Otomotiv Sektöründe Çalışmak Hakkında

fcsrn dedi:
@fcsrn bolumun iyi aslinda iş bulma olanagin yuksek
Orası öyle ona lafım yok ama ilerde sevdiğim işi yapmak istiyorum, sürekli aklımın bi köşesinde "Keşke zamanında istediğim bölümü okusaydım" vb şeylerin olmasından korkuyorum deyim
Eren Hocam şuan biraz kafan karışmış bence biraz acele ediyorsun.Okuduğun bölümden mezun olunca gene otomotiv sektöründe çalışabilirsin.Bölüm çalışman için engel değil.Sonuçta her araç üreticisi elektrik ve elektronik  aksamı için senin bölümünden mezun olmuş kişileri istihdam etmekte.Sen işinde iyi olduktan sonra birşeyleri farklı yaparak farkındalık yarattıktan sonra istediğin sektörde iş bulabilirsin.

Kısaca bir örnek vermek gerekirse patronumun eniştesi İtü makine bölümünden mezun.Kendisi uzman bir yazılımcı ve şuan amerikada yaşamakta.Yazılım işinde çok iyi işler çıkardıktan sonra gelen teklif ile şuan Space - X te çalışıyor ve Tesla da bazı departmanlara yardımcı oluyor.

Sonuçta Space - x te çalışmak için en azından havacılık ve uzay teknolojileri alanından mezun olmak gerekli düşüncesi hakim olabilir yada tesla da çalışmak için otomotiv ile alakalı bir bölümden mezun olmak gerekli gibi görülebilir ama işte alakasız görünen bir bölümden bu noktalarda iş bulunabiliyor.Bu senin için iyi bir örnek olabilir düşüncesindeyim.

SAYGILARLA

fcsrn dedi:
Son bir iki aydır aklımda dolanan bir soru var, otomobil sektöründe çalışmak için ne yapmam lazım, bölümüm çok önemli mi (elektrik elektronik müh.)

Aslında bir yıl boyunca hayaliyle gaza gelip çalıştığım otomobil mühendisliği bölümüne çevre baskısıyla aklımın çelinmesi yüzünden puanım ve sıralamam tuttuğu halde gitmedim, gidemedim

Otomotiv müh ülkemizde önü açık değil, çıkınca ne olacaksın vb söylemlerle aklımı karıştırdılar. Son bir, bir buçuk aydır içimde aşırı bir pişmanlık duygusu var. Sene içinde bölüm değişikliği yapılamıyormuş, sene sonu değiştirmeyi düşünüyorum bölümümü. Zaten şuanki bölümümden de çokta memnun değilim(bununda etkisi olduğunu düşünüyorum), derslerde de durum pek iç açıcı değil. İstediğim bölümde okusam en azından zorlukların üstesinden gelmek için daha istekli, daha çok çabalardım sanırım.

Sizce ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim. Siz abilerimden tavsiye bekliyorum. Aramızda otomobil sektöründe çalışan varsa özellikle onun yardımlarına, yol göstermelerine ihtiyacım var.

Biraz uzun oldu sanırım kusura bakmayın ama kimseyle paylaşamamıştım ve sorunu içime attığım için gitgide daha  büyük bir sorun haline gelmeye başladı, bu yüzden paylaşma ihtiyacı hissettim.
Hocam siz sevdiğiniz işi yapın en önemlisi bu. İnsan sevmediği işi yapıyorsa doktor da olsa mühendis de olsa başarılı olamaz. Mutlu da olamaz. Ama eğer sevdiği işi yaparsa o iş ne olursa olsun başarılı olur.

Çift anadal için üniversite şartlarını araştırın derim. Ortak dersler varsa işiniz kolay olur. Hem de 2 diploma gelir.

feriterk dedi:
Sevgili kardeşim @fcsrn, öncelikle kesinlikle istediğin bölümde okumanı tavsiye ederim. Ama büyük lafı da dinle derim.  Bölümler hakkında benim bilgim yok, ben üniversiteyi kazandığım yıl hem harp okulunu kazandım, hemde Ankara Tıp'ı kazandım. Tercih konusunda babamın dediği lafı asla unutamam, kardeşinde üniversiteye gidecek, normal bir üniversiteyi seçersen de ceketimi satar okuturum demişti.  askerliğe merakım ve sevgim vardı hemde, bende harp okulunu seçtim.

