İzmir’de deprem

Geçmiş olsun dileklerini ileten herkese çok teşekkürler. Ciddi sarsıcı depremdi, çok şükür bizde ve çevremizde bir sorun olmadı. Google Haritalar'da 7.0 gösterildi, 6.9 gösterilen yerler de var ama neden ısrarla 6.6'da takıldı televizyonlar, orayı anlamadım. 7 şiddetindeki bir depreme göre yıkılan bina sayısı çok değil şükür. Tabi ateş düştüğü yeri yakar, can kaybı olanlara Allah sabır versin, mekanları cennet olsun o ayrı ama bence az binayla atlattık.

Bu arada deprem 14.50 gibi oldu, 15.30 sonrası çoğu iş yeri kapattı herhalde, bütün trafik kilitlendi. Tüm ana yollar, otoyollar nerdeyse 20.30'a kadar ciddi tıkalıydı. 15-20 dakikalık yol 75 dakika gösteriyordu saat 17.00 civarı. Bu sıralarda ambulanslar, itfaiye ekipleri, AKUT, UMKE vs. araçları yıkılan binalara ulaşmaya çalışıyordu ama zorlandılar. Hem trafikte hem afet sonrası alınacak aksiyonlar konusunda daha bilinçli olmak lazım.
Hocam bildiğim kadarıyla sebebi şu, 7.00 ve üzeri şiddetteki depremlerde, yıkılan ve hasar gören tüm ev ve işyerleri yani taşınmazlar için Deprem Vergisi ödenmek zorunda. Ekonomimiz maaşallah uçtuğu için vergi ödemelerinden kaçınılmış olabilirler. Kimsenin dile getirememesinin sebebi bu muhtemelen. 

Depreme Bornova Vosmer’de yakalandım. Aracımı bakımdan alacaktım. Hayatım boyunca böyle bir şey yaşamadım. Bina yıkılacak dedim bir an içimden. Geçmiş olsun

tüm izmirli arkadaşlara geçmiş olsun ocak ayında aynı büyüklüte bir depremi de biz yaşadık burda kaç ay geçti hala oturduğum yerde sallanıyormuş gibi hissediyorum gece uykudan kalkıyorum anlamsızca, zor bir durum Allah herkese sabır versin

Geri
Üst Alt