Yazılım mı Yapsak?

@DuzboruDownpipe @cagan91 alternatifler çoğalmaya başladı :)  baktığım kadarıyla 2cr ve RSA 30 bg güç artışı vaad ediyor, ama bundan ziyade benim için başarılı olan yazılım önemli. RSA ve remaps ı da bir kaç kez duydum ama Volkswagen grubunda en çok 2cr nin adı geçiyordu 

valla bende 1.6 dizel dsg aracıma yazılım düşünüyorum karar kıldığım yer 2cr kesinlikle bir kaç aya yaptırcam inşallah fiyatta 1250 tl dedi

@furkanmk7 2cr olmasının bir sebebi var mi? Konuyu detaylı araştırdınız mi?

@Musaaksoy araştırdım hocam bir çok kişi orda yaptırmış yorumlar gayet güzel orda ümit diye biri varmış şirket sahibi sanırım çok ilgili biriymiş instagramdan rastgele golfü olan biriyle tanıştım öyle konuşurken yazılım konusu açıldı oda tavsiye etti 2cryi bide rsa yı ama benim içime 2cr yattı adamla konuştum instagramda ilgili biri43eddce0-3ab7-4f78-8f84-6c705499dabb.jpg4d7bb559-3fc5-4589-92c3-344d50f3cf98.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@furkanmk7 ücret sanki 1 tık yüksek, ama ilgili bir yer gibi duruyor kendileri, kışta geliyor aslında başka bahara mı bıraksak? Ben birde şehir dışındayım Ankara’ya gitmem gerekecek, siz yaptırırsanız falan bilgilendirirseniz iyi olur açıkçası, hatta farklı konu dahi açabilirsiniz, ben yaptırırsam konuyu editlerim. 2cr mantıklı geldi bana da

@Musaaksoy diğer yerlerde dyno yok öncesi sonrası yapıyor dyno olmayan yerlerde 1000 tl falan,valla hocam bende beklicem bir süre bakalım yaparsak açarım elbette

@Musaaksoy  2cr hiç duymadım hatta bugün görüyorum ama REMAPS otobüs ve tırlara bile yazılım atıyor. yıl garantisi veya km garantisi veriyor.

RSA'dan canı yananları görmüştüm

@cagan91 2cr +30 bg +60nm tork, remaps +20 bg +40 nm tork, +30 bg +55nm tork vaad ediyor gördüğüm kadarıyla 

@cagan91 benim için önemli olan her zaman aracın sağlığı, ama açıkçası çok fark olmayacaksa yapmaya da gerek yok diye düşünüyorum. Konuyu biraz daha araştırmak gerek

Benim 1.2 TSI ecufast yazılımlı ama aklım hep remapste kaldı. 2cr de başarılı bir arkadaş olarak duyuyoruz.

Stage 1 yazılımlar aşağı yukarı aynı. Yaklaşık 45k km oldu bir sıkıntısı olmadi.

@Musaaksoy oraya gidip görünce adamlar gayet bilgilendirici ve ilgiliydi güven verdi ancak fiyatı biraz yüksekti. Sonra o aracı sattım yazilimsiz, yazılımlı 1.2 TSI aldım 😊 o da ecufast e yaptırmış, sorunsuz biniyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Rakamlara çok takılmayın, aşağı yukarı kağıt üzerinde tüm yazılımcılar yakın değerleri vaad ederler. Mühim olan yazılımın stabil çalışması ve belli bir hedefle tasarlanması. Başka bir konuda daha bahsetmiştim. Yeni nesil küçük motorlu ve turbolu araçlardaki temel sıkıntılardan biri  LSPI denilen düşük hızda gaza yüklenildiğinde oluşan hasar. Yakıt/hava karışımı emisyon normları dahilinde ayarlandığından, bu tür araçlarda düşük devirde ani yüklenmelerde erken gelen yakıt yağı silip piston kırılmasına kadar götürebiliyor. Özellikle 140'lık Astra sahipleri bu sorun ile epey iç içedir. 

