Motor yağı önerisi

Akarsu

Yeni Üye
İsim
Hasan
Arkadaşlar 1.2 TSI Golf 7 için lioui moly markasın hangi yağını almalıyım öneriniz nedir 

Liqui Moly Top Tec 4200 5W 30 işinizi görür. Forumu biraz araştırırsanız baya konu mesaj bulabilirsiniz. 

Bulması biraz daha zor olan ama tam olarak VAG grubu yağı denebilecek 

Liqui Moly Longlife 3 5W30

veya aynı özelliklere ve ertifikasyona sahip daha kolay bulabileceğiniz

Liqui Moly Toptec 4200 5W30

Her iki yağ da VW 504 ve VW 507 speclerini karşılıyor.

Long life 3 olan 5lt bidon, Toptec ise 4 lt bidon olarak satılıyor. Yağ eksiltme varsa toptec olandan 1 lt ayrıca alabilirsiniz ancak Longlife 3 olanın 1 lt si yok. 5 lt olması sebebiyle kalan yağı arabada kullanabilirsiniz.

@sezerc 4200 ile 4600 arasında nasıl bir fark var 
Yağ konusunda uzman değilim ama karşılaştırınca top tec 4200 VW 504 ve 507 sertifikasyonuna sahip iken top tec 4600 VW 505 ve 505 01 sertifikasyonuna sahip. 4200 50.000 km ye kadar bakım periyodu bahsederken 4600 ise 40.000 km ye kadar diye bahsedilmiş web sayfasında ve 4600 için özellikle DPF olan dizel araçlar için tavsiye edilmiş. Aşağıdaki linklere bakınca 4600'ün ingilicze mds dökümanında özellikle gazlı (tüp ve cng) motorlarda da kullanımı önerilmiş.

https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-4litre-3715

https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4600-4-litre-3763

Kısacası 4600 rakamı sadece model kodu yüksek olması iyi anlamına gelmiyor. Aracınız VW ise (TSI veya TDI farketmez) ya top tec 4200 ya da bulabilirseniz longlife 3 liqui molly kullanabilirsiniz.

Ben bir sonraki değişimde liqui molly longlife 3 5w30 servise götürüp koydurmayı planlıyorum (aracım 1.4 tsi 122 g)

@mardan1978 VAG Grubu daha önceden Castrol firması ile anlaşmalı oldukları için (hatta yağ dolum kapaklarında castrol yazar) VAG grubu araçlarına servislerde Castrol Edge Professional Longlife III 5W30 yağ konulurdu. Dolayısıyla servisin koyduğu yağ bu. Ancak bu yağ dışarıda bulunmadığından yağınız eksildiğinizde tamamlamak için BP veya parçacılardan Castrol Edge Longlife II 5W30 yağ alıp eksik yağı tamamlayabilirdiniz ya da dışarıda bakım yaptıracaksanız bu yağı alıp 4lt olanı bakım yaptırabilirdiniz.

Fakat son zamanlarda VW Shell ile anlaştığından artık servisler Shell yağ kullanmaya başlıyor. Yani Shell'in 5W30 olan yağını kullanıyorlar. Hatta daha genç olan araçlarda VW artık ilk çalıştırmada sürtünmeyi azaltmak, emisyonları azaltmak, motor günün vb. arttırmak için 0W30 tipi shell yağ kullanmaya başlamış. Benim aracım 2014 model olduğu için bana 2020 aralık ayında yine Castrol Edge Professional Longlife III 5W30 yağ konuldu serviste.

Bu noktada yağın orjinal olmasının kelime açıklaması şu olmalı yağ VW tarafından belirtilen şartnameleri karşılıyor mu ? işte bunun cevabı evet. Yukarıda yazdığım castrol ve shell de dahil olmak üzere liqui molly toptec 4200 ve longlife 3 5w30 de VW'in 504 ve 507 nolu spesifikasyonlarını karşılıyorlar. Yani bu yağların hepsi VW tarafından onaylanmış gibi düşünebilirsiniz.

Sadece şöyle bir konu var zannedersem. Forumlardan gördüğüm kadarı ile bir yağın bidondan motora ilk konulduğu spekleri ile zaman içerisinde bu spek değerlerini koruyup koruyamadığı da önemli. Bununla da şunu kasdediyorum. Mesela Castrol Edge Long Life II'nin uzun dönem özelliklerini koruma performansı Castrol Edge Professional Longlife III 5W30 yağa göre biraz daha düşük. Eksiltme yaşayan araçlarda mesela Castrol Edge Long Life II daha kısa mesafelerde yağ lambası yakıyor. Ben kendim bu iki yağıda kullandım. Bu benim gözlemim. 

Ancak toplamda diğer ağların performansına bakarsanız internetten öğrendiğim kadarı ile performans sıralaması aşağıdaki gibi 

Liqui Molly 5W30 > Castrol Edge Professional Longlife III 5W30> Castrol Edge Long Life II > Shell 5W30

Dediğim gibi bu benim gözlemim liqui molly yi bir sonraki bakımda deneyeceğim ancak forumda beğenen çok arkadaş var.

Eğer ylinkteki yağın kendisi orjinal mi diye sorarsanız ben henüz alışveriş yapmadım ama Liqui molly'nin almanya sayfasında sorgulatında çıkan distribütörü. Herhalde orjinal yağdır.

canstrolden  sonra  motul specific  5w30  kullandım çok memnun kaldım. şimdi  liqui molly longlife 3 5w30 denemek istiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt