Jump to content

Al1co1907

17" Dijon Jant İçin Lastik Tavsiyesi

Recommended Posts

Goodyear yapacaginiz en yanlis tercih olur ama genede alin ve deneyim derim ben :) 1 yil sonra lastigin ozelliginden hicbir sey kalmayacaktir. 20.000 km kullanabildim ve cikardim attim lastigi. Sifirdan kalkislarda orjinal 105 hp arabayi gecemiyordum patinaj cekmekten. İlk taktigim ile sonrasi arasinds hicbir alakasi kalmamisti lastigin. Arasinda en ucuz olan o sanirim.

Michelin ve continantel surekli bas bas bağırıyor, lastik testleri yaparken sifir lastik kullaniliyor. Sifirken iyi olan lastikler 7-8 bin km sonra cok kotu oluyor, lastik etiketi yazilirken kullanilmis lastikte eklensin diyorlar ama daha kimse seslerini duymadi :) 

40 kusur bin km conti lastikte kullandik, viraja girmekten lastigin yanaginda dis kalmadi ama ben lastik falan parcalayamadim. Neyse ben yazayimda, en azindan okuyan birisinin fikri olur ben ne conti ne michelin parcalayamadim :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Lastik ve marka seçimi tamamen size kalan bir durum... Herkes deneyim kazandığı markayı burada paylaşıyor sadece karar vermek size kalıyor...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Al1co1907 yazdı:

@Baho_34 o fiyatlara çıkacak olursam Continental PC6 yı alırım :) Hangisini tercih edersem edeyim XL olanı almam daha iyi olacak ozaman.

@41HU367  Hankook ne zamandır kullanıyorsunuz onu anlayamadım ama 50.000 km iyi rakam gerçekten. Hangi modeli ve fiyatı ne aralıklarda biliyor musunuz.?

@serkanhector debicia sizin paylaşımdan çözüpte baktım zaten. Fiyat çok iyi olduğu için muallakta kalıp işin içinden çıkamadım :) Aynı tarz ve model aracı kullanıyoruz Marşpiyeli nerde taktırdınız çok şık durmuş. Aero modelini düşünüyordum da bu daha derli toplu efendi duruyor. Kazasız belasız kullanmanız dileğimle. 

@Benbrody ne zamandır kullanıyorsunuz fiyat neydi birde :)

ben aracı ikinci el aldım marspieller üzerindeydi r 400 modifiyeliydi ben orjinaline çevirdim jantlar ön tampon farlar ve ön ızgarayı değiştirdim kafa karışıklığınızı tahmin edebiliyorum debica ve sava goodyear markasının altında üretiliyor yani seat debica golf goodyear belli standartlara uyumlu ve ortak malzeme 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Baho_34 evet 550 ye iki tane almak zorunda kaldım dunlop marka lastikler yanak yaptığı için 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Herkese tavsiye ve destekleri için teşekkür ederim.  İnternette araştırırken böyle bir şeye denk geldim. Screenshot_20200313-124556_Instagram.thumb.jpg.f0e843ccafa3629dd0ebb588e99f294c.jpg

Michelin Ps4 fiyatı bariz bir şekilde yukarıda kalıyor benim için 725 x 4 fiyat aldım.

Nokian Powerproof için 500 x 4 fiyat aldım.

Continental Pc6 için 550 x 4 fiyat aldım. 

Goodyear F1 Asy aralarında en iyi Islak ve Yakıt değeri veren lastik ancak bu listede yok nedense. Oda 500 x 4 fiyata geliyor. 

Yük hız endeksinde de bizim araçlara 91 V ve üstü değerler uyuyor ancak 91 Y yada 94 Y daha iyi olacak sanırım. Hız ve yük bakımından daha iyi dereceleri sağlayan daha iyidir herhalde. Tavsiyeniz ne olurdu.?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Internette 550 civari michellin ps4 mevcut hocam bayiiler bayagi yuksek fiyat vermisler. Bende bu 3 lastik arasindayim yaklasik 40 bin km oldu pirelliler ile eger 500-600 arasina denk gelirse bayiilerden michelline gececegim buyuk ihtimal. Fren mesafesi ve konfor en onemli sey benim icin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

N11 de nokıan lastikler 200 TL yakıt hedıyeli bilginize 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Al1co1907  en dayaniklisi goodyear diye okudum ama forumda kullanan arkadaslar km yaptikca ozelligini yitiriyor diyorlar , michellinde testlerde goodyeardan sonra en uzun km goturen lastik olarak gozukuyor. Buyul konfor olarakta cok ovuluyor sportif kullanan birisi degilim konfor ve dayaniklilik onemli ozellikle.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

