MOTOR ISINMADAN VİTES GEÇİŞLERİNDE TİTREME

HAKANMURAT

Yeni Üye
İsim
HAKAN
Arkadaşlar herkese merhabalar.

2017 dizel dsg aracım 45000 km de. Sabahları vites geçişlerinde titreme oluyor sanki geç kavrıyor devir yukarı çıkıp anlık aşağı iniyor. Motor soğukken yapması normal mi ? Ben dikkat edip sıkışık trafikte vs motor soğukken manuel kullanmaya çalışıyorum. Aracı kullanırken çok hassas dikkatli kullanmaya çalışan biriyim. Aynı araçtan olanlar veya konu hakkında bilgisi olanlar bilgilerini benimle paylaşabilir mi ? 

@ogzogz  Aynen sabahları bozuk yolda ve bayıra çıkmak durumunda kalıyorum dediğiniz gibi 3. vitese kadar manuel kullanıyorum. Bazen o kadar hassaski hemen devir 3000 bin devire çıkıp anlık iniyor. D konumda kasislerde yavaşladığım da ve biraz rampada özellikle 2 ve 3. vites geçişlerinde titremeli geçiyor. Zorlandığını hissttiğimde gaza abanıyorum ki hemen toplasın diye. Zaten araba sıcaklık göstergesi ortalara  55/60°C geldimi d konuma alıp yoluma devam ediyorum. 
Tam tahmin ettiğim gibi. Siz manuel kullanmayın. 

Eğer yolunuz hemen bozuk ve yokuşlu ise 1 dakikaya kadar ısıtın öyle çıkın yola. Ve Manuel ihtiyacı duyduğunuzda S modunda çıkmaya çalışın. ( S modunda kavrama kavramaya devam eder, motordan ayrılma gerçekleşmez. D konumunda 1,2,3 viteslerde duruma göre kavrama yarım olabiliyor)  Yol normale gelince d'de devam edin. 

Kasislerde kararsızlık olabilir. Yavaşlamak için fren yaptığınızda tekrar gaza basmak için 2-3 saniye aracı kendi salınımına bırakın öyle basın. Ya da kasis durumuna göre daha önceden yavaşlayıp sabit hızda geçmeye çalışın. (Burada da araç eğim maruz kaldığından vites kararsızlaşabiliyor.)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@ogzogz Aynen manuel bir müddet kullanmıyacam. Aracı her sabah en az 2 dk p konumunda ısıtıyorum. Hatta sabah değil arabaya ne zaman binersem binim 2 dk en az bekliyorum rölantide çalışsın diye hatta stop edeceğimde turbo ve yağlaması araç kendine gelsin diye hemen stopta etmiyorum. 1/2 dk rölantide çalıştırıp sıcaklık 86/88°C geldiğinde kontağı kapatıyorum. Ama ne hikmetse s modunda hiç kullanmıyorum aracı iyi hatırlattınız s modunu :D   trafik sıkışıklığında manuel araba kullanmaktan s modunu unuttum aracın şaka gibi ya bu aracın s moduda var  :D  Akşam iş yerinden çıkarken s modunda kullanacam sıkışık trafikte. 

Size extra bir sorum olacak araba çalışmadan stop pozisyonunda 20 saniye gaza basılı bekleyince arabanın sürüş modu değişiyor diye birşey duydum araç daha atak oluyor diye bilginiz varmı bu konuda ?

Belki bazı arkadaşlar bu kadar inceleme bas gaza git gideceğin yere vardığın yerde de stop et bak işine diyorlar. :)

golfcu91 :)

Upvote 0
@ogzogz 

..Size extra bir sorum olacak araba çalışmadan stop pozisyonunda 20 saniye gaza basılı bekleyince arabanın sürüş modu değişiyor diye birşey duydum araç daha atak oluyor diye bilginiz varmı bu konuda
Evet var böyle şeyler, memnun olan da var olmayan da. 

Şuan aracınız sizin kullanım koşullarınız ve sizin kullanım sitilinize alışmış durumda kullanıyorsunuz.  Biraz da arabanın tepkilerine göre, siz arabaya alışmanız gerekebiliyor. 

