Jump to content

Dover jant üretim yeri ve orijinalliği

Recommended Posts

Arkadaşlar yakın zamanda internet üzerinden dover jant takımı satın aldım. Jantların birinde made in Türkiye diğer üçünde ise made in china yazıyor. Made in china olanlar bana replika gibi geldi satan kişi ile görüştüm Volkswagen amblemi varsa kesinlikle orjinaldir diyor.internetten yapmış olduğum araştırmalar neticesinde kore çin Türkiye polanya üretimi dover jantların olduğunu tespit ettim. Çin üretimi jantların amblemleri farklı daha büyük ancak Kore ve Türkiye üretimi jantların amblemleri birbirlerine daha çok benziyor. Durban ve Lyon jantlarin amblemleri de benzer. Bir çıkmazın içine girdim bu konuda bilgi sahibi arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

IMG_20201013_142523.jpg

IMG_20201013_142506.jpg

IMG_20201013_142415.jpg

IMG_20201013_142704.jpg

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

18 dakika önce, sergen38 yazdı:

@Can1889 lastikler üzerinde hocam gerekirse çikarttirip bakarım

Hocam yukarıda yazdığınız seri numarası jantın içindeyse jantlarınız kesinlikle orjinal.  

Ben de bu fotoğrafını attığım dartford jantları çıkma aldım üçü polonya biri türkiye üretim. Şimdi sizin de biri farklı üretim olunca kafam karıştı acaba fabrikaya geldiğinde karışık mı diziliyor banta bu jantlar.
Ben biri farklı olunca herhalde kaza yaptılar jant kırıldı, dördüncüyü ya çıkma aldılar ya da üçünü benim lastikçiye sattılar, benim de aldığım lastikçi dörde tamamlayıp bana sattı diye düşünüyodum şimdiye kadar :)

vw orjinal jant fetişizmi var galiba bende

tarihinde Can1889 tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@Can1889 satici 2400 den direk 2000e inince zaten bi suphelenmistim. Ancak kredi kartına taksit ve uygun kargo da olunca almak istedim. Jantların da içinde made in china yazısını görünce replika diye düşündüm çünkü daha önce çin malı vw jantı görmemiştim. Sanırım benzer bi durum da bu jantlarda olmuş birinde sıkıntı olunca ya stepne yada çıkma jant takılmış. Golfun üretim yeri sadece wolsburg diye biliyorum bütün jantlar ayni fabrikada montajlaniyor karışma ihtimali olabilir küçük bir ihtimalde olsa

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
  • Kurucu Yönetici
28 dakika önce, sergen38 yazdı:

@AhmetCakmak 5G0601025P türk malı

5GG601025A Çin malı jantin parça numaraları

Fotoğraftan tam okuyamıştım da evet orjinal hocam jantlar. Zaten Çinli parça no aratınca Ebay üzerinde vs jant ilanları çıkıyor yurtdışındaki. Onlarda da aşağıdaki fotoğraftaki gibi made in China yazıyor. Her çin yazan kötü diye birşey yok sonuçta. :) Geçenlerde de forumdan bir arkadaş made in Turkey yazan dijonları replika ilan etmişti. Ülkemizde Alman yazıyorsa kalitelidir, Çin veya Türkiye yazıyorsa kalitesizdir algısı hakim. Jantlar hayırlı olsun.

image.png

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, sergen38 yazdı:

@Can1889 satici 2400 den direk 2000e inince zaten bi suphelenmistim. Ancak kredi kartına taksit ve uygun kargo da olunca almak istedim. Jantların da içinde made in china yazısını görünce replika diye düşündüm çünkü daha önce çin malı vw jantı görmemiştim. Sanırım benzer bi durum da bu jantlarda olmuş birinde sıkıntı olunca ya stepne yada çıkma jant takılmış. Golfun üretim yeri sadece wolsburg diye biliyorum bütün jantlar ayni fabrikada montajlaniyor karışma ihtimali olabilir küçük bir ihtimalde olsa

Vw jantları bikaç farklı firmaya ürettiriyor onlar da kendi amblemlerini basıp fabrikaya gönderiyorlar. Muhtemelen sizinki de benimki de araç üzerine fabrikada takılan orjinal dört jant ama demekki marka ayrımı yapmadan karışık takılıyor araçlara diye düşünüyorum artık.

