Yağmurlu havada bagaj kapağından akan su hakkında

BUSAH

Üye
İsim
Bulut
Arkadaşlar selamlar, forumda kısa bir araştırma yaptım ama kendi sorunuma benzer bir konu bulamayıp ben açtım. Aracımı aldığım ilk zamanlardan beri yaşadığım bir problemim var, artık çözmeye karar verdim. Öncelik olarak da sizlere danışmak istiyorum. Aracımın bagaj kapağında yağmurlu havalarda veya yıkama yapıldığında içeride su birikiyor(iç stopların bağlandığı yerlerde) suyu nereden aldığını bilmiyorum ama bagaj kapağını kaldırdığımda farklı yerlerden su dışarıya akıyor. Sizin tahminleriniz nerelerdir nerelere bakmalıyım acaba. Ayrıca son zamanlarda yine bu sulardan dolayı sanırım park sensörüm(orjinal değil) çalışmamaya başladı. Korktuğum nokta da kayar sinyal sahibiyim bağlantıları vs ortada hep onların su alıp bozulması. Tavsiyelerinizi bekliyor olacağım.

@Sefa Özel bende bugün Esenyurt doğuştan siparişini geçtim ama bence kendin deneme bağdaş döşemesi çok sert denedim az daha kırıyordum 100 lira daha ver onlar yapsın

Upvote 0

kesin bir tarih veremem ancak 2013 ilk yarısından önce üretimlerde eski açma kapama logosu bulunuyor.

Bu parça 2006 2013 arasında kullanılmış ve Polo Passat Eos Golf dahil birçok modelde bu parça vardır. (Kamera varsa muhtemelen hortumludur)

Tıpayı çıkardım ve resmi aşağıda.

Ekli dosyayı görüntüle 40537

Orada gördüğünüz bundan daha geniş delikliyse muhtemelen hortum vardır. 

Pagaj kapağında deliğin olmasının sebebi de kameralı logo ya da daha sonraki üretilecek olan açma kapama logosunun ön hazırlığıdır. Bir işlevi olmadığından bu şekilde tıpa ile kapatılmıştır.

Yani özetle bazı parçalar zamanla yenilenebiliyor. 

Muhtemelen bagaj açma kapama logosu arıza yapsa serviste değiştirecek olsam yeni hortumlu parça takılacaktır. 

Konu yeterince netleştiğini düşünüyorum.
Konu çözüme kavuşmuştur. Aracınızda bahsedilen kısımda hortum olup olmadığını yukarıdan okuyabilirsiniz. 

Upvote 0
Bu gün bu meşhur hortumu kontrol ettim ve bagajın iç kısmına doğru saklanmış bir şekilde buldum  :D   Aracımda geri görüş kamerası yok ve de kopan bu parça yaklaşık 1 yıldan fazladır bende yoktu, aracım 4 yıllık olduğuna göre servisten sıfır hortum alıp taksam muhtemelen 2 sene sonra yine kopacak diye düşündüm. Bu arada parçanın kopması ile ilgili teorim; muhtemelen aracı yıkadıktan sonra bu kısmın bez ile silinmesi sırasında ileri geri darbeye maruz kalması sonrasında dibinden kopuyor. 

Çok abartılacak bir durum değil aslında  :lol: ama hortumu bulmuşken de daha önce planladığım kendimce çözümümü uyguladım.  Kendi uğraşmak isteyenlere yardımcı olur maksadı ile aşağıda paylaşıyorum  (y)

*** Önce bagaj kapağının timlerini söküp hortumu dışarıya aldım. Görüldüğü gibi kopan parçanın geri kalan kısmı halen hortumun üzerinde duruyor ve neredeyse çürümüş vaziyette.

1.jpg

*** Sonra önceki paylaşımlardaki orijinal hortumun görüntüsüne göre daha önce temin ettiğim bu parçayı hortumun ucuna biraz ısıtarak taktım. (Bu plastik parça, merkezi havalandırma veya klima santrallerinde kullanılan fark basınç sensöründe kullanıyor, bizim bagaj hortumu ile bu sensörde kullanılan hortum birebir aynı kalınlıkta olduğu için, parça bizim hortuma hiç sıkıntısızca oturdu )

2.jpg

*** Daha sonra parçanın diğer tarafındaki çıkıntılı yeri dibinden kestim.

*** Bagaj kapağına oturacak yere de çift taraflı bant yapıştırdım.

3.jpg

*** Sonra da bagajdaki yerine oturttum ve hortumun ucunu da kilidin arkasındaki yere taktım. Hortumu tam boyuna göre ayarlamışlar, yani hortum hiç bükülmedi düz ve gergin bir biçimde durdu.

Havanın hafif yağmurlu olmasından ve de bagaj kapağının açık/yukarıda olmasından kaynaklı bagaj açma mandalına su giriş olacak ki biraz sonra hortumdan hafif su gelmeye bile başladı.

4.jpg

7.jpg

Ömürlük oldu diye düşünüyorum  :lol: (y)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@ZaferBuna benzer çözümler youtube'ta ve yurtdışı forumlarda görmüştüm. 

Ben de böyle alternatif uygulamaları sırıtmayacak sekilde çözüm bulmayı seviyorum. Uğraşması ayrı bir zevkli oluyor.

Elinize sağlık.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@ogzogz teşekkürler, resimlerden nasıl görünüyor bilmiyorum ama parçanın renginin de beyaz olmasından kaynaklı  gözüme kötü bir görüntü oluşturmadı diyebilirim.

Upvote 0
@Zafer  delikten içeriye kaçmayak kadar olsaydı daha belirsiz olurdu. Aslında işlevi önemli olan. Pek dikkat edilecek bir yer de değil. Mesela park sensörü deliği açar gibi bi alet ile malzeme küçültülebilir miydi tam emin olamadım. 

Upvote 0
@ogzogz anladım dediğinizi, aklıma önce gelseydi kesin uygulardım bu dediğinizi vede kesin daha güzel görünürdü. Neyse artık kalsın böyle, ileride birgün bagaj terimlerini tekrar sökmem gerekirse uygularım bunu artık.  

Upvote 0
Arkadaşlar selamlar, forumda kısa bir araştırma yaptım ama kendi sorunuma benzer bir konu bulamayıp ben açtım. Aracımı aldığım ilk zamanlardan beri yaşadığım bir problemim var, artık çözmeye karar verdim. Öncelik olarak da sizlere danışmak istiyorum. Aracımın bagaj kapağında yağmurlu havalarda veya yıkama yapıldığında içeride su birikiyor(iç stopların bağlandığı yerlerde) suyu nereden aldığını bilmiyorum ama bagaj kapağını kaldırdığımda farklı yerlerden su dışarıya akıyor. Sizin tahminleriniz nerelerdir nerelere bakmalıyım acaba. Ayrıca son zamanlarda yine bu sulardan dolayı sanırım park sensörüm(orjinal değil) çalışmamaya başladı. Korktuğum nokta da kayar sinyal sahibiyim bağlantıları vs ortada hep onların su alıp bozulması. Tavsiyelerinizi bekliyor olacağım.
Çözüm bulabiliriz mi? Benim de Passat aracım, bagaj kapağı su alıyor, şuana kadar 7000 civarı masraf yaptım çözülmedi sorunum

Upvote 0

Geri
Üst Alt