Yukarıdaki tavsiyelerime göre denemenizde fayda vardır.

Upvote 0
@HAKANMURAT  :) hocam öncelikle haklısınız para kolay kazanılmıyor bende ilk zamanlar camda toz görsem killanirdim zamanla geçiyor. :)  ben şahsen Manuel modda çok nadir kullanıyorum. bazen dik yokuslarda S modda çıkıyorum D de zorlamamak için kimi Manuel de çıkıyor arkadaşın dediği gibi S modda kavrama ayrılmıyor pespese 

Upvote 0
@ogzogz Günaydın hocam dediğin gibi dün akşam ve bu sabah s modunda kullandım aracımı dediğin gibi titreme olmadı. Fakat yakıt sarfiyatı arttı bariz bir şekilde. Peki bundan sonra hep soğuk havalarda ve ilk çalıştırmalarda ve sıkışık trafikte motor ısınana kadar s modunda kullanım düz yolda motor ısınınca d modunda mı kullanım. Kavrama ile sıkıntı olsaydı s modunda da titreme yapardı değil mi ? Başka öneriniz varmı.

Upvote 0
@ogzogz Günaydın hocam dediğin gibi dün akşam ve bu sabah s modunda kullandım aracımı dediğin gibi titreme olmadı. Fakat yakıt sarfiyatı arttı bariz bir şekilde. Peki bundan sonra hep soğuk havalarda ve ilk çalıştırmalarda ve sıkışık trafikte motor ısınana kadar s modunda kullanım düz yolda motor ısınınca d modunda mı kullanım. Kavrama ile sıkıntı olsaydı s modunda da titreme yapardı değil mi ? Başka öneriniz varmı.
Titremeden kastınız sarsıntılı ve kararsız geçişler mi yoksa araç durunca sallanıyor mu?

Devamlı S modunda kullanmak tercih meselesi. S modunda kullanmak ilk çalışmada yani motor soğukken tavsiye etmem. Çünkü motor soğuktur ve devamlı yüksek devir çevirir. Ancak siz zaten manuel kullanarak da aynı devirlere ulaşıyordunuz. Bu da sizin kullandığınız yol güzergahıyla ilgili.

Daha önce de yazdığım gibi bazen siz aracınıza göre kullanmalısınız. Bu da her defa değil zaman zaman baştaki şekilde sorunlar yaşarsanız tavsiye ettiğim gibi kullanın.

Açıkçası bir yerden tasarruf ederken bir yerden o ettiğiniz tasarruf çıkıyor. 

Örnek verecek olursam,

Yeterli sıcaklığa ulaşmış bir araçta (kullanım koşulları da gözönünde bulundurularak) devirli kullanım(yakıt sarfiyatı arttırır), start stop kullanımında devreye girince yakıttan tasarruf ve dpf dolmasını geciktirir. Ancak start stop kullanılmaz ve sakin sakin kullanılırsa dpf erken dolar ve rejenerasyon devreye girer. Bu sebeple de rejenerasyon bitmesi için siz ekstra yol  yaparak(ki allahtan kullanımı zevkli bir araç olduğundan ekstra yol yapmak tercihimdir) ya da aracı çalışır vaziyette bekleterek de yakıt sarfiyatı yapmış olursunuz. Bir de start stop kullanımı yakıttan tasarruf ettirir ancak bir yandan da akü ömrü kısalar.

Gibi birkaç ayrıntı vardır. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@ogzogz 

Titremeden kastınız sarsıntılı ve kararsız geçişler mi yoksa araç durunca sallanıyor mu?
Titreme derken d modunda gaza basınca abanmak dışında araba zorlanıyor titreme yapıyor ama dediğim gibi motor soğukken ve rampa ve kasis çıkarken. Yani sarsıntılı ve kararsız geçişler dediğiniz gibi. Buda can sıkıcı bir durum.Manuel kullanıp ısınınca d moda devam baktım titreme felan devam ederse servise danışacam. Teşekkür ederim yardımlarınız için.

Upvote 0

Geri
Üst Alt