18 için nexen nfera tercih ettim memnun kaldım. İkinci kullanımda balon yaptım ama hangi marka olsa balon olurdu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

91 V endeksine sahip lastikler bizim araçlar için uygun mu.?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Al1co1907 Kardeşim öncelikle aracını ne tarz kullandığını ve beklentilerini paylaşırsan daha isabetli tavsiyeler alırsın. Yüksek hizami çıkarsın, yükmu tasirsin, konformu ararsın vs. Vs.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Gönderildi: (düzenlendi)

Hocam Selamlar,

Öncelikle lastik işi yukarıda arkadaşlarında belirtmiş olduğu gibi tamemen kişisel bir tercihtir. Öneri yapan kişilerin kullanım tarzı ve dinamikleri tercihten tercihe göre değişiklik gösterir.

Ben lastik önerisinde bulunmadan önce sürüş tarzım ve dinamiklerimen bahsetmek istiyorum. Öncelikle ş.içi ve ş.dışı kullanımlarada gayet sakin bir sürücüyüm. Yumuşak kullanımdan hoşlanıyorum. Araç içinde genele şoför dahil iki kişi kullanmaktayım. Yumuşak demişken lastik markası ve modeli ne kadar önemli ise basınç değeri bence bir o kadar da önemlidir.

Şuana kadar kullanmış olduğun lastikler ve yorumların aşağıdaki gibidir,

1. Michelin Energy : Michelin klasiği olan bir lastik. Bana göre çabuk yıpranan ve bol yanaklı bir lastik. Yanaktan kastım şudur; Lastik zamanlar eskidikçe kendini salması sonucu yere basan kısımda oluşan tonişlikten bahsediyorum. 
  2. Michelin Primacy 4 : Michelin yumuşak hamur konusu bütün lastikler için geçerliği olduğu gibi bu lastikler içinde geçerli. Keyifle kullandığım bir lastikdi. Ş.içi oldukça yumuşak ancak virijlarda çok güven vermeyen bir lastikdi. Energy modelinde yaşamış olduğum yanak sıkıntısını bu lastikle yaşamadım. Çünkü bu lastiklerde iç kısımda yanak destek söz konusu. Bu yüzden zamanla lastik kendini salsa bi yanak kısımları diri kalıyor.
  3. Hankook Ventus s1 evo2 : Yukarıdaki lastiklerden sonra ikisininde arasında diyebileceğim ve en çok memnun kaldığım lastik. Fiyat/performans olarak oldukça başarılı. Yarı sert yarı yumuşak. Virajlarda bana bir sıkıntı yaşatmadı.

Not: Lastik test videoları özellikle markaların kendi lastiklerinin test etmek için çektikleri videoların hepsi anlamsız. Kimse yoğurdum ekşi demez. Ben hiçbir markanın benim lastiğim yağışlı havalarda kötüdür şeklide bir test videosu yayınladığını görmedim.

tarihinde ycetin tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Balistique İstanbulda normal hızlarda çok agresif kullanmıyorum açıkçası. Aracı maksimum 3 kişi kapasiteli kullanırım oda biyere giderken anca. Uygun yolda açık trafikte 120 - 140 arası gidiyorum. Yüksek hızları nadirde olsa anlık olarak yapıyorum. Daha çok keyif için denebilir. 

@ycetin michelin pilot sport 4 için daha yatkındım. 610 x 4 fiyat aldım ama continental premium contact 6 daha avantajlı geliyor 530 x 4 fiyat aldım onada

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: KaiZeN
      Arkadaşlar merhaba,

Uzun süredir almayı planladığım ve sonunda aldığım carbon collective platinum wheels in ilk katını uyguladım. Normalde 2 saat sonra ikinci katı uygulayın diyor tabi saat 1 i geçince ve yarın işe gitmek zorunda olunca artık yarın akşama uygularım ikinci katı.

Lastik jantları taşımak ve bir yerden bir yere götürmek bildiğiniz zulüm. Belim bildiğiniz koptu. Apartman hardiyasından eve çıkardım ve direk küvete teker teker aldım. Doğru düzgün ben yıkanmamışımdır bu banyoda ebeveyn banyosu gibi bir kolaylık olduğundan 

Yıkamadaki ekipmanlarımız ve kirli hallerimizden birkaç foto alalım,

Demirtozu temizleyicisi flowey r10 u denedim güzel iş çıkardı ve hızlı çalıştı. Jantları yaklaşık 1.5 yıldır kullanmıyordum ve hiç demirtozu temizleyici yüzü görmemişti.

