Jump to content

elninomk8

2. El piyasası Düşer mi? ötv de indirim gelir mi

Recommended Posts

Herkesin malumu fiyatlar çok fazlasıyla yüksek ve son 45-50 gündür aynı araçlar 2. El ilanlarda olmasına rağmen fiyatta indirime gidilmiyor. Araç satısları mar-nisanda  inanılmaz oranda düşmüş . Mayıstan ayındada aynı şekilde devam edeceği aşikar . Peki bu durumda mayıstan itibaren vatandaşları teşvik etmek için ötv indirimi gelir mi ? 2. El piyasası satılmamasına rağmen neden düşmüyor?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

2018 aralıkta 85000 TL ye aldığım aracımın şuan ölüsü 145000 tl ediyor şuan. Abi millet de yastık altında deli gibi para olduğunu gördüm son 8 ayda. Bu fiyat artışlarına rağmen bu araba bu fiyat etmez geçen sene buydu şimdi coşmuş diyen insanlar duydum ama çoğu kesim bunu bile bile almaya devam ettiler. E malum devletin kasaya da para lazım şu ekonomi şartlarında 2021 e kadar olacağını düşünmüyorum şahsen.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İkinci el piyasası düşmez. Kesin bilgi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

2 yıl daha olmayacağını düşünüyorum. Gerçekten ciddi bir gelir kapısı ÖTV'ler. Yurtdışı borçlanmaları bu kadar yüksekken dolar borcumuz rezervimize göre bu kadar ağır iken sanmıyorum ÖTV gibi bir kapıyı baltalayacaklarını... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Motosiklet için bu şekilde bir konu çıkmıştı bir hafta sonra ötv zammı gelmişti. Araç içinde gelebilir. Elinizdekinin kıymetini bilmekte fayda var. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ufak bir hesaplama yapalim güncel fiyati bulmak icin

2020 subat: Golf 1.5 dsg highline 120 bin lira ötv sinirindaydi, euro kuru 6.5, 120.000/6.5=18461 euro yapar (net fiyat)

18461*7,61(güncel euro kuru)=140.488 lira, ötv 120 bin lirayi gectigi icin %60 dilimine girdi

140.488*%60=224.781

224.781*1.18(kdv)=265.241 lira

Yani bugün gümrükten gecse 1.5 dsg highline 265 bin liraya satilir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Fiyatlar düşmez piyasa biraz normalleşince artar hatta ama bu ara sarı sitede çok iyi fiyatlara golf bulmak mümkün kovalarsanız var ihtiyacı olan uygun fiyata veriyor araba almaya niyetiniz varsa bu ara aldınız yoksa hayal olur dün bi arkadaşa buldum aldı sarı siteden 2016 beyaz leon fr boyasız değişensiz hiç bir modifiyeye maruz kalmamış eczacıdan hakikaten çok temiz 56000 km 137 ye bence çok iyi rakam 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Gönderildi: (düzenlendi)

Önümüzdeki süreçte ÖTV indirimine gidilmesini pek olası bulmuyorum hele dünyadaki ekonomik şartlar bu düzeydeyken çok zor olur, bu virüs belası olmasaydı eğer evet haziran ayı gibi beklentiler vardı ÖTV konusunda. Araç fiyatları ise ciddi anlamda aşırı şişmiş durumda 50 gündür araba bakıyorum ve birçok ilan hala satılmadı. Aslında araba piyasasını belirleyen kısım araç sahibi değil, araç alacak kişi. İstediği kadar 160-170 binler yazılsın satılmadığı sürece o arabanın piyasası 160-170 diyemeyiz, ne kadara satarsan o dur piyasası. Ben 160 yazayım ama 30 gündür araç ilanda kalsın ne arayan ne soran olsun piyasayı bu belirlemez bence. 

Bazi arkadaşlarında dediği gibi, bu aralar virüsten Ve ihtiyaçtan ötürü hafif bir düşüş var eminim korona belası bittikten sonra yine insanlar abuk subuk rakamlar yazacaklar o yüzden imkan varsa şu dönem bir araç alınmalı. 

tarihinde cmsarikaya tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Durmak yok yola devam nerede  hurda var nederede kümes var biz veririz ona 60 ayımız ı alırız...

Önümüz bayram ve yaz piyasa açılacak talep artacak insanlar birçok ihtiyacını erteledi...

Bir kısım bu süreçte çok maddi sıkıntıya girse de önemli bir kısım birikim yapma imkanı buldu ki önemli olan bu kisim (piyasa fiyatlamasi için)...

Birikimlerini iyi değerlendireceklerdir die düşünüyorum örneğin 150 binlik golfu karantina acısını çıkarmak gezmek için 170 bine gözü kapalı alacaktır...

Demen o ki piyasa mevcuttan %10 ila %15 arası artış olacağıni düşünüyorum...