Neyse, benim büyük kızım var,  öz kızım değil ama öz kızımdan bir farkı yok, 20 yaşında. lisenin bir bölümünü yurt dışında okudu, artık burada yapamıyorum deyince Türkiye'ye  geldi. Ben de artık sahalardan çekilip rahatlayınca kızlarımla daha çok ilgilenmeye başladım. Üniversite sınavına girdi, belli bir emek veriyor, sıkıntı çekiyor ebeveyn olarak ta cocuğumuzun güzel bir meslek edinmesini istiyoruz, geleceği parlak. Her ne kadar biz iyiliğiniz için konuşsak da bizi genelde yanlış anlıyorsunuz. Kızlarımda çok şükür ki lafımı ikiletmediler. Kendisi  mimarlık ve diyetisyenlik arasında kaldı, diyetisyenlik nedir yahu dedim, açıklama yaptım, tercihinde diyetisyenliğin d'si yoktu. Şimdi mimarlıkta 2. senesi baba iyi ki seni dinlemişim  diyor.

Gelelim senin diğer soruna;

devlette çalışanların özellikle benim bildiğim kurumun içinde de hepsi üniversite mezunu, hayret ediyorum ki bu adamlar bu üniversiteyi nasıl bitirmiş... ilginç. Harp okulu ulan ben tıpı kazanıp buraya  girdim, benim devrelerimin yarısı askeri lise diğer yarısı ise benim gibi ya hukuk yada tıpı kazananlar. Şimdi ise sıradan bir işlletme ile aynı puanda alıyor, kalite kalmadı. Askeri liseden gelenler biraz yükseltiyor o kadar.

Borusan, doğuş, volvo buralarda genelde üniversite mezunu çalıştırıyorlar, ancak bunu hem bmw fabrikasında çalışan tanıdık, hemde bayi müdürü arkadaşlar diyor, hepsi torpilli. 

Okuduğun bölüm daha güzel değerli kardeşim.  ancak Okulun bitene kadar tecrübe ve hobi olsun istiyorsan, Kia bayisi var,

Sivas'taymışsın. kia var. erzincan yolunda, oranın sahibi benim arkadaşımın, din kültürü hocası halil rıfat paşa lisesinde. Sivasa çok sık gelirim çevre yaptım. Mesela oraya bakabilirsin, tecrube olsun istiyorsan. Onun haricinde orka vardı, orası tam artist. Ofz peugeot'da tanıdığım.
Değerli yorumun için teşekkür ederim Abi :) Bölüm seçme konusunda ailemin bana herhangi bir baskısı olmadı, son ana kadar ne seçersen arkandayız dediler, çevre baskısı dediğim okulda ki hocalar, tanıdık büyükler vs. kararımı etkiledi daha çok açıkçası.

Arkadaşla dertleştik biraz az önce, o da @RockandRage Hocamın dediklerine benzer şeyler söyledi, "Sen şuan sınavlardan vs bunaldığın için böyle düşünüyosun, sene sonunda fikrin değişecek." dedi. Sınavlar olmasa belki bu kadar dert olmayacak ama yine de aklımda sürekli "Keşke istediğim bölüme gitseydim." vb şeyler olurdu diye düşünüyorum. Sanırım sene sonunda ki durumlara göre karar vereceğim. İnşallah hayırlısı olur.

Kia bayisini biliyorum geçen gün tüvtürke giderken görmüştüm, orka da ona gelmeden biraz önce, Sivas'a sık geliyorsan müsait olduğunda tanışmak isterim :)

yusuf dedi:
Son bir iki aydır aklımda dolanan bir soru var, otomobil sektöründe çalışmak için ne yapmam lazım, bölümüm çok önemli mi (elektrik elektronik müh.)

Aslında bir yıl boyunca hayaliyle gaza gelip çalıştığım otomobil mühendisliği bölümüne çevre baskısıyla aklımın çelinmesi yüzünden puanım ve sıralamam tuttuğu halde gitmedim, gidemedim

Otomotiv müh ülkemizde önü açık değil, çıkınca ne olacaksın vb söylemlerle aklımı karıştırdılar. Son bir, bir buçuk aydır içimde aşırı bir pişmanlık duygusu var. Sene içinde bölüm değişikliği yapılamıyormuş, sene sonu değiştirmeyi düşünüyorum bölümümü. Zaten şuanki bölümümden de çokta memnun değilim(bununda etkisi olduğunu düşünüyorum), derslerde de durum pek iç açıcı değil. İstediğim bölümde okusam en azından zorlukların üstesinden gelmek için daha istekli, daha çok çabalardım sanırım.

