2014 golf highline dizel 120 bin km öncesi satmalı mı?

@audis8 Ne kadar kötü niyetli insanlar mıyız? Nasıl laf bu arkadaş? 

İlk mesajda gelip 4 lastiğim bitik 120 bin km bakımı geliyor. Ohoo çok masrafı var tarzında yorum yapıp. Satmak istiyorum bu aracı demek kurnazlığa girmiyor mu?

Sizde kendinize göre plan yapıyorsunuz ama adabına uymak her zaman iyidir diyoruz. Lastik kenardan hasar görmüş o şekilde mi verilir. Hadi alan öyle alsa bile yolda giderken aldıktan sonra o lastik yüzünden kaza yapsa vicdan yapılmayacak mı? 

Bir de destekleyenler olmuş neyi destekleniyor bunun anlamıyorum. Buraya gelip konu açarlar boyalı aracı hatasız satıyorlar diye. Yerden yere vurursunuz. Bunun o tavırdan ne farkı var? Ticaret ahlakı diye bir şey var. Satarken depoda 1L benzin bırakmayan kişileride gördüm. Yeri geldiğinde yarım depo benzin koyup satanıda gördüm. Bu tavırların ve işin bir adım ötesi o kızdığınız satıcılar oluyor. 

İstemez misiniz 2. El araç alırken lastiklerinde hasar olmayan ağır bakımları güzelce yetkili serviste yapılmış kayıt altına alınmış eksiği gediği olmayan bir araç. 

Neyse... 

Konu sahibinin düşüncesinde ve sorusunda hiçbir kötülük sezmedim.

Misal veriyorum; lastikçiyim, aynı kondisyonda iki arabadan yeni lastikli olana fazladan 3 bin vermektense bana 2bin liraya gelen lastiği lastik ihtiyacı olan arabaya takıp bin liramın cebimde kalması işime gelir. Rakamları rastgele yazıyorum.

Veya tamirciyim/yedek parça-bakım malzemeleri satıyorum, dışarıda 2bin liraya gelecek bakımı bin liraya getiriyorum. Bakım nasıl yapıldı, ne kullanıldı biliyorum ve kafam rahat.

Hadi hiçbiri değilim; 150 bin lira param var ve bulduğum araba hoşuma gitti ama lastiği-bakımı vs. 5-6 bin masrafı var. Bu masrafları kredi kartı ile taksitli karşılama imkanım var, değerlendiririm. Masrafsızına 157-158 istenen bir araba için bu her türlü mantıklı bir tercih olur.

Bu tarz düşünen insanlar olabilir ama % kaç? Bu yüzden satışın zor olacağını söyleyenler de haklı. Kaybedecek bir şeyim yok diyen deneyebilir.

Lastik 3.000₺ 

triger değişecek mecbur devir daim pompası ile 4.000₺

bakımları 1.000₺

yaklaşık 8.000₺ masrafı olan bir aracı satıp başka araç almak mantıklı evet yapacağınız harcamalar aracın üzerine koymayacak sonuçta. Ama gel gelelim alan insan da müslüman ya bunları söyleyip vereceksiniz ya da fiyattan düşeceksiniz. Bilmiyorum gerisi sizin vicdanınıza kalmış. 

@farukal Hocam adam bu arabanın böyle masrafları var, ben bunları söylemeden gizleyerek alana kilitleyeceğim mi demiş? Aynı yazıyı okuyup nasıl böyle anlıyorsunuz, bir de sizin gibi anlamayanlara "Bir de destekleyenler olmuş neyi destekleniyor bunun anlamıyorum. Buraya gelip konu açarlar boyalı aracı hatasız satıyorlar diye. Yerden yere vurursunuz. Bunun o tavırdan ne farkı var? Ticaret ahlakı diye bir şey var. Satarken depoda 1L benzin bırakmayan kişileride gördüm. Yeri geldiğinde yarım depo benzin koyup satanıda gördüm. Bu tavırların ve işin bir adım ötesi o kızdığınız satıcılar oluyor" demişsiniz. 

Aracın bakımları geldi, alan kişi yaptırır. Lastik ve jantında da böyle problemler var buna göre fiyat yazdım der, buna göre alıcı ile anlaşır. Kaldı ki @krym de bu şekilde araç alsa, bu durumda olan bir aracı tercih edeceğini söylemiş. Tercih de ediliyor yani, kendine has bir piyasası olabilir. 

Sizi bu konuda art niyetli düşündürüp, komplo teorisi tadında soruyu soran arkadaşa dolandırıcı yaftası konduracak nokta neresi esas ben çözemedim. Belki ben kaçırıyorum, konuyu açan kişi bir yerde böyle durumlar var ben çaktırmadan satacağım dedi biz görmedik belki...

@audis8 bu kadar yıl servis bakımlı, geçmişine hakim olduğunuz bir aracı satıp, 7.5 TSI kovalamak bence çok gereksiz bir kumar olur. 

@farukal  Hocam sen yanlis anladin, senin dedigin gibi olsa tabiki haklisin ama arkadas böyle birseyden bahsetmiyor, agir bakimlari yapilmamis arac aslinda bilinenin aksine 2.elde cok tercih edilir.

Bir keresinde Discovery aliyordum, agir bakimlari yapilmamis ariyordum, cünkü insanlar sanayide isin ucuzuna kacarak bakimini yaptiriyor, kalitesiz parca kullaniliyor, agir bakimlari yapilmis diye fiyati yüksek tutuyor, pahali-lüx araclarda durum daha da kötü ve riskli

Herkesin baktığı taraftan haklı olduğu bir konu. 

Servis bünyesinde bakımları yapılmış bir araç değerinde satılabilir.

Eğer ki bakımı yapılmamışsa bildirilerek ve anlaşmaya bağlı fiyattan düşülerek satılabilir.

@krym Hocamın da yazdığı gibi sırf satacağım diye ucuz yollu yalandan bakım yapıp satmak isteyen insanlar da olabilir ve bu uygun olmaz.

Özet olarak,

İyi niyetli bir satıcıdan bakımları yapılmamışsa fiyattan düşülerek alınabilir.

Ancak kötü niyetli bir satıcıdan yalandan yapılmış bir bakımlı araç almak da kimse istemez.

Tamamen bakış açısına göre değişken..

Geri
Üst Alt