Lastiklere 1:1 sulandırılmış ceviz ve mothers ın davlumbaz fırçasını kullandım. Ayrı bir lastik fırçam olmadığı için.

Jantlar epeydir kirli kaldığı için demirtozu temizleyici ve tazyiksiz suyla tam kirler çıkmadı ama epey yumuşamıştı dokunduğumda gidiyordu yine de flowey R1 1:3 sulandırıp, wheel woolies fırçayla kalan kirleri de aldım. Bu arada jant çok kollu olduğu için Büyük boy problem olabilir diye düşünmüştüm aralara girerken ama tam oturdu, güzel temizledi.

Temizleneni güzelce kurulayıp küvetten çıkarıp tam kuruması için balkona aldım.

Ziftler için ve yüzeyi tam olarak hazır hale getirmek için m700 uyguladım. Çok kalıplaşmış ve kalın ziftleri inceltti ama tam sökemedi m700, yine buna da şükür diyelim.

Ve sıra carbon collective platinum wheels e geldi. 4-5 damla ve 1-2 dakika sonra silinmesi gerektiği belirtilmiş. Buraya kadar epey yorulunca ve saatte 12 yi geçince biraz hızlı uygulamaya çalıştım. Ön tarafı ikiye bölüp uygulayıp sildim. Arka tarafı da üçe bölüp uygulayıp sildim. Purestar ve bilt hamber double speed Wax ın yanında gelen bezi kullandım silerken. Bu arada baktım epey az kullanmışım dedim şişeyi görünce acaba dedim yanlışmı uyguladım ama paketin arkasındaki talimatı tekrar okuyunca 8 janta 2 kat uygulamaya yeterli diye belirtiyordu. Bozulmazsa 1-1.5 sene sonra tekrar uygularız 

Ve finallerimiz; ben parlaklığını beğendim, tabi ışık yetersiz balkon olunca. Birde gün ışığında görmek daha iyi olacaktır. 2. Katı uyguladığımda bir güncelleme ve araca takınca da ufak bir güncelleme daha yaparım. Teşekkürler arkadaşlar..

• Yazan: Ender
      Herkese Merhaba Arkadaşlar;
             Lastik seçiminiz sürüş güvenliğinizi önemli ölçüde  etkileyen bir durumdur.  Forum genelinde ki araçlarımızın çoğu 17-18 ebat olduğunu düşündüğümden , 225/ 45 R17 ve  225 /40 R18 Ebatlarını ön plana almıştım.Lastik Tercih ederken nelere dikkat etmeli ? Ne tip lastik kullanmalı ? Lastikten beklentilerimiz nelerdir ? Etiket değerleri neyi ifade ediyor? F&P olarak nerede?  gibi sorulara cevap vermek gerekiyor. Buradan Hareketle içinde bulunduğumuz  Yaz ayları için Lastik Değişimi düşüncesinde olanlar için ( kendim de bakıyorum  )  biraz araştırma yaptım. Son Yıllarda Başarılı olmuş Marka ve Modellerin çoğunu biliyor olsak da bu marka ve modellerin kendi aralarında kıyaslaması da önemli olduğu kanısındayım. Lakin Forumumuz da 2-3 lastik çeşidi  arasında kalanlar bolca olup bu durumu çözmek adına Konular da açılmıştı. ADAC  bize bu konuda  Bağımsız ,doğru ve objektif Fikirler verebilecek Geniş kapsamlı 2020 Yaz Lastikleri Test verilerinin Faydalı bulduğumu ifade ederek,bilgileri ve test verilerini sizlerle  paylaşmak isterim.Aynı kategoride farklı test çalışmalarının sonuçları olarak da mevcut. Kışlık ,Yazlık, 4 mevsim, Suv vb Lastik testleri gibi.
             Sizlerinde Tecrübe ettiğiniz, Kullanmaktan Memnuniyet duyduğunuz Lastik ve Modelleriyle de Konumuza katkıda bulunarak  daha kapsamlı bir hale gelecektir.Bu sayede Lastik Tercihi adına bir Ana konu Görevi de üstlenmiş oluruz. Ayrıca bir alkışı hak eden Maxxis Victra Sport 5i de unutmayalım.
      Daha fazla Bilgiler için Aşağıya  Resim ve Linkleri Bırakıyorum . Herkese Keyifli Forumlar Dilerim.
      ADAC 2020 Yaz Lastiklerin Test Verileri; https://tiresvote.com/articles/adac-2020-uhp-summer-tire-test-r18/
      İlk 3 sıra ( Continental PremiumContact 6 Vs. Michelin Pilot Sport 4 Vs. GoodYear Eagle F1 Asymmetric 5)  arasında kıyaslaması. https://www.lastikavcisi.com/vs/continental-premiumcontact-6/michelin-pilot-sport-4/goodyear-eagle-f1-asymmetric-5/