Sizce ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim. Siz abilerimden tavsiye bekliyorum. Aramızda otomobil sektöründe çalışan varsa özellikle onun yardımlarına, yol göstermelerine ihtiyacım var.

Biraz uzun oldu sanırım kusura bakmayın ama kimseyle paylaşamamıştım ve sorunu içime attığım için gitgide daha  büyük bir sorun haline gelmeye başladı, bu yüzden paylaşma ihtiyacı hissettim.
Hocam siz sevdiğiniz işi yapın en önemlisi bu. İnsan sevmediği işi yapıyorsa doktor da olsa mühendis de olsa başarılı olamaz. Mutlu da olamaz. Ama eğer sevdiği işi yaparsa o iş ne olursa olsun başarılı olur.

Çift anadal için üniversite şartlarını araştırın derim. Ortak dersler varsa işiniz kolay olur. Hem de 2 diploma gelir.
Benimde o yüzden kafam karıştı Abi. İlerde sevmediğim bir işi yapmak istemiyorum. Yapsamda başarılı olacağımı sanmam. Arkadaşımın dedikleri kafamı iyice karıştırdı, sene sonuna kadar beklemeye karar verdim diyebilirim şimdilik.

Çift ana dal çok zor ama ortak dersler çoksa belki olabilir, Sivas' a gidince onu da araştıracağım. Teşekkürler :)

fcsrn dedi:

Değerli Kardeşim;

Bu  konuda söylenecek ne kadar çok söz var ama ne kadarı yeterli gelir ve hatta hepsi bile yeterli gelir mi bilemem.

Dikkatini çekerse Golf forumu olarak eğitim durumu oldukça yüksek, bilinçli, orta üst gelir grubunda ama kesinlikle istisnasız saygın kişilerin bir aaya geldiği topluluğuz.

Benim bir sözüm vardır:

Aklı başındalık ve yapıp etmelerinin sonuçlarını tasavvur edebilme, dolayısıyla öngörü kazanabilme yetilerine sahip olabilmemiz için ödediğimiz bedeldir "Gençlik"

sizin için sevinilecek durum en azından öngöremediğinizi ve fark etmeniz ve hata yapmaktan çekinmenizdir.

Genç arkadaşlarınızın tespitine de katılmamak mümkün değil. Sınav dönemi yoğunluğu kararsız kalmanızda etkili; ancak üstüne beklediğiniz başarıya ulaşamamak; tamamen size yabancı şeyler öğrenmenin zorluğu üzerine eklenince isteksizliğinizi de körükleyecektir. Zorluk katlanmaya alıştığınızda kolaylığa dönüşecek sihirli bir şeydir.

Bunlar geçici; kalıcı olan, yapılan yanlış tercihler sonucu belirlediğiniz geleceğinizi yaşamak zorunda kalmaktır.

Size şimdi buradan mezun olunca ne oluyor sözüne en iyi yanıt: %70 gibi ezici bir oranla zaten bitirdiğiniz bölümle ilgili bir meslek yapmayacağınız istatistiğidir.

Fakat mühendislik saygın bir bölümdür.

Mezun olmanız halinde özel hayatta ve kamuda bir çok kapıyı açacak anatara sahip olduğunuzu gösterir.

Dikey geçişle daha geçer akçe olan bir bölüme geçmediğiniz sürece başladığınız bölümünüzü bitirmelisiniz.

Bunaldığınızda artık lisedeki gibi rahat rahat mezun olamayacağınızı kabul ederek başlayın.

Büyük kararları zamana yayarak alın.

Çünkü kırılma anlamına gelecek, önceki kararların yadsınması  demek, önceden doğru kabul edilenleri şimdi yanlış kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bu sonuç yaşamın kırılgan doğasını ortaya çıkartır. Çünkü yaşam aslen sürekliliktir ve yaşanan aksi yönlü gerilmeler ve ani hareketler onda esnama yerine kırılmalara yol açar ki; zaten kırılgan olan hayatın kırılganlığını test etmemeli... İşte o zaman mutsuzluk kaderiniz olur bütün ömür boyu yaşamanız gereken.

Kırılmalara yaklaşan gerilimlerden tezatlıklardan kaçınmak gerekir.

Elbette insan sınırlarını zorlamadan bilemez ve parlak başarılar yerine rutine mahkumiyetini kabul etmiş olur. Fakat bu zorlama ileri yönde olmalı. Eğer eğitim görüyor olmanız tekrar Üniversite sınavına girmenize engel değilse tekrar sınava girin. Daha iyi bir bölümü veya üniversiteyi kazanırsanız sözüm yok.. O zaman tekrar görüşelim..

