Jump to content

Aracın Camında Buğulanma?

Recommended Posts

Arkadaşlar şuan camdan bakarken gördüm kusura bakmayın fotoğraflar net değil ama anlaşıldığını düşünüyorum. Diğer araçların camlarında bir şey yokken benim aracımın camında buğulama var, merak ettim neden olabilir acaba?

IMG_20200508_011958.jpg

IMG_20200508_011953.jpg

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 30
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuda en çok paylaşım yapanlar

Konuda en çok paylaşım yapanlar

En beğenilen yorumlar

Bir tecrübemi paylaşayım. Kışın ac tuşu açık kalmalı. AC açıkken yaz aylarına göre neredeyse ekstra yakıt harcamaz. Ancak AC açık kalmasının önemi içerideki nemi dengeler.  Araç ideal çalışm

Arkadaşlar şimdi inip baktım, düşündüğüm gibi değilmiş araba biraz açıkta kalıyor, yaşadığım yer biraz nemli o yüzden dışarıdan nem almış, tavanda falanda var. Bagajı kontrol ettim sıkıntı yoktu. Teşe

@Musaaksoy önlemek için arac içerisine iki adet içi pirinç dolu ağzı bağlı çorap atabilirsiniz. EVET PİRİNÇ DOLU ÇORAP  o camdaki bugulanma bir şey kalmayacaktır. olmayacaktır da hatta kışın ısla

Konudaki görseller

@HONEY ustad bu golfler heryerden su aliyor o kadar araba degistirdim o kadar pahali araba nasil bisey anlamadim benim arabada su aliyor bagaji bi açiyorum yagmurdan sonra iç stop kapaginn ordan saril saril su akiyor araba o tatafa yatikti biraz oraya dolmus bugûn baktim tavan arka kismida lekelenmis sudan dolayi valla millete söylemeye utaniyorum nasil bi araba

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
[mention=11839]HONEY[/mention] ustad bu golfler heryerden su aliyor o kadar araba degistirdim o kadar pahali araba nasil bisey anlamadim benim arabada su aliyor bagaji bi açiyorum yagmurdan sonra iç stop kapaginn ordan saril saril su akiyor araba o tatafa yatikti biraz oraya dolmus bugûn baktim tavan arka kismida lekelenmis sudan dolayi valla millete söylemeye utaniyorum nasil bi araba
Her güzelin bir kusuru var :)
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@Musaaksoy önlemek için arac içerisine iki adet içi pirinç dolu ağzı bağlı çorap atabilirsiniz. EVET PİRİNÇ DOLU ÇORAP :D o camdaki bugulanma bir şey kalmayacaktır. olmayacaktır da

hatta kışın ıslak hava kar dolayısıyla ıslanan paspasların, gece içerden buzlanma hatta yağmur gibi camdan torpidoya yağmasını da engeller zaten o zaman keşfetmiştim.

tarihinde Yehanoha tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aracınızı MAX klima unitesi ile 1-2 dakika çalıştırın daha sonra aracınızı kapatıp tekrar gözlemleyin hocam. Aynı sorun devam ediyorsa başka durumları kontrol edelim. mesela Fan şeklinde klima çalışması yada ön bölgede klıma borularının arıza yada kapaklarının sorunlu olması ile sıcak hava üflemesi vs gibi. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

diğer aracın sahibi belki birkaç gündür kullanmamış olabilir

1. ihtimalde, misal aracınıza bindiniz belirli bir mesafe katettiğiniz ve park ettiniz.. 

insan nefesindeki buhar (nem) hala aracın içinde bir miktar kalacak ve bu gibi buharlaşmaya sebep olacak 

2. ihtimal her ne kadar zayıf ta olsa gece lambasının ışığı camları kapalı bir aracın (fotoğrafta sizin aracınız oluyor bu)

ışık alan kısmının bir miktar ısınmasına ve buğu olmasına yol açıyor

3. ihtimal de yaşadığınız coğrafyanın farkedilmese de bir miktar nemli olması

arkadaşların bahsettiği ihtimallerde var

(bu üç maddeyi herhangi bir problem olmadığını varsayarak yazdım)

bu maddelerden bir veya daha fazlası da bu buğuya sebep olabilir.

tarihinde doganersin tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
  • 7 ay sonra...