https://tiresvote.com/articles/adac-2020-uhp-summer-tire-test-r18/

• Yazan: Ender
      Herkese Merhaba Dostlar;
            Sevdiğim Jant modellerinden  birisi olan WRC yi, Bu senenin Modası siyah 18 ebat Jantlar için yaza merhaba değişimi düşünüyordum ve Bunu Bugün hayata geçirmiş bulunmaktayım. Evde kalınan 74 Günlük Karantina Süresince Bir çok model düşündüm ,araştırmalar yaptımsa da  Çok fazla sevmesem de Siyah Jant modasına ayak uydurmak ve deneyimlemek adına Arıcıoğlu Otomotivin Ülkemize Ürettirip getirdiği  WRC 18 Ebat EMR- DY 418-12 Modelinin  ET40 7.5x18 5x112 Ebat değerlerine Sahip olan  Siyah  Renk ürününü 2 gün önce almış ve bugün Aracımıza takmış olduk. Jantın yapısını Çok beğendim. Artık  İnanıyorum ki Replika üretimler Gün Geçtikçe Kaliteleri artırıyorlar. Elbette Orijinal değerinde değiller  ama zamanla o değerleri yakalayabilirler diye de düşünüyorum. Şuan yorumlamak adına Çok erken olsa da 40-50 km kadar kullandım ve ilk izlenimlerim çok olumlu. Etrafımdaki arkadaşlarım ve dostlarımın büyük çoğunluğu beğenmiş olsa da bazı arkadaşlar Eskiler (Pretorilar) daha güzel di şeklinde dönütler aldım. Siz değerli forum dostlarında Görüşlerini merak ediyorum. Temizlik ve bakımı biraz zor olacak ama Güneşli günde veya Işık altında görseli de çok hoşuma gitti. Sanırım Ayna Kapaklarını da Piano Black yaparaktan R line Tampon altı , Marşpiye ve B sütunu piano black kaplamalar ile Güzel Kombin oluşturacaktır. Bu yaza Herkesin Gönlünde ki Jant Lastik modeliyle girmesini temenni eder Herkese Keyifli forumlar Diliyorum.
      Fiyatı: Siyah Olarak Arıcıoğlu stoklarında şuanda yok lakin mevcut renkleri için  kampanyası var, 3470 den indirimli fiyat olarak 3099 TL 
      düşünenler için Link bırakıyorum.
      https://www.jantdunyasi.com/emr-dy418-09-75x18-5x112-et40-731-dynamic-silver-18-inc-jant

• Yazan: maksoy1905
      Slm arkadaşlar. 3 lastik arasında kararsız kaldım. 205 55 R16
      Lassa 91V Driveways
      Goodyear 91V eagle sport
      Falken 91V Ziex ZE310 Ecorun
      Fiyatları 290-330 TL aralığında. Ne önerirsiniz?

• Yazan: BG2017
      Herkese Merhaba,
      Aracımdan çıkan 18'' WRC Jant ve 225/40/18 Semperit Lastiklerimi satıyorum..
      Henüz 1500 Km. kullanılan ve herhangi bir çiziği (kılcal çizik dahi ) yoktur.
      Lastikler 225/40/18 ölçülerinde 2019/30. Hafta üretim tarihlidir ve herhangi bir yaması patlağı yoktur.
      19'' Jant Lastiğe geçtiğim için satıyorum.
      Lastik markasını bilmeyenler için söyleyeyim ucuz olsun diye alınmış bir lastik değil aksine özellikle araştırıp almıştım.
      Continental'in ürettiği bir lastik olup tam bir fiyat/performans ürünüdür.
      Fiyat : 3900 TL 

• Yeni Oluştur...