[Çözüm] Bi-xenon Far Mercek Temizliği(Farları Açtırmadan)

polbaris

Yeni Üye
İsim
Barış
Herkese merhaba. Bildiğiniz üzere golf 7 orjinal bi-xenon farlarda mercek lekelenme sorunu mevcut. Aslında bu golf 7 araca özgü bir sorun değil. Xenon ampullerin yüksek sıcaklıkta çalışmasından dolayı far içinde is oluşuyor ve bu isler zaman içerisinde merceklerde leke oluşturuyor. Kullanmakta olduğumuz 2015 bmw f20 kasa 1 serisinde de aynı problem mevcut.

Uzun zamandır mercek temizliğini yapmak istiyordum fakat far camlarını açtırmayı istemiyordum. Merceklerim çok fazla kirli değillerdi. Geçtiğimiz hafta farın camını açmadan mercekleri temizledim. Öncelikle viraj farını söküp o kısımdan 2.5 numara tığ (sert bir tel ile de yapılabilir) yardımı ile merceklere ulaştım. Tığın ucuna gözlük bezi bağladım ve beze izopropil alkol sıktım ve ulaşabildiğim kadar mercekleri temizlemeye çalıştım. Son aşama olarak bu işlemi kuru bir gözlük bezi ile yaptım Elimden geldiğince temizlemeye çalıştım(%100 olamasa bile yeterince temizlendi). Akşam test ettim ve aydınlatmada ciddi anlamda fark yarattığını söyleyebilirim.

Not: araç 2016 model 65 bin km de. Far camı üzerinde kılcal çatlaklar (kronik sorun) mevcut (bu kısmı da nisan ayının başında halledeceğim) ve xenon ampuller fabrika ampulleri(ilerleyen zamanlarda osram night breaker laser d3s ile değiştireceğim) farklarını paylaşırım. Biraz uzun oldu fakat aynı sorunu yaşayan arkadaşlar var ise yol göstermesi açısından paylaştım. Merceklerin öncesi ve sonrası görüntülerini aynı zamanda da videoları paylaşıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=V2_LLL_rgwk 

Dosya_000.jpeg

Dosya_001.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

@polbaris elinize sağlık çok faydalı bir flood olmuş. Xenon ampüllerini Osram Xenarc Nightbreaker Laser D3S ile değiştirdiniz mi acaba? Bende yakın zamanda temizlik yapmayı ve aynı ampülü takmayı düşünüyorum.

Upvote 0
Merhaba, bu uygulamayı gözlük temizleme mendilleriyle tek seferde yaptım ve sonuç inanılmaz derecede olumlu farketti. Yalnız benim far camında beneklenme problemi mevcuttu, camın iç yüzeyinden de lekenme var. Açılıp temizlenmesine 600 tl gibi rakam istendi, şimdilik erteledim bakalım.

Upvote 0
@polbaris elinize sağlık çok faydalı bir flood olmuş. Xenon ampüllerini Osram Xenarc Nightbreaker Laser D3S ile değiştirdiniz mi acaba? Bende yakın zamanda temizlik yapmayı ve aynı ampülü takmayı düşünüyorum.
Tesekkur ederim hocam. Ampulleri osram cool blue intense modeli ile degistirdim. Nightbreaker laser ampulleri benden once bir arkadasim takti. Ampullerin tonu bana sari geldigi icin cool blue modelini tercih ettim. Yakin zamanda farklarini ekliyorum.

Upvote 0
Merhaba, bu uygulamayı gözlük temizleme mendilleriyle tek seferde yaptım ve sonuç inanılmaz derecede olumlu farketti. Yalnız benim far camında beneklenme problemi mevcuttu, camın iç yüzeyinden de lekenme var. Açılıp temizlenmesine 600 tl gibi rakam istendi, şimdilik erteledim bakalım.
mendil derken bu ıslak mendil tarzı olanlardan mı yoksa kuru normal gözlük camı silmek için olanlardan mı acaba

Upvote 0
Herkese merhaba. Bildiğiniz üzere golf 7 orjinal bi-xenon farlarda mercek lekelenme sorunu mevcut. Aslında bu golf 7 araca özgü bir sorun değil. Xenon ampullerin yüksek sıcaklıkta çalışmasından dolayı far içinde is oluşuyor ve bu isler zaman içerisinde merceklerde leke oluşturuyor. Kullanmakta olduğumuz 2015 bmw f20 kasa 1 serisinde de aynı problem mevcut.

Uzun zamandır mercek temizliğini yapmak istiyordum fakat far camlarını açtırmayı istemiyordum. Merceklerim çok fazla kirli değillerdi. Geçtiğimiz hafta farın camını açmadan mercekleri temizledim. Öncelikle viraj farını söküp o kısımdan 2.5 numara tığ (sert bir tel ile de yapılabilir) yardımı ile merceklere ulaştım. Tığın ucuna gözlük bezi bağladım ve beze izopropil alkol sıktım ve ulaşabildiğim kadar mercekleri temizlemeye çalıştım. Son aşama olarak bu işlemi kuru bir gözlük bezi ile yaptım Elimden geldiğince temizlemeye çalıştım(%100 olamasa bile yeterince temizlendi). Akşam test ettim ve aydınlatmada ciddi anlamda fark yarattığını söyleyebilirim.

Not: araç 2016 model 65 bin km de. Far camı üzerinde kılcal çatlaklar (kronik sorun) mevcut (bu kısmı da nisan ayının başında halledeceğim) ve xenon ampuller fabrika ampulleri(ilerleyen zamanlarda osram night breaker laser d3s ile değiştireceğim) farklarını paylaşırım. Biraz uzun oldu fakat aynı sorunu yaşayan arkadaşlar var ise yol göstermesi açısından paylaştım. Merceklerin öncesi ve sonrası görüntülerini aynı zamanda da videoları paylaşıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 44749

Ekli dosyayı görüntüle 44750
Hocam iyi akşamlar benimde 2014 model 75 binde var sol tarafta içten tozlanma gibi bulanıklaşma oldu bi de osram braker lazer ampülü değiştiniz mi bende onu araştırıyordum performansı nasıl

Upvote 0

Geri
Üst Alt