmakmış ancak iç mekanizmayı göremediğimden baya zorladı.

Aynanın kızağı

A9DF59EC-C419-42C1-9D32-0AA77902BA1D.jpeg

Trimin kızağı tutan kısımları

65B00946-0D96-48F8-8B2D-3B65AD10F1C5.jpeg

B2914BFA-AFA5-40CB-BAF7-664246662AD9.jpeg

Plastik trimleri kırmadan çizmeden çıkarınca derin bir nefes aldım ama iş daha bitmemiş 😬 @mbonat bana ya trim ya ön cam kırılır çok parçalar birbirini sert tutuyor diyince ben bu kadar zorlayacağını açıkcası düşnememiştim.

Trimlerden sonra soketi söküp aynayı saat yönünün tersine çevirip çıkartacaktım ama sokette çıkmadı. Biraz değişik bir çalışma sistemi varmış iki sokette birbirini zamk gibi tutuyor keşke arabanın her yeri böyle sağlam olsa dedim içimden :)

Malum soket

12940277-3B7E-44FF-9B30-0D772A37441E.jpeg

Sökmeden çekmeyi akıl edememişim şu gözüken metal parça sola doğru itilerek tuttuğu dişten çıkarılıyormuş sonradan çözdüm. Bunun için ben xiaomi telefon/saat tornavida setini kullandım. Küçük düz tornavida yada cımbızsız o dişi attırmak zor.

Dişi tutan metal parça

Ben bunun tekini arabanın içine düşürdüm yarın bakacağım. Siz soketten ayırırsanız mutlaka küçük poşet veya kutuya koyun kaybolmasın.

56B768B5-F01D-4D35-A9A8-C6E6C703FA1A.jpeg

Baktım soket çıkmıyor elimle aynayı saat yönün tersine çevirmeyi denedim ama nafile ayna da zamk gibi tutuyor elle açılma şansı 0.

Bende evden şu boru anahtarını (elta yarım parmak diye geçiyor sanırım) ve soft99 (herhangi biraz gsmi yüksek orta kalınlıkta bez olur) bez alıp nereden çevirsem çıkar diye denemeye başladım.

1639519665135.jpeg

Önce cama paralel tutup çevirmeyi düşündüm ama anahtar cama çok yakın çalışıyordu camı kırarım diye hiç zorlamadım. Sonra şu kızakların ucundan ucuna bezi sardığım boru anahtarıyla dik kavrayıp çevirdim. Bingo! Tereyağından kıl çeker gibi çıktı 👌

6B007EB4-F889-4C77-AF21-379E46900623.jpeg

1ACD823E-A6BF-4B2B-AA04-5A5AE8DC8627.jpeg

Soketi de yukarıda anlattığım şekilde çıkartıp nihayet aynayla octiyi ayırdım :)

881DC046-4BF5-4C88-A18D-911482CC7730.jpeg

DBD2858B-3646-445D-A14E-5B7DF9630E04.jpeg

5EC017EB-C700-49B1-9335-216B33285D30.jpeg

8555ACA9-A99F-4D7E-A6FB-5648A99D278F.jpeg

Aynayı söküp takmak bilen için çocuk oyuncağı kıvamında olsa da hiç bir şekilde bilmeyen ve internette de bulamayan için oldukça zor bir iş umarım okuyan yapmayı düşünenlerin işine yarar.
Benim işime yarayan video şu oldu ama bunda da soket yoktu ve ben alttaki tirimin kızaklı olduğunu bilmediğimden ayırmayı akıl edememiştim. Dışarıda trimlerle oynarken işi çözdüm.

Sonuca gelirsek

A507BC2E-4C89-4F10-BDC3-01DB79D5CDBF.jpeg

1639520451243.jpeg

Bu arada çervesiz aynayı mecdiyeköyden aldım ataşehire kadar emanet dursun hemde karartmayı deneyeyim diye hafif çeviridim yerine oturdu :))) Bizim Çerveli aynanın zoru varmış ilk defa söküldüğünden boru anahtarsız dönmedi. eve gelince çerçevesiz aynayı yine elimle çevirerek çıkartabildim. Eve gelice trimlerini de takayım iş tamam olsun dedim. Aynanın üzerinde a3’ün alt trimi vardı ona octinin üst trimini takayım dedim kavuşmadı. Octin alt trimini takıp üstünü takmayı denedim yine kavuşmadı. A3 aynasının alt kısmı biraz daha tombulmuş böyle bir sorunum var. Elinde Bu aynayla uyumlu üst trim parçası olan varsa alıp denemek isterim. Ayrıca @mbonat ve @Endotown a destekleri için teşekkür ederim. Retrofit işine sadece göz kırptık umarım kurlar bizi yıldırmaz da devamı gelir :)

Çerçevesiz aynanın parça kodu:

7CCA873B-9005-4AFD-9655-6AFD3B0EE72D.jpeg

Son düzenleme:

@fueleconomy hayırlı olsun çerçevelerden kurtulmuşsunuz :) trim işi biraz karışık. Ben b8den cıkma ayna aldım siyah trimler üstünde idi golf 7 taktım ayna kısmı tamam ama tavan almasına gelen kısım kısa kaldı. Passatların o kısmı daha kısa sanırım. Golf 7.5 için olan trim buldum o da ayna kısmına tam geçti ama tavan aydınlatmaya kısa kaldı 😁

Hayırlı olsun güzel ve şık duruyor. 2016 model Golf 7 Highline ım da standart gelmiş bende çok şaşırmıştım başta çerçevesiz aynayı görünce 2017 çıkışlı olanlarda fabrika çıkışlı olduğu bilgisini gördüm . Güzel günlerde kullanın

Ellerine saglik

Guzel paylasim olmuş

Gule gule kullan

Sağ olun hocam :)

@fueleconomy hayırlı olsun çerçevelerden kurtulmuşsunuz :) trim işi biraz karışık. Ben b8den cıkma ayna aldım siyah trimler üstünde idi golf 7 taktım ayna kısmı tamam ama tavan almasına gelen kısım kısa kaldı. Passatların o kısmı daha kısa sanırım. Golf 7.5 için olan trim buldum o da ayna kısmına tam geçti ama tavan aydınlatmaya kısa kaldı 😁

Sağ olun hocam, trim kısmı can sıkıcı oldu A3’ün devam trimini alıp denemeyi düşünüyorum veya bir süre çeyiz bekletip ön camı şerit takibe uygun camla değişmeyi de bir yandan düşünüyorum. Eğer lane assitli cam takarsak trimleri bu aynaya uyacaktır diye düşünüyorum. Uymazsa muhtemelen aynayı elden çıkarırım :(

Hayırlı olsun güzel ve şık duruyor. 2016 model Golf 7 Highline ım da standart gelmiş bende çok şaşırmıştım başta çerçevesiz aynayı görünce 2017 çıkışlı olanlarda fabrika çıkışlı olduğu bilgisini gördüm . Güzel günlerde kullanın

Hocam gerçekten güzel şans :) Bende vardır diye düşünüyordum (arabayı 2019 aralıkta apar topar donanım listesine bile bakmadan aldım) bayide birde baktım çerçeveli ayna var :( Tek kusuru bu olsun değişiriz diyerek teslim almıştım çerçevesiz aynası bugüne kısmetmiş.

fueleconomy hocam maliyet ne civarda tuttu?

Bana 800 liraya mal oldu hocam.

Geri
Üst Alt