Her ne kadar DSG konusunda sizlerin tecrübeleri kadar bir birikime sahip değil isem de 5 yıl konvansiyonel otomatik şanzıman kullanmış biri olarak bir kaç cümle sarf etmek isterim.
Öncelikle daha evvel bahsetmiştim yaklaşık 4.5 yıl 100.000 km bir OV Renault Laguna 2.0 Turbo geçmişim var. Elektrikli park freni zaten benim adıma yeni bir özellik olmadığından o noktada hiç zorlanmadığımı, D konumunda hiç bir sıkıntı yaşamadığımı ifade edebilirim. Ancak sıkışık trafik noktasında özellikle manuel kullanın denildiği için bugün birkaç deneme yaptım ancak pek istediğim gibi olmuyor sonuç bunu geliştirmek için pratik yapmak dışında neler yapılabilir bilmiyorum ki özellikle konvansiyonel OV şanzımanlarda sürekli dur kalk hiç bir sorun teşkil etmezken açıkçası DSG açısından kavramaya hasar verecek şeyler yapıyormuş duşuncesi rahatsız ediyor biraz. Bu konuda yazdıklarınızı okumak güzel ve büyük zevk alıyorum. Tekrar tüm yazanlara teşekkür ederim.

@Orhan Hoca

değerli orhan hocam 

P park

R rear geri vites 

N nötr natural ve bosta deniyor 

D drıver sürüş 

S birçok kullanıcı roket diyor sport konum 
Kusura bakma genç dostum  ama 1 dk. Kadar geç kaldınız .

:000203-medium:

Moderatör tarafında düzenlendi:
@silvershadow degerli hocam

yazarken gördüm sizi ama devam ettim olsun birlikten kuvvet doğar derler

böyle daha iyi oldu 

Arkadaşlar merhaba;

Bugün beni kaygılandıran bazı sesler duydum DSG den. Vites geçişlerinde kısa süreli bir gıcırtı sesi.
Önce amortisörlerden geliyor sandım fakat dikkatle dinledim ve sadece vites geçişlerinde gıcırdadığını tespit ettim.
Yarın sabah servise götüreceğim, ama bilgisi olan varsa yorumlarını bekliyorum..

@alper32degerli hocam tıkırtıları biliyoruz mekanizmalar fakat gıcırtı ilk sizden duyuyorum servis uygulamasından sonra yıne bize dönüş yaparsanız memnun oluruz saygılar

Arkadaşlar merhaba;

Bugün beni kaygılandıran bazı sesler duydum DSG den. Vites geçişlerinde kısa süreli bir gıcırtı sesi.
Önce amortisörlerden geliyor sandım fakat dikkatle dinledim ve sadece vites geçişlerinde gıcırdadığını tespit ettim.
Yarın sabah servise götüreceğim, ama bilgisi olan varsa yorumlarını bekliyorum..

tıkırtıdır o, yani inşallah...

Arkadaslar klasik dsg tıkırtısı değil. Tam olarak gıcırdama sesi. Dün 1 saat kadar sıkışık trafikte kaldıktan sonra bu sesleri duydum. Özellikle 1-2-3-4-5. Viteslerde. Sabah ses yok. Ancak yinede servise gideceğim.

@alper32degerli hocam çok merak ettim servis sonucunu lütfen bizlerle paylaşın yeni bir kronik sıkıntı geliyor sanırım  :000065-medium:

Ayrıca konusunu açtım.
Kavrama değişecekmiş !

araci yokus yukari/asagi park etmem gerekirse sunu uyguluyorum;

ayak frendeyken N ye aldim,

el frenini cek

ayagini frenden cek ve bu esnada aracin one yigildigini hisset. yani dsg ye binen yuk artik yok demek yanlisim varsa ustatlar.duzeltir.

sonra p ye al ve araci stop et.

mobil cihazdan tapatalk ile gonderildi..yazim yanlisi icin kusura bakmayin.

@jajajahocam düzeltmeye gerek yok çok iyi ve sanzının saglığı için en uygun hareket budur

Geri
Üst Alt