"Yağ Seviyesini Kontrol Edin" Uyarısı

Skyline

Katılımcı Üye

İsim
Musa
Arkadaşlar dün, 2015 1.2 TSI aracım ile yoldayken birden bu uyarıyı verdi. Yağ sıcaklığı yaklaşık 100 derece civarındaydı. daha sonra 150 km kadar yol yaptım, çünkü dediğim gibi yoldaydım. Sonrasında 2 kez ölçtüm yağ seviyesini ve biraz eksildiğini gördüm yağın. Bakıma km olarak 6700, gün olarak 126 gün kaldığını gördüm. Bu durumda yağ eklemesi yapmam gerekecek. Servis en son 2019 ekim ayında castrol edge prof. LL iii 5w30 yağ koymuş araca, ama araştırdığım kadarıyla bu yağ piyasada bulunmuyor sadece servis satıyormuş. Bir kaç baktığım konuda ise yerine castrol edge LL iii 5w30 yağ konulabileceğini okudum, sanıyorum ki BP istasyonlarında 1 lt. olarak satılıyormuş. Konu açmadan önce biraz araştırıp fikir edindim ama yine de emin olmak için sormak istedim. Sizlerin tavsiyesi ne olur? Birde 2. bir soru olarak aracımda geri vitese takarken debriyaja sonuna kadar basıyor olmama rağmen bir takılma oluyor, bunun sebebi nedir ve ne yapmam gerekiyor? Aracım şuan 50500 km de. Teşekkürler şimdiden herkese, sağlıklı günler, iyi forumlar dilerim.

@Musaaksoy Hocam kullanım tarzınız performanslı ise 105 HP motorlar yağ yakabiliyor. 2015 ve sonrası 110 HP euro 6 motorlarda yağ yakma sorunu çok azaldı diye biliyorum. 1 litre 5-30w VW uyum kodu olan yağ eklerseniz sorun olmayacak diye düşünüyorum çünkü sıfır yağ ile eski yağ vizkositesi her türlü aynı olmayacaktır.

Geri vites için de 3. Golfüm ve zaman zaman takılma oluyor. Genel bir kemikli şanzıman yapısı olduğunu düşünüyorum. Şanzıman yağı yenilemek vs. çözüm olabilir ama genel olarak golf manuel şanzımanı kemikli.

@İhsan Dinç verdiğiniz yanıtlardan ötürü çok teşekkürler. Zaman zaman performanslı kullanıyorum fakat araç ısınmadan kesinlikle yapmıyorum, sürekli gözüm yağ sıcaklığında oluyor zaten. Ama bir miktar azaltmış bu da çok sıkıntı olmaz gibi. Yine sizin dediğiniz gibi aracım Euro 6 motor 110 bg az da olsa yakıyor sanırım

Arkadaşlar dün, 2015 1.2 TSI aracım ile yoldayken birden bu uyarıyı verdi. Yağ sıcaklığı yaklaşık 100 derece civarındaydı. daha sonra 150 km kadar yol yaptım, çünkü dediğim gibi yoldaydım. Sonrasında 2 kez ölçtüm yağ seviyesini ve biraz eksildiğini gördüm yağın. Bakıma km olarak 6700, gün olarak 126 gün kaldığını gördüm. Bu durumda yağ eklemesi yapmam gerekecek. Servis en son 2019 ekim ayında castrol edge prof. LL iii 5w30 yağ koymuş araca, ama araştırdığım kadarıyla bu yağ piyasada bulunmuyor sadece servis satıyormuş. Bir kaç baktığım konuda ise yerine castrol edge LL iii 5w30 yağ konulabileceğini okudum, sanıyorum ki BP istasyonlarında 1 lt. olarak satılıyormuş. Konu açmadan önce biraz araştırıp fikir edindim ama yine de emin olmak için sormak istedim. Sizlerin tavsiyesi ne olur? Birde 2. bir soru olarak aracımda geri vitese takarken debriyaja sonuna kadar basıyor olmama rağmen bir takılma oluyor, bunun sebebi nedir ve ne yapmam gerekiyor? Aracım şuan 50500 km de. Teşekkürler şimdiden herkese, sağlıklı günler, iyi forumlar dilerim.
Yazacaklarım tamamen şahsi fikrim olup başıma gelse yapacaklarımdır, liqui top tech 4200 siparişini sitesinden verir komple yağı değiştirir ve gözlemlerdim her araç yağ eksiltir ancak bir araç yağ değişime 6bin km varken yağ uyarısı veriyorsa ilk olarak o yağı değiştirip başka marka ile gözlemlerdim. Yine eksiltme yapıyorsa ve kaçak falan yoksa kimse kusura bakmasın o motordan hayır gelmez, hepsinde durum böyleyse tsi binmem markaya da bir daha yanaşmam. 2015 1.6 tdi kullanıyorum bakımda15 bini geçirdiğim de oldu. Araç şu an 80 bini geçti. Son bakım hariç hep piyasada satılan castrol 5w30ll kullandım belki içlerinde sahte olanlar bile denk gelmiş olabilir sanayiden alıyordum, bu zamana kadar hiçbir sorun yaşamadım. Son bakımda liqui 4200e geçtim, ses azaldı yağ daha çabuk ısınıyor, rejenerasyon çok az daha geç giriyor. Öneririm.