Şuanda araç almak için güzel zaman çünkü sektör durağan paraya ihtiyacı olan kişiler 3 e 5 e bakmadan verebilir tabi fırsatçılık yapmadan adil bir şekilde alışveriş yapılmasıni her zaman tercih ederim...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
58 dakika önce, farukal yazdı:

2 yıl daha olmayacağını düşünüyorum. Gerçekten ciddi bir gelir kapısı ÖTV'ler. Yurtdışı borçlanmaları bu kadar yüksekken dolar borcumuz rezervimize göre bu kadar ağır iken sanmıyorum ÖTV gibi bir kapıyı baltalayacaklarını... 

@farukal Benim gibi Rezervleri takip eden birine rastladım ilk kez gözlerim doldu eyvallah hocam sende bendensin demek ki

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bence faizleri indirerek çarkın dönmesini sağlıcak . Geçen sene yerli üretim için yaptı bu yıl tüm araçlara 0,49 0,69 arası bir faizle arabanın tamamına yakın kredilerle piyasayı hareketlendiricek . ev için yaptı %80 ni ne kredi imkanı sundu . Sıra araçlarda .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, krym yazdı:

Ufak bir hesaplama yapalim güncel fiyati bulmak icin

2020 subat: Golf 1.5 dsg highline 120 bin lira ötv sinirindaydi, euro kuru 6.5, 120.000/6.5=18461 euro yapar (net fiyat)

18461*7,61(güncel euro kuru)=140.488 lira, ötv 120 bin lirayi gectigi icin %60 dilimine girdi

140.488*%60=224.781

224.781*1.18(kdv)=265.241 lira

Yani bugün gümrükten gecse 1.5 dsg highline 265 bin liraya satilir

bence ÖTV ye dokunmadan dilimleri yeniden ayarlarlar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@elninomk8 1.4 tsi fr sanruflu 4 gün önce ilana giren 1.4 comfort 2017 7.5 vardı antalyada galeride koronadan dolayı adrese teslimde vardı fiyat 139 , 53000km kırmızı 1veya 2 yan tarafta boyası vardı satıldı .devamlı gir sarı siteye en yeni ilanları işaretle bu ara düşüyo eğer imkanın varsa 2017 makyajlı leon fr kovala çok dolu güzel araba masraf yapacağın biryer yok golf var bende comfort doldurmam için bissürü masraf ermem lazım bende dokunmuyorum

tarihinde Sinanmiray tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

En fazla ötv dilimlerini esnetebilirler 70-120 arası 1.6 hacim %50 lik dilimi 150bine çekerler diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, onurmat yazdı:

@farukal Benim gibi Rezervleri takip eden birine rastladım ilk kez gözlerim doldu eyvallah hocam sende bendensin demek ki

Hepsi bitirildi... Çoğu kişinin haberi bile yok bunlardan. Rezervler bu şekildeyken imkanı yok o ötv inmez :( 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@farukal satışlar durma noktasına gelir ise canlandırmak içinde inmez öi % 10 bile inse harika olurdu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çok fazla uzatmadan kendi tecrübelerimden yola çıkarak diyorum ki, arkadaşlar ben bu ülkede çıkan bir şeyin daha hiç indiğini görmedim 😊

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İnmez usta üstüne elimizdeki araçların parça maliyetleri de artar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, onurmat yazdı:

Yanlışlıkla alıntı yaptım, düzeltemiyorum ancak alttaki uzuun mesajım size değil, konunun sahibine:)

Mahfi Eğilmez, Daron Acemoğlu, Refet Gürkaynak, Özgür Demirtaş gibi gerçek ekonomistleri en azından youtube gibi mecralardan takip ederseniz finansal okur yazarlık yanında şahsi yatırımlarınızı, ileride oluşabilecek fırsat ve riskleri analiz edebilirsiniz.

Ötv indirimi olur mu? 

Önce bütçe ve cari açık boyutuna bakalım. 

"2020 Şubat sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 168,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti."

2020 yılı turizm geliri dibi görecek, cari açıktaki makas daha da artacak. 

Bütçe açığımız ne durumda peki? 2019 yılında 120 milyar tl civarında gerçekleşti, bunda seçim yatırımlarının da payı büyük. 2020 yılında ise henüz gidişat açıklanmadı ancak beklenti  kesinlikle yine bütçe açığı verileceği yönünde. 

Kısacası devlet ve asıl özel sektör üstünde muazzam bir ödeme yükü var ve gelirler, gideri karşılamıyor. 

Merkez bankası rezervleri ne durumda? 

"Bilanço makyajı amaçlı Katar ve Çin Merkez Bankası swapları, ticari bankalarla yapılan swapları ve yurtiçinde park etmiş altın rezervleri düşüldüğünde kullanılabilir rezervler 35 milyar doların altında." 

Net rezerv bilgisi uzun zamandır verilmiyor, covid sonrası net rezervlerin negatife indiği dahil belirtiliyor. 

Şimdi ödenmesi gereken borç ile eldeki paraya bakınca devlete ciddi düzeyde kaynak gerektiği açık. 

Dış borçlanma yapamaz mıyız? 

Türkiye nin CDS (kredi riski) 600 üzerinde, inanılmaz yüksek. İşin kötüsü döviz olarak aldığın borç üstüne dünyanın faizini vermenin yanı sıra devletin kazancı çoğunlukla vergiye dayalı olduğundan TL olarak. Geri ödeme yaparken de TL olarak ödeyemeyeceğin için bir de kur farkı yiyecek misin? Bu yüzden ödeyeceğin yüksek faiz üzerine bir de kur farkı yüzünden çifte maliyet bindi mi? 

