Jump to content

Çok ilginç sıfır araç alımı( alınamaması)

Recommended Posts

Arkadaşlar herkese merhaba, bazı arkadaşlar görmüştür, geçenlerde bahsettim. Babama sıfır km kia ceed araç almıştık. Yaklaşık 3 aydır yurt dışındayım. Babam araba arayışında , her neyse kia bayisine gidiyor araç çok hosuna gidiyor, benle görüşüp bu aracı bi şekilde alıyor. Geçen hafta Pazartesi Nakit olarak ödemeyi gerçekleştirip hafta içi teslim almak için beklemede kalıyor. Perşembe günü satış müdürü telefon açıp, çok üzgünüz büyük bir hata oldu, sizin aracın vergi işlemlerini başka bir müşterinin adına yatırıldı, vergi iadesi vs. Çok kısa zamanda halledicez araba sizin merak etmeyin diyor. ( bu arada fatura kesilmiş)

Aradan bir haftadan fazla süre geçiyor. Babam bayiye gidiyor, noldu ne bitti diye hiç bir işlem yapılmamış farkında bile değil modunda takılıyor herkes, sert çıkışınca vergi dairesiyle görüşüyoruz aracınız aşağıda bakın cam filmleri yapıldı park sensörü takıldı. Bekleyin diyorlar.

Şimdi bu hafta içinde bir dönüş olmaz ise bu aracı iptal etme şansımız varmıdır. ( ki polo aldırmak istiyorum zaten) 

Sadece faturası kesildi ortada ne vergi ne plaka hiç bir şey yok. Park sensörü ve cam filmi işlemleri ile ilgili sıkıntı çıkabilir mi?

Babam belli yaşta çok uğraşamıyor , ben Türkiye de değilim , bu işten kurtulmak istiyorum açıkcası. Akıbeti nasıl olur fikriniz varsa paylaşın lütfen teşekkürler.

tarihinde Aram1tH tarafından düzenlendi
Culture33 bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
  • Aram1tH başlığı değiştirdi: Çok ilginç sıfır araç alımı( alınamaması)

Can sikici bir durum tuketici haklarina gore mutlaka iptal hakki vardir diye düşünüyorum tescil islemi adiniza yapilmadigindan dolayi

Tescil islemi yapilmadi iadeniz kabul ederler belki ama cam filmi park sensoru sizin icin takildi diyip para kesmek isteyebilirler ne koparsak kardir diye

Noterden adiniza henuz tescili cikmamis aracin satis iptali icin ihtarname cekilebilir uzman hukukcu arkadaslar daha dogru bilgi verebilir

Bunlar hepsi pürüzsüz bile olsa firma kac gunde parayi iade edecek o kisimda can sıkabilir

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
[mention=20221]Aram1tH[/mention] cam filmi vs.'yi beklettiklerine saysınlar.
Ya da
Eğer ödeme kurlar yükselmeden önce yapılmışsa, güncel kur üzerinden geri iade olarak isteyin paranızı, arabayı hemen nasıl hazırlıyorlar bakın..

Teknik olarak arac tl olarak satildigi icin kur düşsede yukselsede imkansiz bence

O zaman tamam iade ediyoruz kur yukseldi sizin paraniz tl karsiligi misal - 10 bin tl oldu deseler nasil mantiksiz olursa terside mantiksiz olur
farukal ve Aram1tH bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@HONEY  bi haber vardı şuan bulamadım. 

Kişi araç siparişi veriyor ve parasını yatırıyor.

Aradan zaman geçip aracı gelince ekstra 20 bin civarı fark istiyorlar. Müşteri de avukata vererek ,parayı yatırdığı gün ile geçen sürede oluşan fark hesaplandığı zaman, yatırdığı para artı 20 binden daha fazla fark ile parasını iade aldığı yazıyordu.

Aram1tH, HONEY ve Culture33 bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
[mention=11839]HONEY[/mention]  bi haber vardı şuan bulamadım. 
Kişi araç siparişi veriyor ve parasını yatırıyor.
Aradan zaman geçip aracı gelince ekstra 20 bin civarı fark istiyorlar. Müşteri de avukata vererek ,parayı yatırdığı gün ile geçen sürede oluşan fark hesaplandığı zaman, yatırdığı para artı 20 binden daha fazla fark ile parasını iade aldığı yazıyordu.

