LASTİK EV ÖMRÜ (ısıtmalı)

@Savatage ben anlayamadım 😊, lastik dişlerini kanırtınca esniyor ve bundan dolayı raf ömrü dolmuş diye anladım ama lastiğin “ölmemesini” ısıtmalı depoya bağlamışsınız, anlayışsızlığımı mazur görün ama raf ömrü doldu ama ölmedi diye anladım, işin aslı nedir hocam be🤔

Not: Bridgestonela yıllardır tanışırız, dayanıklıdır, iyidir, taş gibidir, ama cidden 6-7 ayda taş gibi olur, çok ses yapar, çekiçle bile esnemez belki🤣, bu arada 2017 kasım üretimi Nokian WRD4 lerim var, kas-nis arası takılır, 25-30 bin yapmıştır muhtemelen, ısıtma soğutma olmayan yerde dik şekilde altı izoleli betona temas etmeden hava basılı saklanıyor dişler neredeyse ilk günkü gibi ve ben bu lastiğin hayranıyım. Kullandığım yazlık lastiklerde yazın olmayan yol tutuş kışın bu lastikte var bence, kışlıklarda iyi bir seçenek emin olun.
tekrar toparlayım o zaman . 

2015 / 32. hafta üretimli bir lastiği  kasım 2015 de alıp  2016 kışında kullandıktan sonra , 

2017/2018/2019/2020  kışlarında  evde uygun şartlarda saklarsak  (ısıtmalı depo / yerden teması kesecek yalıtkan ahşap sunta / ışıksız güneşsiz ortam )

bu lastiklerin artık  6. yılına girecek?  kesin ölmüştür  çöp olacak teoremini çürütmüş olduk . 

ilk 1 yıl kullanım sonrasında raf  da bekleme (yaz kış  17-22  derece arası muhafaza ....

diğer taraftan ! 

bir kış lastiği aldık diyelim .

1-2 ve 3. yıllarda fix  kış aylarında kullandık .  bu ilk 3 yıl tam performans kullandığımı bilirim .

4. ve 5. yıllar ?  ilk 3 yıla göre bariz karda performansı azalır .

6. yıl çöp (geçmişte hep böyle kullandım kışlık lastikleri)

bana göre 5 yıl rutin kullanıp şutlamak lazım kış lastiklerini . 

Kis lastigi kiralanabiliniyor mu?

Mesela bana kisin cok lazim olmaz, o yüzden satin almam, ama lazim oldu, bu saklama kosullari cok zor, kiralanabilse iyi olurdu

bu arada şu ana kadar  2 kere lastiğim patlamıştı geçmişte .  ikisininde de bagajdaki ince stepneyi takıp lastikçiye gitmiştim. sonuçta buradan 2 kere 2 ayrı lastiğin bijonlarını sökmüşlüğüm var.

birde geçen kış (2020 kışı) aslında yine gaza gelmiştim .  şu yazlıkları çıkarayımda evde yatan replika jantlı 16 lık nokianları takayım dedim. (lastikçiye gitmiyoruz ??? gitsek ???)

sol tarafın  her iki ön arka  bijonlarını gevşettim  arabayı kaldırdım . sol ön lastik abanıyorum çekiyorum gelmiyor . çıkmıyor.  lenn dedim seninle mi uğraşcam , sıktım bijonları vazgeçtim .

geçen senenin kışlık lastik takma gazına gelmem ve sonrasında vazgeçmemin hikayesi de bu 

sonuç bu ? 

20 gün önce  1 kasımda depodan çıkardağım  kışlıkları  arkaya yükleyerek bu sefer insan gibi lastikçiye gittim. (4 yıl sonra törenle kışlık takıcaz)

çocuk tabancayı aldı başladı sökmeye . bende başındayım .

3 tekeri söktü 

sonuncu da tam tabancayı vuracak ,  abi bunun şifreli bijonunun dişleri  kırılmış ??

nasıl yani ? 

gel bak  ! 

bunu zor sökeriz . 

hakkaten baktım dişleri kırılmış . 

neyse hadi bi deneyelim dedik 

yoksa tornacı mornacı bela işler bunlar. 

biraz uğraştıktan sonra zar zor çıktı 

demem odur ki 

geçmişte 2 kere lastik patlayınca +  geçen kış evin önünde kışlıkları kendim değiştireyim hikayesine  şifreli bijonların anasını ağlatmışım .  teker üzerindeki 4 lastiğin 4 dündeki şifreli bijonların dişleri deforme olmuş ,  gelelim bagajda duran şifre bijon adaptörüne .. o da aynı şekilde deforme olmuş . 

şifreli bijonları sökerken takarken uygun torkta ne kadar sıkılacağını , bijon anahtarını takıp şifreli bijon üzerinde zıplanmayacağını anlamış olduk .(honey hocam sen hiç çıkma zaten bijon anahtarının üzerine , bijon sıkıcam derken arka aks falan kırılır) 

birde şu var vw bagaja L tipi bijon anahtarı koymuş .  

bijon anahtarı en teknik şekilde sökme sıkma yapılabilmesi için istavroz (+) şeklinde olmalıdır (4 uçlu  artı şeklinde anahtarlar) 

biz bu L anahtarla bijonları ağlatmışız. 

bij.png

Ben bijon sökmeye kalkisinca araba yana devriliyor hocam aks kirilsa yine iyi

Özlediğimiz güzel hareketler :)  

Az kalsın imza kampanyası başlatacaktık change.org/golftutkusu-savatage-honey-donsun-diye-bir-imza-da-sen-ver şeklinde. 

Yokluğunuz hissedildi abiler. Tekrar hoşgeldiniz :)  @Savatage @HONEY

Geri
Üst Alt