Dsg R konumunda Vuruntu ve Ses

Ayhan5353

Üye
İsim
Ayhan
1.6tdi 2019  model golf 5000km aracla durup N sonra el freni sonra P ye alirken bazen hafir bir vuruntu oluyor ama cok asiri degil hafif alttan bi vuruntu ve ses oluyor. Tekrar n ye alip P ye aldiginda o ses gelmiyor. Aslinda ses R ye alinca geliyor. Ses onemli degil fakat hafif bir sarsinti olmamasi gerektigini dusunuyorum. Sadece bir kere yapiyor . Ornegin 30km yol aldin bi yerde durup P ye aldiginda yapiyor.   Durdugun yerde vites degistirdiginde tekrar tekrar yapmiyor. Sebebi ne olabilir. Yada basina gelen varmi.   

Normal. Bence park edince direkt P’ye alın ve kontağı kapatın. Elektronik el freni devreye giriyor zaten. Kontağı kapamayı unutup kemeri bile çıkarsanız ya da kapıyı açsanız yine elektronik park freni devreye giriyor. Araç durunca yeşil P yanar. Auto hold devreye girer Vitesi zaten o an boşa almış oluyor. Bir de frene güçlü basın R ye ve P ye almadan önce. O zaman sesi almazsınız veya çok az şiddette olur.Kuru kavrama olunca bunlar oluyor. 1-3-5-7 bir shaft üzerinde. R-2-4-6 diğer shaft üzerinde. İki aynı manuel vites var gibi. Bu yüzden kavramalar birbirinden bağımsız. Yani biri açılırken diğer kapanıyor. Park ederken de 1den Rye geçiş sırasında kavramaların biri kapanırken diğeri açılıyor bence ses ve vuruntu bu yüzden oluşuyor. Frene sağlam basın ani ileri geri manevradan kaçının sesi almazsınız diye düşünüyorum.Yakında DSG engineer olarak master derecemi alıyorum.  :sofor:

1.6tdi 2019  model golf 5000km aracla durup N sonra el freni sonra P ye alirken bazen hafir bir vuruntu oluyor ama cok asiri degil hafif alttan bi vuruntu ve ses oluyor. Tekrar n ye alip P ye aldiginda o ses gelmiyor. Aslinda ses R ye alinca geliyor. Ses onemli degil fakat hafif bir sarsinti olmamasi gerektigini dusunuyorum. Sadece bir kere yapiyor . Ornegin 30km yol aldin bi yerde durup P ye aldiginda yapiyor.   Durdugun yerde vites degistirdiginde tekrar tekrar yapmiyor. Sebebi ne olabilir. Yada basina gelen varmi.   
N sonrası elektronik park frenini devreye aldıktan sonra frenden ayağınızı çekin, daha sonra tekrar frene basın ve P ye alın.

Bir de frene basarmış gibi yapmayın, tam basın öyle deneyin.

@ogzogz  Tam basiyorum frene hocam.  Her zaman yapmiyor bazen hafif bir sarsinti oluyor park ederken. 

@Ayhan5353 bazen belli bir ısınma gerçekleşince ses gelebiliyor. Haliyle kuru kavrama olmasından dolayı. Alışma süreci mi acaba? Çok rahatsız ediyorsa serviste test ettirin, normal denebilir ya da bi olumsuzluk varsa cihaza bağlayıp adaptasyon yapabilirler.

@ogzogz  Cok rahatsiz etmiyor hatta cam acik dikkat edersem hissediyorum o hafif sarsintiyi oda bazen. O yuzden servise gitme geregi duymadim. Burda sizlerin fikirlerini almak istedim. Tesekkur ederim.  Bakima goturunce servise sorarim artik. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
1.6tdi 2019 model golf 5000km aracla durup N sonra el freni sonra P ye alirken bazen hafir bir vuruntu oluyor ama cok asiri degil hafif alttan bi vuruntu ve ses oluyor. Tekrar n ye alip P ye aldiginda o ses gelmiyor. Aslinda ses R ye alinca geliyor. Ses onemli degil fakat hafif bir sarsinti olmamasi gerektigini dusunuyorum. Sadece bir kere yapiyor . Ornegin 30km yol aldin bi yerde durup P ye aldiginda yapiyor. Durdugun yerde vites degistirdiginde tekrar tekrar yapmiyor. Sebebi ne olabilir. Yada basina gelen varmi.
Hocam merhaba üzerinden zaman geçmiş ama bahsettiginiz konu ile ilgili herhangi bir işlem yaptınız mı?

Hocam merhaba üzerinden zaman geçmiş ama bahsettiginiz konu ile ilgili herhangi bir işlem yaptınız mı?
R ye aldığımda gelen ses normal. TEst aracı ve diğer araçlarda da aynısını yaptık hepsinde var o ses. Bazen r ye aldığımızda hafif vuruntu ise her zaman yapmadığı için alıştım önemsemiyorum. Arabayı bakıma verdiğimde ikame araç verdiler 2019 passat vermiştiler. Onda da denk geldiğim için önemsemedim.

R ye aldığımda gelen ses normal. TEst aracı ve diğer araçlarda da aynısını yaptık hepsinde var o ses. Bazen r ye aldığımızda hafif vuruntu ise her zaman yapmadığı için alıştım önemsemiyorum. Arabayı bakıma verdiğimde ikame araç verdiler 2019 passat vermiştiler. Onda da denk geldiğim için önemsemedim.
Hocam teşekkür ederim cevap için. Ses konusunda bende takıntı yapmıyorum da bazen olan o vuruntu rahatsız ediyordu beni oda artık alışacağız yapacak bisey yok sanırım.

Hocam teşekkür ederim cevap için. Ses konusunda bende takıntı yapmıyorum da bazen olan o vuruntu rahatsız ediyordu beni oda artık alışacağız yapacak bisey yok sanırım.
Arabanız kaç model kaç km de .? Ben çpok takıyordum . Arkadaşım sıfır almıştı 2015 te yaklaşık 150bine yakın geldi aracı aldığım günden beri bazen yapıyor demişti. O nunla alakalı henüz bir arıza yaşamadım dedi. o yüzden takmıyorum .

Arabanız kaç model kaç km de .? Ben çpok takıyordum . Arkadaşım sıfır almıştı 2015 te yaklaşık 150bine yakın geldi aracı aldığım günden beri bazen yapıyor demişti. O nunla alakalı henüz bir arıza yaşamadım dedi. o yüzden takmıyorum .
Aracım 2016 model 57 binde hocam yani takmaya takiyoruzda servise soruyoruz o anda yapmadığı için bisey yok diyip gönderiyolar o yüzden size sordum herhangi bir işlem yaptınızmı diye.

Aracım 2016 model 57 binde hocam yani takmaya takiyoruzda servise soruyoruz o anda yapmadığı için bisey yok diyip gönderiyolar o yüzden size sordum herhangi bir işlem yaptınızmı diye.
Tabi hocam sorcaksınız. Bu sayfaları amacı bu zaten . Birbirimize yardımcı olmak . Edindiğimiz tecrübeleri paylaşmak.

Geri
Üst Alt