2014 1.6 Tdi manuel yakıt tüketimi

OGZHN92

Üye
İsim
OĞUZHAN
Herkese merhaba, aracımda ciddi anlamda bir yakıt sorunu olduğunu düşünmeye başladım. İlk başlarda 6.8-7.2L olan yakıt tüketimi vardı yokuş yukarı 20-30km hızla 2-3. viteste gittiğim için normaldir diyordum , 9.0Litrelere çıktı. Sadece 5 kmlik bir mesafede kullanıyorum aracı işe git gel, ara sokaklardan gidiyoruz, ve arabayı 3. Dereceye atamadığım oluyor, arabayı boğup motoru yememek için nasıl bir çözüm bulabiliriz buna arabayı devirsiz kullanmak sıkıntı yaratır mı erken vites atsam ?

ayda 1200 ün üstü rahat yapıyorum ama zaten :D  

bu ortalamayı görince çok hoşuma gitti :)  @farukal 

Upvote 0

@OGZHN92 Hocam, kusura bakmayın ama kısa mesafe için Dizel araç tercih etmek biraz anlamsız olmuş, Dizelin esprisi uzun yolda düşük yakıt tüketimidir. En az 15 km yol gitseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

Saygılarımla.

Upvote 0
[mention=11839]HONEY[/mention] dizele geçiyoruz o zaman [emoji3] [emoji3] 
Yoooo bisiklete geçiyoruz

Upvote 0
Konuya biraz geç cevap verdim ama ortalama bir değer yakaladım. Şehir içi 2-3. vites ile işe gidiyorum akşamları 5. Viteste 5-10 km gidince dediğiniz gibi yakıt tüketimide azalıyor. Uzun yolda 110-120 km hızda 5 litreye kadar düşüyor. Herhangi bir sorun yokmuş onu çözdüm herkese teşekkürler  :)

Upvote 0
@OGZHN92 fabrika yakıt verileri nasıl hesaplanıyor diye arama yaptırın arama motorlarında.  Hangi koşullarda nasıl o veriler ortaya çıkıyor. Daha sonra bir de kendi kullanım tarzı yol vs. karşılaştırın. Daha anlaşılabilir olur.

Upvote 0
Yakın zamanda yaptığım uzun yol ortalaması. Çok şükür şimdiye kadar üzmedi. Dizel bir başka;))

Ekli dosyayı görüntüle 37708
6.5" çinli media lazım hocam size  :D  gözünüz gönlünüz açılır bir de Bluetooth rahatlığını yaşarsınız.

Before

20180518_133724.jpg

After

20180611_103411.jpg

Aracım 1.2 tsi bu arada. İşe giderken sakin gittiğim için genelde 3.8 3.9 ortalama yakalayabiliyorum. İş dönüşü sabırsızlıktan 4.9 genelde

Upvote 0
Dizel araca için kısa km Lee özellikle kış aylarında pek iyi olmaz. Aracın verimliliği düşebilir dpf den bahsedilmiş yukarıda. Eğer hep böyle kullanıyorsanız bence TSI motora geçin. Dizel bu şekil kullanımda masraflara neden olabilir. Dizel kullanıcısı olarak hep eski TSI araçlarıma özlem duyarım. Vw ucuz olsa hanıma hemen bi TSI alacağım arada bende binerim 🙂

Upvote 0

Geri
Üst Alt