Ama jantlarınız orjinal hocam gördüğüm kadarıyla,  replika jantların göbek arma ölçüleri de farklı ve orjinal gibi bombeli değiller. Replika olsaydı orjinal armayı oraya takamazlardı 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@sergen38 Mk7 'nin 2012 aralık çıktığını hesaba katarsak ben bu zamana kadar Kore ve Çin'de üretilen herhangi bir jant görmedim/duymadım.,

Çin malı ve Türkiye üretimi yazan jantın her bir kolunun iç yazısının resimlerini paylaşırsanız belki bir sonuca varabiliriz.,

Janttan lastikleri söküp (orjinal jantta) lastiğin yere temas eden taban deseni kısmına denk gelen bölgede marka, tarih ve kodlar bulunur,

Örnek resim;

70899443_Screenshot_2020-08-15VolkswagenretimiinOtomobilAraziAracJant4250TLMaazadansatlkkinciEl-847823336(1).thumb.png.a15881ced2987db7f9acf84820d10a94.png

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@sergen38 orjinal jantın göbek kısmı aşşağıdaki resimdeki şekilde olur; orjinal jantta göbek kısmı bayasız çıplak metal şeklinde olur, çukurda kalan kısımlar pütürlü boya atılmış şekilde olur.,

Ben arkadaşların aksi şekilde düşünüyorum., çin malı jantların pek masum olduğunu düşünmüyorum umarım yanılıyorumdur.,

Orjinal jant VW logosu ve göbek kısmı;

thumbnail_image3.thumb.jpg.b2afae6f45946a0a97dd5342fcc77b40.jpg

thumbnail_image2-a.thumb.jpg.0d1bfaafe13287ecfc044e56dcfb91a9.jpg

thumbnail_image4.thumb.jpg.271ec16b5344888028d3718e5acf579b.jpg

390519845_Screenshot_2020-08-15VolkswagenretimiinOtomobilAraziAracJant5750TLMaazadansatlkkinciEl-850346748.thumb.jpg.c7602b6910c19d2eca82d9e00a3bb118.jpg

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@sergen38 Parça kodları çok değişken 5G0601025BN olan var, 5G0601025P olan var.,

Ayrıca 200 liralık motor yağında sahte yağ üretimi yapan üzerine motul, castrol vs.. yazıyorda sahte jant üreten neden vw logosu basamasın.,

Made in Türkiye yazan jantın üzerindeki ET değeri (ofset değeri) ile Made in China yazan jantın ET değeri kaç bir bakın karşılaştırın.,

Aslında bu China yazan jantların sahte olup-olmadığını anlamanın çok kolay yöntemi var.,

Jantlar ağırlıkları terazide ölçülür, terazide çin malı jantların ağırlığı türkiye üretimi janttan farklı ise o jant %100 sahte/replikadır., tabi 4 lastikte de aynı marka-model ve tipte lastik var ise bu geçerli olur., lastiklerin her biri farkı marka-model ise lastikleri sökülüp öyle tartılması gerekli.!!

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@forzaGilles  Hocam orjinal seri numarasını logosunu basıp, birebir boya tonunu tutturup göbek armasını da orjinal arma oturacak şekilde yapabilen bi fabrika varsa ben ordan jant alırım arkama bile bakmam :)

Sahte yağ üretmenin gereksinimi bikaç etiket ve kapak sadece. Ama ben vw logolu jant üretebilecek kapasitede bi fabrika açsam neden korsan jant üreteyim gider vw yada büyük firmalara size jant üretmek istiyorum bana lisans verin derim :D

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
Şimdi, Can1889 yazdı:

@forzaGilles  Hocam orjinal seri numarasını logosunu basıp, birebir boya tonunu tutturup göbek armasını da orjinal arma oturacak şekilde yapabilen bi fabrika varsa ben ordan jant alırım arkama bile bakmam :)

Sahte yağ üretmenin gereksinimi bikaç etiket ve kapak sadece. Ama ben vw logolu jant üretebilecek kapasitede bi fabrika açsam neden korsan jant üreteyim gider vw yada büyük firmalara size jant üretmek istiyorum bana lisans verin derim :D

Valla ne diyim., siz de haklısınız bişey diyemem :) bunu anlamanın en basit yolu jantlar terazide tartılır, neyin ne olduğu ak mı kara mı ortaya çıkar..

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, sergen38 yazdı:

@forzaGilles tarttim hocam lastiklerin ikisi bi marka ikisi farklı marka ama 4 jant lastikte hemen hemen ayni kiloda

Şimdi şöyle; (ikisi aynı marka olan lastik- jant kombinasyonun) birisi Çin üretimi olan jant, diğeri Türkiye üretimi jant ise..?? ve tartığınızda ikisinin de ağırlıkları gram oynamaz küsüratına kadar aynı olur..

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...