1.6 Dizel sesli mi çalışıyor

Memedali

Yeni Üye
İsim
Mehmet Ali
Merhaba

Golf alma arefesindeyim. Henüz modeli netleştirmedim. 1.2 benzin, 1.4 benzin, 1.6 dizel. Acelem  yok. Sanırım fiyatların düşmesini bekleyeceğim. Dizel kullanıcılarına bir sorum olacaktı.

Daha önce Fiat 1.3 dizel ve Ford 1.4 dizel araçlar kullandım. Bana motor sesleri yüksek geliyordu. Bunların dışında Volkswagen Polo'nun 1.2 dizelini de oldukça gürültücü buldum. Hatta bazen sarsıntı benzeri durumlar oluyordu. Arabada müzik dinlemeyi seven biriyim. Kimi dizel arabalarda müzik sesi  ses seviyesi düşükken anlaşılmıyor. Yükseltip bangır bangır dinlemek zorunda kalıyorsun. Hoş değil.

1.6 Golf dizel motoru sesli çalışıyor mu, içeri ses veriyor mu, yalıtımı nasıl, sarsıntılı mı çalışıyor, yol sesi içeri giriyor mu vb genel bilgi verir misiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
1-6 tdı kullanıcısıyım. Önceden fiesta 1-4 dizel kullandım. Motor sesi tok ve tatlı geliyor rahatsız edici gelmiyor bana😊 8-9 saat yol gidiyorum hiç rahatsız etmiyor 😊

Upvote 0

Bence sesten çok DPF denen illete takılmamak için Kesinlikle önerim benzinli araç almanız yönünde olacaktır. Şahsi fikrim kendim golf sonrası isterse 10lt yaksın BMW 3.20iED F30 almak olacaktır. DPF imiş ses imiş vs. vs. dizelden soğudum açıkçası.

Upvote 0
Yanlışlıkla cevap yazılmış kusura bakmayın

Upvote 0
90 larda !

Pompada litrede %20  ucuz durumu var dı motorinin 

Tsi ın keşfedilmedigi bu yıllarda 

Benzinli 102 hp Atmoferik hitlere göre 1.9 tdi avantajı da %35

1.6 benzinli golf şehirici verisi 10 

1.9 tdi golf sehirici verisi 6,5 

%35 fark burdan geliyor.

Pompada %20 

Fabrika verisinde %35

Eder %55

Günümüzde 

1.0 tsi 1.6 tdi tüketim makası taş çatlasa pompadaki %6-7  lik fark da dahil max %25 ekonomi getirir tdi icin

Yeter mi ? 

Bence yetmez ?

%55 ekonomili bi araçta dizel sesi falan duyulmaz , cepte kalan paraların sesi motorun sesini bastırır.

Şu an dizel sesi DİNLEYENLER haklılar ! 

Evet ses geliyor! Ama ses geldigi icin degil, tsi dan hiç ses gelmedigi icin bu fark var 

Sese takılan sesi duyar...

%55 az yakan dizel  araçta ses yok yada önemli degil diyen %99 çıkar
Üstad mantıklı hesap kitap yapmışsın güzel yaklaşım, ancak bu tdi ın diğer rakiplerine göre özellikle fransızlara göre daha  sesli çalıştığı gerçeğini değiştirmiyor malesef. Dizelin kendi sesi var tdi ın apayrı bir sesi var.

Upvote 0
2013 1.6tdi 90bg kullanıcısıyım, daha önce 2012 citroen c4 kullanıyordum yine dizel. İki motor arasında çok ciddi fark var. Citroen resmen kamyondu golf çok sessiz gelmişti bana. 1 Gün bile ne çok motor sesi var ya dediğimi hatırlamam. Dizel candır hocam, Piyasanın düşmeyeceğini de göz önüne alırsak bulursanız alın gitsin :)

Upvote 0
Üstad mantıklı hesap kitap yapmışsın güzel yaklaşım, ancak bu tdi ın diğer rakiplerine göre özellikle fransızlara göre daha  sesli çalıştığı gerçeğini değiştirmiyor malesef. Dizelin kendi sesi var tdi ın apayrı bir sesi var.
Üstad!

Olay uzamış gitmiş 

Dizeli elinin tersiyle itene ?

Ses / volüme/ desibel/ isitme bozuklukları bahanesi çok garip

5,20 d

3,20 d 

A6 2.0 d 3,0 d 

A4 2.0 d

Bu adamlar salak o zaman ?

O kadar para verip premium business class araba al sonra dizel sesi dinle...üstelik bu adamların aman az yaksın tarzında dar bütçelerininde oldugunu zannetmiyorum.

Olay tsi ın gereksiz ve anlamsız şekilde sessiz çalışmasından alevlenen bir durum.

Tsi da oturup kpss ye çalışan

Arka koltukta ayağında çocuk sallayıp 3 dakika da uyutan

Varsa sessizlik hakkaten ultra boyutta kabul 

Ama nedir bu sessizlik takıntısı

Travegoların/temsa ların alayı dizel ses yüzünden istanbul / marmaris seferinden sonra otobüsten iner inmez  doktora kosup migren tedavisine mi baslanıyor

Ben ne güzel açık ve secik yazdım! 

