golf 7 1.2 dsg motor yağ eksiltme sorunu

hayalci_84

Yeni Üye
İsim
sefa
arkadaşlar öncelikle merhaba forumda yeniyim konu açmada veya yazdıklarımda hata varsa şimdiden affola. 

2013 1.2 dsg golf aracım var aracım ortalama 4-5 bin km 1 lt yağ eksiltiyordur son zamanlarda egzozdan siyah su geliyor ama tam su değil veya tam yağ değil gibi böyle siyah damlacıklar çıkmaya başladı. servise götürdüm bunlarda kronik sorun olduğunu belirterek başlarından yolluyorlar. Değerli arkadaşlarım sizden de böyle başınıza gelen oldu mu? veya siz< değer üstadlarımdan bilgi almak isterim nasıl bir çözüm yolu izleyelim neler önerirsiniz. saygılar sunarım ellerinize sağlık.

Bence de kolumuz yorulmaz ya 1lt de yağ ekliyoruz sonuçta:)) ben 2.bakımı bekliyorum bakalım. Eksiltme olacak mı? 30bin km ye 8bin km kaldı çubuğun 1/5i eksilmiş durumda. Kasımda 1 yıl dolacak hangisi önce gelirse artık:)

Upvote 0

@hayalci_84 1,2 tsi 105 hp vakti zamanında sıfır km aldım, ilk 14 binde lamba yaktı, sonra bakıma girdi falan 11 binde lamba yaktı, sonra 9, sonra 7 bin de. 

Sizin şu an 4-5 bin km 1 lt miş, ilerleyen zamanda 3-4 e sonra 2-3e inecek.

Yağ markası değiştirmekle buna engel olamazsınız ben yıllar önce bu forumda yap eksiltmesiyle alakalı okumadığım konu kalmamıştı. Yağ markası değiştirenler bir süre sonra tekrar aynı sıkıntıyı yaşamaya başlıyor. 

Aracı sıkıştırmayla da alakası yok istediğin kadar nazik kullan yine eksiltecek, çok sabrederek inadına lamba yaktırmadan bakıma gidecem diye sakin sakin kullanırdım yine yakardı.

Yağ eksiltmesi servisin abuk subuk söylemlerine rağmen benim için kabul edilemez bir durumdu baktım ki durum her bakım arasında daha da ciddiye gidiyor bende arabayı sattım. İlk yıl bakımında bana aracı satan satış danışmanına gittim, hanımfendi bu araçlar yağ eksiltiyormuş alırken hiç haberimiz olmadı deyince, bana " kitapçığında yazıyordu beyefendi" dedi. 

Sizin içinde önemliyse satın çünkü bence bunun önüne geçemeyeceksiniz, önemli değilse arada bir yağ eklersiniz kolunuz yorulmaz sonuçta. 

Eksilten arabada eksiltiyor, kiminde de hiç eksiltmiyor.

Kusura bakmayın moral bozmak için değil de gerçekçi konuşmaya çalışıyorum, bence satın hocam.
Kime satalım...

Alan adam da buraya gelecek ona da sattiracaz :)

konuyu kökten çözmek lazım bence

satmak çözüm değil burası golf tutkusu...

düşündüm de ben hiç 15 bin km tutmuyorum aracın açında yağı belki benimki de yakıyor dur 1.2 105 bg 

fakat ben her 6ayda bir yağ değiştiririm yaz a girerken kısa girerken belki bizim kide yakıyor dur 

Upvote 0
Hocam arkaşım aynı sorunla karşılaştı servis uzun yol yaptınmı diye sormuş arkadaşım evet denemek için otobandan ankara bolu yaptık demiş bu motorlarda olabiliyor sürekli yüksek hızlarda yağı kontrol et demiş bu arada 2017 1.2 dsg yani araç aynı.Sonra bende 2013 1.2 dsg golf aldım yaklaşık 2000 km uzun yol 5000 şehir içi yaptım yağ kontrol et uyarısı çıktı bende 1 lt yağ ekledim 12000 de bakım yaptırdım, zaten 1lt yağ eklemişim bakımı biraz geç yaptırdım oldu gitti 👍

Upvote 0
arkadaşlar hepinizin eline diline sağlık. şöyleki aracımdan çok ama çok memnunum ve severek kullanıyoruz ama bakalım birde yağ değişimleriyle çözmeye çalışacağız olursa ne ala olmazsa artık dediğiniz gibi beyaz kelebek satlık :(

Upvote 0
140.000 km dir 1.2 tsi 2013 golf ile beraberim. Bende her bakıma kadar yaklaşık olarak 1 l yağ ekliyorum. Ve emin olun yağ eksiltmenin tek sebebi zorlu sürüş  koşulları. Bunu 3 - 4 yıldır tecrübe ettim. Aracım ilk 4 yılında hiç eksiltme yapmadı. Yaptıysa da uyarı ışığı yanmadı. Sonraki 4 yılım da  çok yokuşlu bir güzargah da kullanmaya başladım. Yağ eksiltmeye başladı. Ve bunu yapmayan yada yapmayacak olan tsi motor yok. 1.5 , 1.4 , 1.2 , 1.0, 2.0 tsi . Hiç farketmez . Yapmıyor diyenler kullanım koşulları eksiltmeye ya da ışığı yakmaya yetecek kadar kötü değildir. 

Adamlar kitapçığa bunu gerçekten yazmışlar. Yapan üreten yakabilir demiş zorlu  sürüş koşullarında. 140.000 km dir tıkır tıkır sessiz çalışan  bir motor var . İnşallah nazar değmez . Bu fiyatlarla bir 140.000 km daha beraberiz gibi.

Upvote 0
tsi motorlar yağ eksiltmeye meyilli fakat motorun rodajının sakin yapılması ileride yağ eksiltme konusunda önemli bir konu. o yüzden bir araç yağ eksiltiyorsa ileride pek düzelmiyor. yağ değişerek sadece biraz daha az eksiltmesi sağlanabilir ama yine eksiltir.

Upvote 0

Geri
Üst Alt