Olabilir ustad burasi Türkiye

Mahkeme avukat yorucu işler istisna olabiliyor bu tip durumlar

Çelik gibi sinirlere sahip olmak ve beklemeye ugrasirilirsa olabilir
Aram1tH, ogzogz ve Franquaz bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@Aram1tHbu isler genellikle prosedurle degil kararli ve biraz da sert konusmaniza bakar.

vergisi yatirilmis aracin iadesi bile yapilabiliyor sizinkinde otv odenmemis bu sans. Fatura kesmis olmalari da sikinti degil. En fazla cam filmi vs icin parayi odeyip iade isteyin.

burada tek can sikici nokta para iadesi uzun surebilir, siz o arada poloyu kacirabilirsiniz, buna dikkat edin.

forzaGilles ve Aram1tH bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle geçmiş olsun.

Ötv nin başka bir tc kimlik numarasına yatırılmasıyla aracın vergisi farklı vatandaş veya şirkete yattığı için ilgili bayi işlemi nakil vasıtalar vergi dairesinden yanlış beyan ettikleri vatandaşında onayıyla gerçekleştirecektir. Bu işlem normal şartlarda bürokrasiden dolayı 2-3 hafta sürmektedir. 

Benzer durumlarda aynı özelliklere sahip bir araç olsaydı onun satışını size yaparak en hızlı çözüm yolunu sunmuş olabilirlerdi.

Böyle bir durumda anlaşmadan cayabilirsiniz, fatura iptali kolaydır (2 dakika), ötv iptali gibi bir sürec olmayacaktır.

Benim anlamadığım ötv sini başka birinin adına yanlışlıkla yatırmışken sizin adınıza neden fatura işlemini beklemeden gerçekleştirdiler.

Aracı alacaksanız da umarım vergi dairesinden iptal cevabı hızlı gelir.

SCC ve Aram1tH bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, ErenErdem yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun.

Ötv nin başka bir tc kimlik numarasına yatırılmasıyla aracın vergisi farklı vatandaş veya şirkete yattığı için ilgili bayi işlemi nakil vasıtalar vergi dairesinden yanlış beyan ettikleri vatandaşında onayıyla gerçekleştirecektir. Bu işlem normal şartlarda bürokrasiden dolayı 2-3 hafta sürmektedir. 

Benzer durumlarda aynı özelliklere sahip bir araç olsaydı onun satışını size yaparak en hızlı çözüm yolunu sunmuş olabilirlerdi.

Böyle bir durumda anlaşmadan cayabilirsiniz, fatura iptali kolaydır (2 dakika), ötv iptali gibi bir sürec olmayacaktır.

Benim anlamadığım ötv sini başka birinin adına yanlışlıkla yatırmışken sizin adınıza neden fatura işlemini beklemeden gerçekleştirdiler.

Aracı alacaksanız da umarım vergi dairesinden iptal cevabı hızlı gelir.

Hocam, arkadaşların dediği gibi şayet iptal edersek, ödenen ücreti hemen iade ederler mi acaba?

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Vergi ucretı baska bır musterının adına yatırılmıs ne demek? OTV ve KDV den mı bahsediyorlar yoksa mtvs'ınden mı bahsedıyorlar? Vergi daıresı nakden iadeleri 1 ay bıle bulabılır. Vergi dairesinin durumuna göre.. Kimısı her ayın sonunda yapar, kımısı belırledıgı tarıhte yapar. Nakden ıade ısterlerse durum uzar, ama mahsuben ıade ısterlerse hemen yapılır

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
  • Kurucu Yönetici

Parasını veriyorsun, araba ortada yok. Üstelik galerici bile değil, koskoca markanın yetkili bayisi. Ülkede görmediğimiz olumsuz ne varsa her gün yenisini görüyoruz. Nitelikli üçkağıtçılık. 