İnsanların tdi tercih etmemesinin sebebi 

Amorti vurma ihtimalinin düsük yüzdede olması! (%25 le kurtarmıyor)

%55 ekonomili bir dizele hayır diyecek adamın olsun varsın v8 benzinli olsun içsin ama motoru sessiz olsun muhabbetine kimse inanmaz

%55 ?? hesabını da yazayım 

Benzinli golfün 8 litre yaktığı istanbulda 

3,5 litre yakan bir dizele , aman kalsın çok sesli diyene cevabım olamaz....

Tsi ???

Sessiz oldugu icin değil

Az yaktığı icin baba motor ..

Upvote 0
@Savatage yok üstadım sen açık yazıyorsun ben seni anlıyorum ama mevzu genel olarak dizel değil, Tdi motorun diğer dizel rakiplerinden sesli olması. Yoksa tsi çok sessizdir vs o ayrı bir olay tdi tsi karşılatırmadım. Tdi ve diğer dizellerden bahsettim ben. Ekonomik yönden , genel olarak japon grupları hariç benzinli motor tercih edilir o kesin. 520 d deki dizel golfteki 1.6 tdi ile aynı db sesi vermiyor. Olaya böyle bakıyorum. 

Upvote 0
Ben 1.3 CDTI Astra H kullandım 3.5 yıl, 2016 Golf TDI aldığımda dedim benim Astra traktörmüş, gayet kabul edilebilir bir dizel motor sesi var Golf'ün, biraz müzik sesi oldu mu duymuyorum bile motor sesi falan, araçları bütün olarak değerlendirmek lazım, sonuçta dizel alan adam tüketim odaklı alıyor bu bir gerçek, motor sesi de olacak tabi ancak rahatsız edici bir durum değil bence TDI motorlarda, Golf'lerde özellikle.

Upvote 0
Merhaba hocam, bende 2019 dizel dsg golf var. Sesi beni rahatsız etmiyor. Memnunum. Önceki aracım 1.4 benzinli astraydi. Astra öncesinde de 2017  1.6 dsg A3 sedan dizel vardı ses rahatsız etmiyordu. Özet olarak bence yeni nesil dizeller fena değil. 

Upvote 0
Ses hakkında bir yorum daha eklemek istiyorum. 2015 yılında bende de PSA grubundan 1.4 HDI Peugeot 207 vardı. Motor soğukken baya sesliydi ama ısınınca çok güzel bir düzeye iniyordu. Rahatsız ediyordu diyemem yani.

Bu arada karşı komşumda 1.6 TDI Golf var. Araç soğuk ya da sıcak fark etmiyor sesi çok çıkmıyor. Özellikle Renault'ın DCI motorlarıyla kıyas edilemeyecek kadar sessiz Golf. PSA grubunun Blue HDI motorlarını tecrübe edemediğim için Golf ile kıyaslayamıyorum.

Ama aracı biraz sürüp indiğinizde o dizele has olan yanık kokusunu Golf'ten çok net bir şekilde aldım yine, yalan yok :D  

Upvote 0
Dizel sesi !!

10 saat 32 dakika ! 

Tsi cılar vahhhh vahhh derr şimdi

Upvote 0
Ben kendi aracımın sesini eski 303-403 V8’lerin sesine benzetiyorum. Hatta 90-100 gibi hızlarda tıptatıp aynı geliyor. Retarder sesi ile şaft sesi filan. 

Daha önceki aracım Astra j dizel idi hiç böyle sesi yoktu. Aile araçlarında da dizellerde de yoktu. Hatta 1.9 tdi jetta’da yoktu. 

Bana çocukluğumun nostaljisini ve ortalamada da 100 km de 5 litre altını her türlü sürüş tarzında sağladığı için TDİ’yı öneririm. 

Upvote 0
Teşekkürler arkadaşlar. Düşünceleriniz bilgileriniz benim için değerli. Aracı kullanmadan da olumlu olumsuz yanlarını görmüş oluyorum.

Mazda'nın Skyactive dizeli için de çok sessiz deniyor. Golf olsun Mazda olsun kulağımı açtım :sofor: takipteyim

Upvote 0
Golf tdi aracıma binen başka dizel kullanıcıları oldu. Onlara çok sessiz geldi. Bence wolkswagen dizel araç alınır alınmayacak olursa bunun sebebi ses olmamalı başka nedenler olmalı.

Dün 500 km yol yaptım inanın hiç rahatsız etmedi motor sesi. Benim de ileride benzinli araca geçme planım var ama sebep asla ses değil.

Upvote 0

Ah o dizelin sessiz bi mahalle arasından geçerken o canlı kır kır tarzı sesi varya gazlayınca hiçbi sese değişmem dizel arabaları çok dinlerim hele mersedese reno motoru koyup piyasaya sürdülerya arabanın o karizması gelen sesle yerlebir oluyor birde tdi birde uzun yolda süper 16 jantla 3.9   4.0 lt rahat yakalıyorsun gene golf alcak olsam tabiki dizel 

Upvote 0

Geri
Üst Alt