Jump to content

4. yaş bakımda Buji değişimi gereklimidir.

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba herkese, forumda tam cevabını bulamadım sizin fikirlerinize ihtiyacım var 1.2 tsi 24500 km. dsg aracımı 4. yıl bakımı için yetkili servise götürücem servis 4 yaş bakımında bujilerinde değişmesi gerektiğini ve 1600 tl civarı ücreti olduğunu eğer istemezsem 1100 tl olduğunu söyledi merak ettiğim bu kilometredeki aracın bujilerinin değişmesi gerekirmi? şayet bazı arastırmalarımda benzinli araclar için 60.000 km lerde  buji değiştiği yazıyordu. tşk ederim. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 71
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuda en çok paylaşım yapanlar

Konuda en çok paylaşım yapanlar

En beğenilen yorumlar

@Sinyal hem 4 yıl hem 25000km bence gereksiz değişiklik olur Ben kendi arabamın da değiştirmedim.

Fazla söylemişler., başka bir servisten de fiyat alınız., parça fiyatı kadar işçilik olmaz., bujlerde 4 yıl sonra değişir gibi mecburiyet yok., her 60bin km 'de değişiyor., sadece 1 önceki bakımda yıp

@[email protected]  onlar cam suyu tam olmasına rağmen bagaja cam suyu koyan insanlar, değiştirmeyin derim.   

Konudaki görseller

@Sinyal Hocam merhaba,

Aracınızın manueline sahibim. Serviste 4. Yıl bakımında bujilerimi değiştirdim. Aracınız DSG şanzımana sahip olduğu ve servis bakımlı olduğunu var saydığım için buji değişimini tavsiye ederim.

Ama aracımın 65.000 gibi bir kmde bujilerini değiştirmeme rağmen çıkan bujiler oldukça iyi durumdaydı. 24.500 kmde gerekli midir tartışılır.

Araç değerleri aldı başını gitti. 500 tl buji için verilmeli mi bence verilebilir. Araç alırken serviste buji değiştirmiş aracı tercih ederim açıkçası. 

tarihinde İhsan Dinç tarafından düzenlendi
Sinyal bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Normal sartlarda buji kontrol edilir oyle karar verilir. 4 yilda bir degismesi servisin degil ureticinin tavsiyesi olsa gerek.

Buji de sorun olusmasi birden cok farkli nedenden kaynaklanabilir demekki uzun sure degismeyen buji, sahip oldugu materyallerinin cevresel faktorlerden etkilenme olasiligi yuksek ama yakitta ve cekiste problem yoksa var olan ile devam edilebilir size kalmis. 

tarihinde zdezen tarafından düzenlendi
Sinyal ve Culture33 bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Servis onu dedi servis bunu dedi... 🙂eyvallah.

O servis, 2 yıl önce (40000km'deyken) de benim balataları değiştirmek istemişti. 60000km oldu aynı balatalarla devam ediyorum. "Ticaret yapıyorlar onlar da" diyelim.

Mantıklı düşününce 25000km erken değil mi. Biri buji diğeri balata ama, bilmiyorum. Kolay gelsin.

Velihan, Sinyal ve farukal bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bakimada 15binkm veya 1 yil demis ben 1 yil doldugunda 12bin km yapiorum ama yinede yildan yila bakimini yaptiriorum 2016 model olup 20binde olan araclar var ama her yil bakim yaptirilio.belki bi sey olmaz ama bu araba can tasiyosun tamamen kisisel tercih ben yakiti aldigim yere bile dikkat ediyorum he balata olayi ayri onu peryodik diye degitirmem onun kontrolu basit

Sinyal ve Velihan bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@Sinyal 2016 model 1.2 manuel arabamın bu Mart ayında 32500 km 4.bakımda bujiler değişti.Bana servis danışmanı değiştirecez dedi tamam dedim.
4 yıl yada 60000 km kullanım ömrü olarak geçiyor.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sinyal bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

3 ay önce 60 bin km’de (3.yaş) yetkili serviste 400 liraya değiştirttim. Sizin araç 4. yaşında olduğu için Zubizu ile daha indirimli olması gerekir, zam geldiyse bilemiyorum.

Araç sırf dsg olduğu için yetkili servis bakımı devam ettiriliyorsa aynı mantıkla bence bu değişimden de kaçılmamalı. Zira ucu bujiye dokunma ihtimali %10 olan bir arızada bile servis sizi sorumlu tutabilir (maalesef). İşin aslı, muhtemelen bujileriniz çok iyi durumdadır ve belki uzun süre sorunsuz kullanabileceksiniz ama ben olsam değiştirmeme kararını artık yetkili servise gitmeyeceksem verirdim. Yine de aracın sağlığı için gözardı edilmemesi gereken önemli bir parça olduğunu da belirtmekte fayda var. 

HONEY ve Sinyal bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
3 ay önce 60 bin km’de (3.yaş) yetkili serviste 400 liraya değiştirttim. Sizin araç 4. yaşında olduğu için Zubizu ile daha indirimli olması gerekir, zam geldiyse bilemiyorum.
Araç sırf dsg olduğu için yetkili servis bakımı devam ettiriliyorsa aynı mantıkla bence bu değişimden de kaçılmamalı. Zira ucu bujiye dokunma ihtimali %10 olan bir arızada bile servis sizi sorumlu tutabilir (maalesef). İşin aslı, muhtemelen bujileriniz çok iyi durumdadır ve belki uzun süre sorunsuz kullanabileceksiniz ama ben olsam değiştirmeme kararını artık yetkili servise gitmeyeceksem verirdim. Yine de aracın sağlığı için gözardı edilmemesi gereken önemli bir parça olduğunu da belirtmekte fayda var. 

Ustadim

Hangi yetkili servis bu

Ben uzay dan 430 tl

Tamasdan 490 tl

Fiyat almistim 2014 model zizubu indirimli hali

Aradaki fiyat farki eko serisi mi bilmiyorum
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Araçların periyodik bakımları yıldan yıla yada 15000 km de bir yapılmakta ( benzinliler icin) çünkü km dolmasa bile 1 yıldan sonra yağın özelligini kaybetmeye başlaması söz konusudur. Ancak bujilerde böyle bi durum söz konusu değil. Yani buji dediğimiz parça zamanla değil kullanıldıkca eskir. Değisim aralığı 40000 km de bir diye biliyorum. Özetle değiştirmenize gerek yok diye düsünüyorum. Para kolay kazanılmıyor. 40 bin km dolunca değiştirebilirsiniz.

Sinyal bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kimyasal bir ürün değil ki zamanla eskisin. Kullandıkça eskiyecek bir ürün. Daha öncede belirttim benim araç 1.4 tsi 125 dsg higline 23.12.2015.
Servis değişelim dedi. Neden dedim bayatlamış mı daha araba 21.000km de  dedim. Cevap olarak periyodik bakım prosedürü böyle dediler.
Almanya'da da 60000km olmadan değiştiriliyor mu yıl nedeni ile dedim ve değiştirtmedim.

Bence sizde değiştirmeyin.

Trk75, metinkar ve Sinyal bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...