He sizin meslektaşlarınız vardı...

Onlar neler der acaba?

Hocam annemin her zaman dediği kelime "hayatında keşkelerin hiç bir zaman olmasın" eğer otomotiv dalında çalışmak, başaralı olacağınıza inanıyorsanız. İnancınızın arkasından gitmeniz sizin için en güzeli hayırlısı olacaktır.

Büyük firmalar genç beyinleri bünyesine katmak, sektörü tanıtmak adına seminer, gezi  tarzı organizasyonlar düzenliyor.

Üniversitenizde bu tarz organizasyon var mı araştırınız. Sonuç alamazsanız

Otomobil üreticileri firmaları arayıp bu tarz organizasyonlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

İstanbul da yaşamadığınız için dezavantaj olabilir ama buralara yakın Honda fabrikası - Çayırova, Ford Fabrikası - Gölcük, Renault - Bursa, Toyota - Sakarya vs.

Şuan ki okuduğunuz bölüm ile de yine otomotiv bölümünde rahatça iş bulabileceğinizi düşünüyorum.

Örnek ilan;

Pozisyon AdıÜrün Geliştirme ve Tasarım Mühendisi

İşin Tanımı• Özel Araç Mühendisliğine (Hafif-Orta Ticari Araç) ait projelerde, Ürün tasarım mühendisi olarak, CAD designer, imalatçı/üst yapıcı ile birlikte ürün (sistem/parça/araç opsiyonu) tasarımı üzerine çalışacak.

• Tasarım Kalite süreçlerinde, FMEA, Reliability & Robustness çalışmalarında rol ve sorumluluk alacak

• Prototip araç imalatı ve Seri İmalat’da çıkacak tasarım ve kalite sorunlarının çözümünde görev alacak.

• Test / doğrulama planı hazırlayıp (DVP), testleri organize ve takip edecek.

• Özel Araç Mühendisliğini Proje, Fabrika, imalatçı ve üst yapıcı ile/ilgili yapılan toplantılarda temsil edecek

• SVO araçlarına ilişkin yeni opsiyonlara yönelik çalışmalara katılım verecek

Asgari Öğrenim Düz.Lisans

:'( :'( :'(

silvershadow dedi:

Değerli Kardeşim;

Bu  konuda söylenecek ne kadar çok söz var ama ne kadarı yeterli gelir ve hatta hepsi bile yeterli gelir mi bilemem.

Dikkatini çekerse Golf forumu olarak eğitim durumu oldukça yüksek, bilinçli, orta üst gelir grubunda ama kesinlikle istisnasız saygın kişilerin bir aaya geldiği topluluğuz.

Benim bir sözüm vardır:

Aklı başındalık ve yapıp etmelerinin sonuçlarını tasavvur edebilme, dolayısıyla öngörü kazanabilme yetilerine sahip olabilmemiz için ödediğimiz bedeldir "Gençlik"

sizin için sevinilecek durum en azından öngöremediğinizi ve fark etmeniz ve hata yapmaktan çekinmenizdir.

Genç arkadaşlarınızın tespitine de katılmamak mümkün değil. Sınav dönemi yoğunluğu kararsız kalmanızda etkili; ancak üstüne beklediğiniz başarıya ulaşamamak; tamamen size yabancı şeyler öğrenmenin zorluğu üzerine eklenince isteksizliğinizi de körükleyecektir. Zorluk katlanmaya alıştığınızda kolaylığa dönüşecek sihirli bir şeydir.

Bunlar geçici; kalıcı olan, yapılan yanlış tercihler sonucu belirlediğiniz geleceğinizi yaşamak zorunda kalmaktır.

Size şimdi buradan mezun olunca ne oluyor sözüne en iyi yanıt: %70 gibi ezici bir oranla zaten bitirdiğiniz bölümle ilgili bir meslek yapmayacağınız istatistiğidir.

Fakat mühendislik saygın bir bölümdür.

Mezun olmanız halinde özel hayatta ve kamuda bir çok kapıyı açacak anatara sahip olduğunuzu gösterir.

Dikey geçişle daha geçer akçe olan bir bölüme geçmediğiniz sürece başladığınız bölümünüzü bitirmelisiniz.

Bunaldığınızda artık lisedeki gibi rahat rahat mezun olamayacağınızı kabul ederek başlayın.

Büyük kararları zamana yayarak alın.