Kısacası örneklersek durum şu, 

Tüketimin gelirinden çok yüksek. 

Her ay sonu kart borcunu daha yüksek faizli kredi çekerek kapatıyorsun ancak döngüye girdin ve çıkış yolun yok. Gün gelecek bankalar kapına dayanınca icralık olacaksın. Tek çıkış yolun ise ölmeyecek ancak tüm keyiflerinden vaz geçecek şekilde tüketimi kısmak ve uzun yıllar sabretmek. E sen zevkleri kısınca ev ahalisi(halk, toplum) başlayacak şikayetlere, proteatolara. İstiyorsun ki evdeki iktidarın, namın yürüsün, ne yapıyorsun? Yüksek faizle bir kredi daha yapıştırıyorsun ve ejderha meyveli smoothie! eşliğinde evde parti vermeye devam ediyorsun. 

tarihinde tiesay tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, tiesay yazdı:

Yanlışlıkla alıntı yaptım, düzeltemiyorum ancak alttaki uzuun mesajım size değil, konunun sahibine:)

Mahfi Eğilmez, Daron Acemoğlu, Refet Gürkaynak, Özgür Demirtaş gibi gerçek ekonomistleri en azından youtube gibi mecralardan takip ederseniz finansal okur yazarlık yanında şahsi yatırımlarınızı, ileride oluşabilecek fırsat ve riskleri analiz edebilirsiniz.

Ötv indirimi olur mu? 

Önce bütçe ve cari açık boyutuna bakalım. 

"2020 Şubat sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 168,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti."

2020 yılı turizm geliri dibi görecek, cari açıktaki makas daha da artacak. 

Bütçe açığımız 2019 yılında 120 milyar tl civarında gerçekleşti, bunda seçim yatırımlarının da payı büyük. 2020 yılında ise henüz gidişat açıklanmadı ancak beklenti  kesinlikle yine bütçe açığı verileceği yönünde. 

Kısacası devlet ve asıl özel sektör üstünde muazzam bir ödeme yükü var.

Merkez bankası rezervleri ne durumda? 

"Bilanço makyajı amaçlı Katar ve Çin Merkez Bankası swapları, ticari bankalarla yapılan swapları ve yurtiçinde park etmiş altın rezervleri düşüldüğünde kullanılabilir rezervler 35 milyar doların altında." 

Net rezerv bilgisi uzun zamandır verilmiyor, covid sonrası net rezervlerin negatife indiği dahil belirtiliyor. 

Şimdi ödenmesi gereken borç ile eldeki paraya bakınca devlete ciddi düzeyde kaynak gerektiği açık. 

Dış borçlanma yapamaz mıyız? 

Türkiye nin CDS (kredi riski) 600 üzerinde, inanılmaz yüksek. İşin kötüsü döviz olarak aldığın borç üstüne dünyanın faizini vermenin yanı sıra devletin kazancı çoğunlukla vergiye dayalı olduğundan TL olarak. Geri ödeme yaparken de TL olarak ödeyemeyeceğin için bir de kur farkı yiyecek misin? Bu yüzden ödeyeceğin yüksek faiz üzerine bir de kur farkı yüzünden çifte maliyet bindi mi? 

Kısacası örneklersek durum şu, 

Tüketimin gelirinden çok yüksek. 

Her ay sonu kart borcunu daha yüksek faizli kredi çekerek kapatıyorsun ancak döngüye girdin ve çıkış yolun yok. Gün gelecek bankalar kapına dayanınca icralık olacaksın. Tek çıkış yolun ise ölmeyecek ancak tüm keyiflerinden vaz geçecek şekilde tüketimi kısmak ve uzun yıllar sabretmek. E sen zevkleri kısınca ev ahalisi(halk, toplum) başlayacak şikayetlere, proteatolara. İstiyorsun ki evdeki iktidarın, namın yürüsün, ne yapıyorsun? Yüksek faizle bir kredi daha yapıştırıyorsun ve ejderha meyveli smoothie! eşliğinde evde parti vermeye devam ediyorsun. 

Ejderha meyveli smoothie kısmı dışındaki herşeye katılıyorum :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Önümüzdeki dönemde ekonomi ciddi oranda daralacak  ve malesef issizlik artacak , 2020'yi bir sekilde atlatiriz ama otomotiv sektörü icin 2021 sanirim 2018'in son 6 ayi ve 2019 yilinin ilk 6 ayi gibi olacak, yani bayilerde arabalar sürüyle bereket olur ama alan olmaz

ÖTV indirimi bu yil gelmez, matrah güncellemeside bence bu sene gelmez, cünkü ertelenmis alimlar var, bir sekilde 2020'de stoklar erir ama 2021 icin  durum felaket, ötv indirimleri olur ama buna ragmen yillik satis 300 bin civarinda olur

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ben indirim olacağını sanmam ama nasip.

tarihinde Serkanasn tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...