Bunu yazılımsal olarak düzeltip, Motul gibi kaliteli yağlar ve iyi bujiler ile minimum seviye indirgemek mümkün. Eğer yazılımcınız sadece mümkün olan en düşük devirde beygir ve torku tavana vurdurayım araba fişek gibi kalksın odaklı ise aracı ilk aldığınızda inanılmaz değişimi farkedersiniz. Ancak ne ara hızlanmalarda ne de yakıt tüketiminde bırakın ileri gitmeyi eski halinizi bile özlersiniz. Bir de bu LSPI konusu gündeme alınmadığından "yazılım çok zararlı" cümlesi doğrulanmış olur. 2CR'de tork ve beygir sadece erken devirlere çekilmez daha geniş bir devir aralığına yayılarak mümkün olduğunca her devir ve hızda araç canlı tutulur. Bu zaten 150 civarı beygirden bahsettiğimiz bir araç için kalkışta iyi hızlanmaktan daha önemli bir nokta. Zaten 7 ileri DSG ile 1.0 TSi bile piyasadaki birçok benziliden daha iyi hızlanıyor ancak küçük motorun pili zaten 120-130'dan sonra bittiğinden yazılım ile bu hızların üzerinde de keyif alıyorsunuz. 

2CR Ankara sahipleri yakın arkadaşlarım, kendi arabam 3 senedir garantide iken dahi yazılımlı ve orijinal ile arasındaki fark devasal. Bu işi düzgün bir şekilde yapıyorlar, gerçekten ne istediğini bilmeyen ve yazılım sonrasında mucize bekleyen sıkıntı kişiler dışında kendilernden memnun olmayan duymadım. Öncelikle kendimizi kandırmayalım, %25 yakıt tasarrufu %30 güç artışı mekanik olarak çağın ötesinde bir mühendislik ister :)  basit bir yazılım bunu çözseydi sanayi esnafından önce markalar çözerdi. 

Burada olan şudur, gaz pedalının tepkisi ciddi derecede artar, azıcık gazı ittiğinizde araba alarma geçer ve hızlanma isteğini gerçekleştirir. Bu nedenle mevcuttan daha fazla yakıt tüketirsiniz. Diğer yandan yalnızca "gitmek istediğinizde" hakkını vermek isteyen motor uzun yolda sakin gittiğinizde de standarın altında efor sarfedeceğini bildiğinden daha az yakıyor. Şehir içinde benim kullanımım 0,5-0,7 lt arasında arttı tabi insan elinin altında giden bir araç olunca kendini tutamıyor. Sürekli gazlamasam da sollamaları eskisi kadar sakin yapmıyorum ve haliyle yakıt artıyor. Ama uzun yolda konu tam tersi.

Özetle 2CR ne yaptığını bilen arkadaşlar tarafından işletiliyor ve sadece yazılım değil mekanik tamirat ta yaptıklarından bazı durumda aracınıza yazılım "önermeyebilirler". Yaş, km, bakım durumu gibi konulara dikkat etmeden yazılım yapmak çok sağlıklı değil. 

Örneğin EGR ve DPF iptali yapılmış yazılımlı bir Polo 1.4 TDi'ın uzun yolda Astra F GSi ile dalga geçtiğini gözümle gördüm. Motorların potansiyelleri sunulanın çok üzerinde, sadece limitleri bilip düzgün iş yapmak lazım.

İrtibata geçmek isteyenler için ; Mert Ilgın 0 507 510 52 59

Bu yazılım işinde malesef yalan beygirler havada ucusur. 2cr de oncesı ve sonrası dyno ile şeffaf bir politika izliyor. Kullanıcıya tüm bilgiler acık ve net anlatılıyor. Kontroller yapılıyor. 

En onemlisi arabada hicbir koruma devre dışı bırakılmadan guvenlık ve performans oncelıklı setup hazırlanıyor. 

Fiyat konusunda birşey diyemem ama oncesı sonrası dyno yaptırmak ciddi maliyet.

Benım RSA da yapılan stage 3 golfume (Hybrid turbo dahil her işlem RSA da yapılmıstı )  hicbir dyno yada olcum yapılmadan 230 hp 320 tork demıslerdı fakat 2cr nın dynosunda 165 hp cıkmıstı. Aynı setup ile ignesine dokunmadan 2cr yazılımı ile aynı dynoda 195 hp aldık. Dyno yanıltıcı desek ozaman arac 260 hp olmustu RSA nın hesabına gore.  RSA sorunumu soyledıgımde cozmek ıcın cok caba gostermedı ama 2cr Ümit oyle degıldır. İlgili alaka ust duzeydedır ve aradıgın zaman ulaşırsın.

2cr instagram hesabına bir goz gezdırsenız kullanıcıları bılgılendıren ve cevreye saygılı bır polıtıka ızlerler ( kara duman mevzuları )

Google yorumlarına bakın anlarsınız zaten kım ne kadar iş yapmıs memnuniyet oranı nedir. 

Remaps ile ilgili bilgim yok ama Dr. ecu ve RSA dan uzak durururdum ben.

Geri
Üst Alt