5.Yıl bakımı için öneri ve görüşleriniz

Acaba dsg 7 kuru kavrama yağ değişimi hakkında tecrübesi olan arkadaşlar varmıdır? Yetkili servis hayır değişmiyor biz Almanya ne derse onu yaparız diyor,youtuber'da bir çok değişin videosu var bir o kadarda değişmeyin vuruntu yapar diyenler var.

Bu konuda tecrübe yaşamış arkadaşlar varsa yazarsa sevinirim.

@mertklc selamlar benim bildiğim kadarıyla yetkili servis fiyatı değişmez ancak Ankara için konuşursak mesela eski vw aracımızı Eskihisar dan aldığımız için aile kartımız vardı. Buda yüzde 5 gibi ekstra bir indirim daha sağlayabiliyor. Doğuş oto fiyatı rutin bakımda 1300-1400TL civarı olmali. Zubizu ile 1050-1100 TL aralığına çekebilirsiniz. Benim burada vurgulamak istediğim şey servisin niteliğinden çok yetkili servis bakımlı araçların daha kolay satıldığı. Eğer bu bakımı da yaptırayım 15bin km sonra satacağım derseniz seriyi bozmayın derim. Golf 6 aracımı 1 günde sattım ve bütün servis kayıtlarını alıcıya verdim. Adam arabanın durumundan çok bakımların tamamının yetkili serviste yapılıp yapılmadığını sordu sürekli :) sattığımda araç 4 yıllıktı. @Savatage hocama katılıyorum yetkili servislerde eskisi gibi değil ve çok tecrübesiz ustalar var. Ancak takılan parçalar 2 sene garantili oluyor ve araç satışta bazı insanlar için bu önemli bir kriter olabiliyor.

Servise yağ ve diğer malzemeleri götürebilirsiniz ancak bu durumda bir not düşüyorlar ve size bir şey imzalatiyorlar müşteri kendi getirmiştir ileride oluşacak sorundan firmamız sorumlu değildir gibilerden ama garanti durumu ne oluyor bilmiyorum. Servis genelde Castrol kullanıyor ancak forumda LM ve Motul çok meşhur. Bakim ve mekanik konusuda @forzaGilles üstada sormalısınız ne yapmanız gerektiğini. 55binde balata ve buji değişimi de yapıyorlar bazen. 

Saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:
Motor soğutma suyunun optimal koşullarda 6-7 senelik sorunsuzluk ömrü var..

Ve bu beyan yetkili servise ait??

Onlar dipten söylerler genelde 

7? 8? 9? Yıl ? kim bilir

Fren hidroliği uzun süredir yazılıp çiziliyor

İlk 3 yıl sonunda talimatname var...kendileri uygulamıyorlar yetkili servisler

Ben 3. Yıl esgecerim 

4. Yıl savsaklarım

5. Yıl ...eeee değistiririm ayıb olur yoksa

Manuel şanzuman için şanzuman yağı değişimi ??? @forzaGilles den görüş almak faydalı olur
Bana göre 50-60bin km’de bir değiştirmek iyidir.,

Yani araç 1 takım baskı-balata eskitene kadar, 2-3 kez şanzıman yağı değişimi döngüsü yapılırsa o aracın şanzımanından korkmayın sahibine ömürlük hizmet eder.,

Ama 150 bine gelmiş ve hiç şanzıman yağı değişmemiş araçta değiştirmekte sakıncalıdır.! 

Şanzıman yağı, Fren hidroliği bu tip bakımlarda fabrika ne koyduysa aynı yağın kullanılması en önemli kriter.

Geri
Üst Alt