Çünkü kırılma anlamına gelecek, önceki kararların yadsınması  demek, önceden doğru kabul edilenleri şimdi yanlış kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bu sonuç yaşamın kırılgan doğasını ortaya çıkartır. Çünkü yaşam aslen sürekliliktir ve yaşanan aksi yönlü gerilmeler ve ani hareketler onda esnama yerine kırılmalara yol açar ki; zaten kırılgan olan hayatın kırılganlığını test etmemeli... İşte o zaman mutsuzluk kaderiniz olur bütün ömür boyu yaşamanız gereken.

Kırılmalara yaklaşan gerilimlerden tezatlıklardan kaçınmak gerekir.

Elbette insan sınırlarını zorlamadan bilemez ve parlak başarılar yerine rutine mahkumiyetini kabul etmiş olur. Fakat bu zorlama ileri yönde olmalı. Eğer eğitim görüyor olmanız tekrar Üniversite sınavına girmenize engel değilse tekrar sınava girin. Daha iyi bir bölümü veya üniversiteyi kazanırsanız sözüm yok.. O zaman tekrar görüşelim..

He sizin meslektaşlarınız vardı...

Onlar neler der acaba?
Değerli ve bir o kadar saygı değer Abim, ilgin için teşekkür ederim öncelikle.

Açık konuşmak gerekirse dün arkadaşımla ve burada sizlerle konuştuktan sonra bu serzenişimin sebebinin sınavlardan bunalmam ve bir miktar kendimi rahatlatmak amaçlı olduğu fikrine sanırım hak verdim. Bu sebeptendir ki seninde dediğin gibi bu konu hakkında söylenecek sözlerin çoğu yeterli gelmeyecek sanırım.  Derslere daha çok çalışıp verebildiğim bütün dersleri verdikten sonra bir daha düşüneceğim bu konuyu.

Ama durumun bu şekilde olması içimde istemediğim bölümde okuduğum için pişman olmadığım anlamına gelmiyor. İçimde hala pişmanlık söz konusu, hele ki yurtta ki otomotiv mühendisliğinde okuyan oda arkadaşımın derslerini gördükçe bu pişmanlık daha da artıyor, ikinci dönem motor söküp takacaklarmış

Merhaba Eren,

Herkesin çok faydalı yorumları olmuş. Ben de ufak bir iki ekleme yapmak isterim.

Herkes Allah sağlık verirse bu hayatta istediği yere gelebilir ama bedelini ödemek kaydı ile. Bedel çok çeşitli olabilir:

- yalnızlık

- yurt dışında yaşama

- sosyal hayattan faydalanmama

- çok çalışmak

- mutsuzluk

vb.

Önemli olan, sunu istiyorum, karşılığında şunları ödemeye razıyım kararına varıp yola çıkmak :)

Öncelikle bir alana ilgi duyduğun, ne istediğini bildiğin için çok şanslısın. Çoğu gencimize eğitimim sistemimiz böyle bir eğilim ver(e)miyor zaten.

Otomotiv Müh. bölümü adıyla çok revaçta. Bundan 20 yıl kadar önce bu isimle bölüm açalım mı diye YÖK bizden görüş aldığında "açmayın" demiş idik onlar da 15-20 tane açtılar :)  Açmayın dememizin sebebi, Otomotiv Müh. nin lisans seviyesinde değil, ancak bir Y. Lisans seviyesinde bir anlamı olmayacağını düşünmemizdi. Çünkü lisansda Otomotiv Müh. diye bir alan icat etmeniz için, Makina Müh. den bazı derslerin çıkarılıp, yerine Otomotiv ile ilgili daha ayrıntılı dersleri koymanız gerekiyor, oysa Makina Müh. den atabileceğiniz gereksiz sayılabilecek bir ders yok hatta eksik dersler var. Bu nedenle Makina Müh. + Y. Lisans da desteklenmiş bir Otomotiv Programı ideali. Ancak isminin cazip olması, Makina Müh. vb. alanlara gidecek öğrencileri kapmak için bu bölümler açıldı açılıyor, sadece Türkiye de değil, Dünyada da. Nasıl açıyorlar? Makina Müh. nin daha hafif bir hale getirip 5-10 dersini Otomotiv dersleri ile değiştiriyorlar.