Satış sözleşmesinde belli sınırlar var ama şayet ücret iadesi talep etme durumunuz oluşursa bence bu üçkağıtçı bayi o parayı da kim bilir kaç haftada yatırır. Kia genel merkezini de arayın derim. Rezillikten başka bir şey değil.

ahmet306, Aram1tH ve SCC bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@Aram1tH hocam bayiler ciro için faturayı erkenden kesiyorlar. Fatura kesilmesi hiçbir anlam ifade etmez. Avukat ile görüşüp satıştan vazgecebilirsiniz. Vergi dairesine yanlış para yatırılması bayinin problemidir. Avukatınız yoksa yardımcı olacak arkadaşlarım var bilginiz olsun. 

Aram1tH bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, Aram1tH yazdı:

Hocam, arkadaşların dediği gibi şayet iptal edersek, ödenen ücreti hemen iade ederler mi acaba?

Ödenen ücreti talep etmeniz durumunda, bayi ticari karakterine göre hareket edecektir diye düşünüyorum. Etik olanı ücreti ivedi bir şekilde iade etmesi.

Vergi başka birine yatırıldı deniyorsa bu kesinlikle ötv dir.

Mtv için hem tescil olması lazım hem de tescil sonrası 30 gün içinde genelde 25. günden sonra yatırırlar.

Eğer bekleyecekseniz de bayinin takipçisinin hızı önemli olacaktır. 

Aram1tH bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
Arkadaşlar herkese merhaba, bazı arkadaşlar görmüştür, geçenlerde bahsettim. Babama sıfır km kia ceed araç almıştık. Yaklaşık 3 aydır yurt dışındayım. Babam araba arayışında , her neyse kia bayisine gidiyor araç çok hosuna gidiyor, benle görüşüp bu aracı bi şekilde alıyor. Geçen hafta Pazartesi Nakit olarak ödemeyi gerçekleştirip hafta içi teslim almak için beklemede kalıyor. Perşembe günü satış müdürü telefon açıp, çok üzgünüz büyük bir hata oldu, sizin aracın vergi işlemlerini başka bir müşterinin adına yatırıldı, vergi iadesi vs. Çok kısa zamanda halledicez araba sizin merak etmeyin diyor. ( bu arada fatura kesilmiş)
Aradan bir haftadan fazla süre geçiyor. Babam bayiye gidiyor, noldu ne bitti diye hiç bir işlem yapılmamış farkında bile değil modunda takılıyor herkes, sert çıkışınca vergi dairesiyle görüşüyoruz aracınız aşağıda bakın cam filmleri yapıldı park sensörü takıldı. Bekleyin diyorlar.
Şimdi bu hafta içinde bir dönüş olmaz ise bu aracı iptal etme şansımız varmıdır. ( ki polo aldırmak istiyorum zaten) 
Sadece faturası kesildi ortada ne vergi ne plaka hiç bir şey yok. Park sensörü ve cam filmi işlemleri ile ilgili sıkıntı çıkabilir mi?
Babam belli yaşta çok uğraşamıyor , ben Türkiye de değilim , bu işten kurtulmak istiyorum açıkcası. Akıbeti nasıl olur fikriniz varsa paylaşın lütfen teşekkürler.

ihtar çektirin gelmezse.
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Araç sizin adınıza tescillenmemiş ve süresinde aracı size teslim etmemiş, sizin adınıza tescillenmemiş arca nasıl işlem yapabilirler bu ayrı bir konu. fatura kesilmesi sıkıntı yaratmaz, kesilen fatura iptal edilebilir, yeter ki araç size tescillenmesin. tescillendiyse araç 2. el işlemi görür.

Anlaşarak cayma hakkınızı kullanın derim ama, anladığım kadarıyla bu firma ile anlaşılması zor bir durum. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
Şimdi, Aram1tH yazdı:

Arkadaşlar selam , araba için bugün bayide ciddi bir görüşme yaptı babam ,ne hikmetse ( denk gelmiştir kesin:) )  işlemler hemen tamamlandı plakası çıktı. Yarın teslim olucak. Bu macerada böyle sonlandı. İlgilenip fikir veren herkese çok teşekkürler.

Gözünüz aydın hocam :like:

Aram1tH bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...