@bf417 TSI motorlarda yağ eksiltme sorununun çokca başa geldiğini okudum, ben yeri geldiğinde de performanslı kullanıyorum, dediğim gibi. Açıkcası bu büyük bir sorun mu? Onu da tam bilmiyorum ama, o motordan hayır gelmez demek biraz ağır bir durum olmamış mı? Yani motor çöp mü?

@bf417 TSI motorlarda yağ eksiltme sorununun çokca başa geldiğini okudum, ben yeri geldiğinde de performanslı kullanıyorum, dediğim gibi. Açıkcası bu büyük bir sorun mu? Onu da tam bilmiyorum ama, o motordan hayır gelmez demek biraz ağır bir durum olmamış mı? Yani motor çöp mü?
Motorunuzu sıkıştırmazsanız sorun yok fakat tsi motorların böyle bir durumu var ve açıkcası beni soğutuyor. 2.0tsi ünite olsa 6 binde değişime razıyım fakat 110 bg arabaya biniyoruz 9binde uyarı veriyor can sıkıcı kullandığım  2015 1.2 tsi 90lık polo da aynıydı seri kullanım yüzünden dediğim gbi benim için satma sebebi. 

2015 model 1.4 tsi aracım 6 yıldan sonra ilk defa yağ seviyesini kontrol edin uyarısı verdi.

ocakta bakımını yaptırmıştım serviste , bakımdan 10 bin km olmak üzere, en azından bir 5 bin daha yapar öyle bakıma sokarım diyordum.

yağ mı ekleyeyim ? hangi yağ ne kadar eklenir ? bakımı mı öne çekeyim. ne dersiniz ?

edit : seviyesi halen aralıkta görünüyor uyarı 10 bin olmak üzere ondan mı diyeceğim de geçen bakımı neredeyse 17 binde yapmıştım hiç yağ seviyesi ile ilgili uyarı gelmedi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bildigim kadari ile serviste litre olarak satiliyor yağ, bir sansinizi deneyin. Olmaz ise bence yaği komple yenileyin baska marka ile. Viskozite aynida olsa farkli yaglar farkli ozelliklerinden oturu motorda sikinti yaratabilir. Iyice arastirin. Yagi tamamlatirsiniz sonra en ufak bir ariza olsa motorda acaba tamamlatarak hatami ettim diye icinize kurt duser. Sahsi fikrimdir.

Aracın bakımı (Motor yağı değişimi vs.) yılda bir veya en geç 15.000 KM'de mutlaka yapılması gerektiği tavsiye ediliyor. 
En son bakımını yaptığım yerdeki usta bana 10.000 KM'de bir bakım yapılmasını şiddetle önerdi.

Yağ eksiltme konusuna gelince bende yaşayarak öğrendim TSI motorlar yağ eksilttiğini.
Bakım sonrası yaklaşık 10.000 KM'ye gelince bir yarım litre kadar yağ takviyesı yapmak zorunda kalmıştım. 

2015 model 1.4 tsi aracım 6 yıldan sonra ilk defa yağ seviyesini kontrol edin uyarısı verdi.

ocakta bakımını yaptırmıştım serviste , bakımdan 10 bin km olmak üzere, en azından bir 5 bin daha yapar öyle bakıma sokarım diyordum.

yağ mı ekleyeyim ? hangi yağ ne kadar eklenir ? bakımı mı öne çekeyim. ne dersiniz ?

edit : seviyesi halen aralıkta görünüyor uyarı 10 bin olmak üzere ondan mı diyeceğim de geçen bakımı neredeyse 17 binde yapmıştım hiç yağ seviyesi ile ilgili uyarı gelmedi.
Çubuktaki seviyeyi doğru yorumlamak çok önemli., motor ve yağ sıcakken düz bir zeminde kontrol ediniz., çubuktaki min. ile max. arası 1 litre dir. 1 litrenin tamamını tek sefer boşaltırsanız bu seferde motorda fazla yağ olur., önce 250 ml. ilave edin sonrasında motoru rolantide çalıştırıp stop edip yeniden kontrol, yeterli gelmezse 250 ml. daha., bu şekilde kademeli olarak ilave yapmanız gerekir. servis faturanıza bakın servis hangi yağı kullandıysa aynı yağdan 1 litre alıp ilavesini kademeli olarak yapın sorun çözülecektir.

@forzaGilles hocam baktıgımda soguktu araç.

şimdi dönüş yaptım bu sefer uyarı ışıgı gitmişti , yeni uyarı gelmedi.

@forzaGilles hocam baktıgımda soguktu araç.

şimdi dönüş yaptım bu sefer uyarı ışıgı gitmişti , yeni uyarı gelmedi.
Doğru yöntem sıcakken ölçmek., ara ara kontrol edin zaten bakım zamanı yaklaşmış

Yağ değişiminde bekleyerek tam boşaltırsanız  4.7 litre yağ alıyor  genelde 4.5 litre konuyor. 7/8 bin km de 300/500 ml yakması normal  yağlar ısınmada belli oranlarda  kayba uğrar Örnek: toptec 500ml  eksiltir. motul 200ml diğer yağlar farklı oranlarda  yağ testlerinde görürsünüz farkları.  ben 4.6 litre yağ koydurmuştum  8 bin km de uzun yolda uyarı verdi aynı seviyeye  gelmesi için 250 ml yağ ekledim  1.6 tdi CLHA 138bin  Kullanıma bağlı  bu seferlik çok az ekleme yapın. Bakımda  eski yağı iyice akıtsınlar 4.7 litre ile 10k görürsünüz  aşırı yüklenmiyorsanız.   

Geri
Üst Alt