Kisin aksamlari on cam icerden bugulaniyor.. Her yeri kontrol ettim icerde islak bir yer bulamadim.. Ozellikle bagaja baktim. Gecen sene de ayni durum vardi. Bagajdaki yedek lastigin jantinin ic yuzeyi cok hafif nemliydi. Ben buna baglamistim ama bu sefer hicbir yerde nem/ islaklik yok... Icerden on cam bugulanmasinin baska nedenleri var midir ??? (2016 1.4 TSI)

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@Golf835 herhangi bir yerde ıslaklık yoksa camlarınız kirlenmiş olabilir.

Sürüş esnasında klima iç sirkülasyonun aktif olmamasına dikkat edin. Genellikle auto konumunda kullanın. Bir de yağışlı havalarda ayakkabı tabanından paspasa geçen ıslaklık daha sonra buharlaşabilir. Bu sebeple de olmuş olabilir. 

Bunların dışında polen filtreniz eskiyse bir de onu değiştirerek deneyiniz.

tarihinde ogzogz tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
On 08.05.2020 at 1:22 AM, Musaaksoy yazdı:

Arkadaşlar şuan camdan bakarken gördüm kusura bakmayın fotoğraflar net değil ama anlaşıldığını düşünüyorum. Diğer araçların camlarında bir şey yokken benim aracımın camında buğulama var, merak ettim neden olabilir acaba?

Siz yeni park edip inmişsinizdir araçtan ve aracınızın içerisi sıcak, dışı soğuk sıcak/soğuk farkından oluşur.

Ayrıca yaşadığım yer fazla nemli dediğiniz yer Ankara mı? Şayet öyleyse siz fazla nemin ne olduğunu görmemişsiniz. :)

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tam da konu açıp sorayım derken aynı konuya denk geldim :)

aynı durum bendede var ama araç ısınınca oluyor 

sabah kalkıp işe gitmek için çıkıyorum 3-5km gidip de klima sıcak üflemeye başlayınca hafif buharlanma yapıyor fan hızını arttırıyorum biraz geçiyor ama tam ısınma başlayınca arka yan camlar ve arka cam tamamıyla buhar oluyor ön camlar hafif buharlı kalıyor ve klimayı sıcak soğuk max her türlü ayarla denemem rağmen düzelmiyor kapatıp camları acıyorum buhar gidiyor ama bukez de üşüyorum :) şimdiye kadar bir sürü araç kullandım ilkkez böyle oluyor anlamadım gitti ne yaptımsa buhar gitmiyor

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cam buğusu bazen benim de başıma dert oluyor hocam klimayı biraz kurcalıyorum rastgele bişeyler yapıyorum açıyorum buğu gidiyor 😁 klimayı kullanmayı hala öğrenemedim araç kullanırken çok meşgul ediyor bazen. Düşük ayarda açınca bile buğu gidiyor anında, max da çalıştırmaya gerek yok aslında. Araç durmuş vaziyetteyken buğu yapması biraz ilginç doğrusu hiç başıma gelmedi soğuk bi bölgede olmama rağmen

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
58 dakika önce, emrdmrc yazdı:

tam da konu açıp sorayım derken aynı konuya denk geldim :)

aynı durum bendede var ama araç ısınınca oluyor 

sabah kalkıp işe gitmek için çıkıyorum 3-5km gidip de klima sıcak üflemeye başlayınca hafif buharlanma yapıyor fan hızını arttırıyorum biraz geçiyor ama tam ısınma başlayınca arka yan camlar ve arka cam tamamıyla buhar oluyor ön camlar hafif buharlı kalıyor ve klimayı sıcak soğuk max her türlü ayarla denemem rağmen düzelmiyor kapatıp camları acıyorum buhar gidiyor ama bukez de üşüyorum :) şimdiye kadar bir sürü araç kullandım ilkkez böyle oluyor anlamadım gitti ne yaptımsa buhar gitmiyor

LaQav0.thumb.jpg.ee84ee6c756b7013910f59adf6d285d3.jpg

Bütün dediklerinizi yaparken görüntüde Kırmızı OK ile işaretlediğim düğmenin ışığı yanmıyor değil mi?
Yanıyorsa buğu ondandır.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...