Bu ön bilgilendirmeden sonra senin için şunu söyleyebilirim. Sırf Otomotiv Müh. bölümünde okumak için mevcut bölümünü bırakmanı tavsiye etmem. Yani çok fazla şey kaybetmiş ya da kaçırmış değilsin. Otomotivin aklına gelebilecek her sektörle bir etkileşimi var. Dünyada ondan karmaşık bir makina yok (Uçak da dahil). Yazılım, mekatronik, CAE, CAS, modelleme, üretim vb. aklına ne geliyorsa bu alt sektörlerde çalışabilirsin. Ya da TOFAŞ, FORD-OTOSAN vb. firmaların Ürün-Geliştirme bölümlerine girmeyi deneyebilirsin (bunun için kendini gösterecek kadar geliştirmen gerek elbette).

Diğer abilerinin de dediği gibi senin bölümün de Otomotiv alanında çalışmak için engel değil, belki avantaj bile olabilir.

- Bölümünü mümkün olan en iyi derece ile bitirip

- Staj vb. imkanları kollayıp

- İstersen Otomotiv ile ilgili bir Y. Lisans yapıp

yoluna devam edebilirsin.

Yeter ki yaptığın işi severek yapıp, sıradan öğrenci/çalışan gruptan kendini farklılaştıracak eğitim ve donanıma sahip ol. O zaman imkanlar açılacaktır diye düşünüyorum.

Sonuç olarak, Otomotiv sektöründeki fırsatları kollayarak, derslerinden, stajlarından, hocalarından en fazla faydayı al, peşlerini bırakma.

Hakkında hayırlısı, her şey gönlünce olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@calik

Alper Abi, zaman ayırıp yazdığın detaylı yanıtın için teşekkür ederim öncelikle.

Burası benim ailem gibi, o yüzden birşeyi acaba yazsam mı bir sorun olur mu diye düşünmüyorum, yine öyle yapacağım.

Açık konuşmak gerekirse buraya konuyu açtıktan sonra yanıtlar geldikçe kendimle yüzleştim(sayenizde), ben dersleri geçmek için yeterince çabaladım mı diye. Tamam belki çalıştım ama bu yeterli düzeyde değildi. Dün Alper Abi'nin yanına gitmiştim (konusunda paylaşmıştım) bildiğiniz gibi, onunla sohbet ederken de söylediğim gibi durum aslında şundan ibaret "Kendim ettim kendim buldum.". Bu sebeptendir ki içimde büyük bir pişmanlık söz konusu, ilk dönemde yaptığım hataları ikinci dönemde mecbur kalmadıkça yapmamaya gayret edeceğim. Benim sorunum yazınızın başında bahsettiğiniz bir "bedel" ödemem gerektiğini idrak edemedim, hem geziyim hem çalışıyım hem dersten geçiyim diye düşündüm.

Bölümümün güzel olduğunu dertleştiğim çoğu kişi söyledi, mezun olduğumda otomotiv sektöründe çalışabileceğimi de burada da bazı Abilerimin dediği gibi söyleyenler oldu. Araştırdım ve doğru olduğunu gördüm. Alttan birkaç dersim kaldı, ancak pes etmemeye, yaz okulunda elimden geldiğince halledip yoluma devam etmeye karar verdim. 

Detaylı yazın için tekrar teşekkür ederim.

Rabbim hepimizin hakkında hayırlısı versin inşallah.

Not: Forumda otomotiv sektöründe çalışan biri olduğunu biliyordum ama kim olduğunu hatırlayamamıştım, artık aklımın bir köşesinde duruyor nick name'in :)  

Umarım İstediğin ve Sevdiğin  bir Meslek edinir Hayatın boyunca Huzurlu bir yaşam elde edersin... Çalışmakla olmayacak iş yoktur  Sadece zaman alır hepsi o kadar  :)  

Sevgili Eren "Öldürmeyen her şey seni daha güçlü kılar" ve "başarmak 1 öğretirken başaramamak 1000 öğretir" Yani çok şey öğrenmişsindir ve pes etmek yok tabiki daha yeni başlıyorsun.

Dediğin gibi burada olgun bir ortam var bence de ve herkes birbirine yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor gördüğüm kadarı ile, o nedenle istediğin her şeyi sormalısın.

Bir de tavsiye sana:

Ben bir söz verdim kendi Golf üme, ona dedim ki "başka hiçbir araba için senin gazına basmayacağım" Gerçi bassam da gitmeyecek benimki :)  orası ayrı. Genç bir arkadaşımız olarak sana da tavsiye ederim, birisi seni dolduruşa getirirse bunu hatırla ve sen sakince Das Auto ile sağdan sağdan devam et...

Selamlar.

Geri
Üst Alt