Golf 8 1.0 e-TSİ yakıt tüketimi.

@xjudAS Tabiki standartı 36Psi ancak sürekli şehir içi kullanıyor ve tekseniz 34psi ye kadar inilebilir.
altı hem tehlikeli hem lastikler ömürden yer hemde yakıtı arttırır.
Sadece konfor artar verilen o kadar ödünden se konforu es geçmek gerekir.

@Terms aracı eşim kullanıyor genellikle o, zaman 36 yapıyım bende teşekkür ederim Yorumlarınız için şaun yakıt 6.4 ortalama olarak kullandım ben 

@xjudAS 

175/70 R14        28Psi
185/65 R15        30Psi
205/55 R16        32Psi
225/45 R17        34Psi
235/45 R18        37Psi
245/35 R19        40Psi

Büyük bir lastik firmasının muhendisinden almıştım üstteki bilgileri.
Lastik ölçülerine göre minimum lastik basınçları üstteki gibi olmalıymış.

Aracın ağırlığına ve kullanım şekline göre üzerine çıkılabilir ama altına inilmesi tavsiye edilmez miş.

Ek bilgi;

17" lastiklerde lastiklerin yapısı gereği
kış aylarında(yağışlı) 15 günde 1-2psi düşer
Yaz aylarında 30-45 günde 1-2psi düşer lastik basınçları.

Ben ayda bir mutlaka kendi basınç ölçerimle lastik havalarını 35psi e ayarlarım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Terms benim için 34 ideal gibi bu benzinlikte ki havalar yanlış oluyormuş genelde İnternet üzerinden öyle bişey temin etmek mantıklı mıdır evin yakınları da lastikçi hiç yok 

1.5 tsi kullanıcısıyım. Sakin kullanımlarda şehiriçi 5.5-6.5 arası. Şehir dışı 4.5-6.0 arasıyım ara ara gazlamalı. Pek bir fark göremedim hem 1.0 hem hibrit destekli olmasına rağmen. Üzerine 150ps hissetmek de cabası:)

Başlığın yakıt olduğu konu tamamen lastiğe döndü ki önemini daha iyi anlıyoruz. Ancak benzinliklerde olanlar pek randıman vermiyor kasin bir lastikçide emin olmamız lazım. 

3000km ekran görüntüsünde bakalım neler olacak :)

@Terms benim için 34 ideal gibi bu benzinlikte ki havalar yanlış oluyormuş genelde İnternet üzerinden öyle bişey temin etmek mantıklı mıdır evin yakınları da lastikçi hiç yok 
Bende kendi basınç ölçerimle petrolde ayarlıyorum lastik havalarını.

Önce petroldeki pompa ile 35psi ayarlıyorum, sonra kendi basınç ölçerimlle ölçüp kontrol ediyorum.
Genellikle 37psi falan çıkıyor
Sonra petroldeki pompayı 33psi ayarlıyorum tekrer kontrol ediyorum. 35psi oluyor.
Tabi bazı etrollerde de tam tersi ayarladığım 35psi ama petrolün vurduğu 32psi falan oluyor.

Bendeki bundan >> Michelin MC12293 99PSI Dijital Lastik Basınç ve Derinlik Ölçer

Bundan alsanız da iş görür >> Michelin MC-12291 Dijital Lastik Basınç Ölçer

Biraz daha alengirlisi basınç ayarı hafızalı vs. >> Michelin MC12295 99PSI Dijital Lastik Basınç Ölçer

@Terms dediğiniz gibi her benzinlik farklılık gösterebiliyor sizin kullandığınız tam ideal gibi yada 2ci önerdiğinizi alabilirim çok iyi oldu sağolun eyvallah teşekkür ederim yardımınız için çok bilgim olmadığından soruyorum kusura bakmayın 😊

1.5 tsi kullanıcısıyım. Sakin kullanımlarda şehiriçi 5.5-6.5 arası. Şehir dışı 4.5-6.0 arasıyım ara ara gazlamalı. Pek bir fark göremedim hem 1.0 hem hibrit destekli olmasına rağmen. Üzerine 150ps hissetmek de cabası:)
Hocam senin şehiriçinle bizim ki bir değildir muhtemelen, ben genelde eve adım adım gidiyorum maalesef, o yüzden sizin karşılaştırmanız doğru olmaz. Diğer faktörlerin önemi de burada ortaya çıkıyor zaten.

Bugün aklıma bir şey takıldı ilk aldığımda lastikler bu ne ya diyip nexen de ne herhalde kısmak için yapıldı demiştim ama life ve styleda da aynı marka lastikler mi var acaba?

Bu yakıtın az olmasında sonuçta basınç kadar marka da önemli diye düşünüyorum.

Bunu da başka forumdan bulmuştum ne kadar doğru bilemedim

image.png

hocam benim aracımda 1.0 etsi life donanım. benim 2k km ortalamam 5,8

direkt kullanım güzergahınızdaki trafikle ve kullanım tarzınızla alakalı bi olay yakıt tüketimi.

eşim aynı güzergahta 7ye yakın ortalamayla kullanırken ben 5.5la kullanıyorum.

iş-ev arası 24km %25 ağırlıklı trafik ve sakin kullanımla beraber 4,2 ile geliyorum ortalama

dönüş yolunda aynı kullanım tarzıyla 5,5tan aşağı düşmüyor ama . (eğimin önemi)

bu arada uzun yolda da sabit 120km klima açık 6 lt ort yaktı

jantları 16dan 17ye çıkardım 0,2-0,3lt oynattı yakıtı o da var.

hocam benim aracımda 1.0 etsi life donanım. benim 2k km ortalamam 5,8

direkt kullanım güzergahınızdaki trafikle ve kullanım tarzınızla alakalı bi olay yakıt tüketimi.

eşim aynı güzergahta 7ye yakın ortalamayla kullanırken ben 5.5la kullanıyorum.

iş-ev arası 24km %25 ağırlıklı trafik ve sakin kullanımla beraber 4,2 ile geliyorum ortalama

dönüş yolunda aynı kullanım tarzıyla 5,5tan aşağı düşmüyor ama . (eğimin önemi)

bu arada uzun yolda da sabit 120km klima açık 6 lt ort yaktı

jantları 16dan 17ye çıkardım 0,2-0,3lt oynattı yakıtı o da var.
yazının üzerine iş dönüşü ortalamamı paylaşmak istedim.

ayrıca hsonu acil memlekete gitmem gerekti, aracın rodajını tamamladığım için  en üst limitlerde gittim. 160 kmden aşağı düşmedim (2 radar tabelası haricinde)7.8 yaktı bence mükemmel ötesi. bu arada araç 215kmde kalıyor daha gitmiyor. yağ sıcaklığı 100dereceyi de geçmedi

Geri
Üst Alt