Pürüzlü far yüzeyi

Rx7

Üye
İsim
Yasin
Cümleten herkese selamun aleykum. 
Yeni aldığım aracımda tahminimce önceden farlarda film çekiliymiş. Onu sökmüşler ama izi kalmış. Bunun için ne yapabilirim? Zımpara pasta cila  ne önerirsiniz?

572ECA4C-E6CA-43A5-AFA2-55040E0A7F7A.jpeg

6CA5DAF7-CDB8-4FB0-A28F-AF688E2FFCDA.jpeg

D4291DFB-3F8A-43DB-8C31-21F6A8068F0F.jpeg

Konuyu moralim 0 olarak hortlatıyorum alalı 6 ay olan replika u ledli farım vernik atmaya başladı ve ne yapacagimi bilmiyorum far replika fanus degistirilemiyor şeffaf folyo dedim oda çok ısıdan erime ihtimali varmış replika oldugu icin 2 arada 1 deredeyim.

Değerli hocalarımız bilgisi olan varsa çok sevinirim pandemide arabayı kullanmadım durduğu yerde mahvoldu.

@metinkarsayın hocam sizin böyle bir sorununuz olmuştu sanırım nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

20210128_183823.jpg

20210128_184203.jpg

20210128_183819.jpg

20210128_184308.jpg

Upvote 0
Konuyu moralim 0 olarak hortlatıyorum alalı 6 ay olan replika u ledli farım vernik atmaya başladı ve ne yapacagimi bilmiyorum far replika fanus degistirilemiyor şeffaf folyo dedim oda çok ısıdan erime ihtimali varmış replika oldugu icin 2 arada 1 deredeyim.

Değerli hocalarımız bilgisi olan varsa çok sevinirim pandemide arabayı kullanmadım durduğu yerde mahvoldu.

@metinkarsayın hocam sizin böyle bir sorununuz olmuştu sanırım nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

Ekli dosyayı görüntüle 42408

Ekli dosyayı görüntüle 42409

Ekli dosyayı görüntüle 42410

Ekli dosyayı görüntüle 42411
Geçmiş olsun. Üstte yazılan yöntemler gibi, sizde farınızın yüzeyini polisaj yaptırıp bu vernikten tamamen kkurtulabilirsiniz. Ve üzerine PPF denilen şeffaf filmlerden kaplatabilirsiniz. 

@frknyldrm yaptırmıştı bu filmlerden. Isı ile self-healing özelliği de olduğundan iyi olacaktır diye düşünüyorum. 

Bu kötü görüntüden kurtulmuş olursunuz en azından

Upvote 0

Geçmiş olsun hocam, üzerindeki vernik tamamen temizlenebilirse ppf ile probleminiz çözülür diye düşünüyorum.

PPF'in çok ısıdan erime ihtimali olduğunu kim söyledi hocam?

Bu malzeme ile tüm aracı kaplıyorlar, farın dış yüzeyinin güneş altında bekleyen kaporta kadar ısınmayacağını düşünüyorum. Kaportada bozulmayan folyo farda da bozulmaz bence.

Tam aksine, Ali hocamın da dediği gibi kaliteli ürünlerde yüksek sıcaklıkta kendini onarma özelliği var.

Geçmiş olsun. Üstte yazılan yöntemler gibi, sizde farınızın yüzeyini polisaj yaptırıp bu vernikten tamamen kkurtulabilirsiniz. Ve üzerine PPF denilen şeffaf filmlerden kaplatabilirsiniz. 

@frknyldrm yaptırmıştı bu filmlerden. Isı ile self-healing özelliği de olduğundan iyi olacaktır diye düşünüyorum. 

Bu kötü görüntüden kurtulmuş olursunuz en azından

Upvote 0
@MertHaktan  valla mertcim benim yol tehlikeli direk söküp sattım:) sonra yeni aldım...

bence far alındığı zaman üstüne film kaplatmak gerek...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@metinkar @frknyldrm @Aliiii

Hocam değerli geri donusleriniz için teşekkür ediyorum öncelikle,

Farı kaplamak için xxx tuningle görüştüm kendileri sağlıklı olmayacak komple zımpara atıp vernik atılması gerekiyor dedi.

Diğer bir isim vermiyorum tekrar xxx firmada başladığı yeri far kaşı gibi siyah folyo yada şeffaf folyo kaplayalım dedi.

Yani replikada ışlem yapmak iğne üzerinde yürümek gibi diye içim tereddütte seve seve hevesle aldığım nakit olarak ödediğim ve daha kısa farını yeni açmaya başladığım otoparkta duran arabanın böyle olması içime oturdu malesef.

Upvote 0
Ekli dosyayı görüntüle 42415

51E7FEF0-AB32-4C92-8F9C-25CA833BD51F.jpeg

Şöyle bir yöntem var kimyasal ile geçen bir arkadaşımın arabasına yapmıştık. sıfır dan bile daha iyi oldu diyebilirim. sonrasında ppf kaplandı şuan çok iyi durumda. youtubede aratın kimyasal ile far yenileme yazın çıkar. ama sonrasında mutlaka folyo kaplanmalı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@MertHaktan paylaştığım fotoda buğu yok ki. Onu nerden çıkardınız. Farın yüzeyi zımpara yapıldı, sonrasında kimyasal uygularken çekilen bir foto farlar sizinkinin aynısıydı. üst kısım güneşten en çok etkilenen yer olduğu için oradan başlıyor kaplaması atmaya. farın tamamı zımparalanıp kaplama far yüzeyinden kaldırılıp kimyasal sonrası ppf kaplandı.

Upvote 0
@tuncer_2632 Estafurullah hocam ben buğu var şeklinde kastetmedim sadece merak ettim öğrenmeye çalıştım. Dediginiz işlemi yaptirabilecegim bir yer varmıdır?

Upvote 0
@tuncer_2632 Estafurullah hocam ben buğu var şeklinde kastetmedim sadece merak ettim öğrenmeye çalıştım. Dediginiz işlemi yaptirabilecegim bir yer varmıdır?
Bu işlemi yaptıracaksanız ve kloroform ile yapıyorlarsa buharını kesinlikle solumayın, yapan kişi bilmiyorsa onu da ikaz edin lütfen.

Ciddi zararları var.

Upvote 0

50FE7947-376F-4016-901E-2120F03CFF86.jpegHerkese merhaba. Konuyu tekrar başlatmış gibi olacağım ama geçen ay seramik yaptırmıştım araca. Bugün tekrar yıkattığımda farda böyle bir durumla karşılaştım. Vernik çatlamış gibi sanırım. Durumla karşılaşan varsa tecrübelerinden faydalanmak isterim. Teşekkürler

Ekli dosyalar

• 165A91C0-F698-4DE9-B920-D720D8DBC2AD.jpeg
    165A91C0-F698-4DE9-B920-D720D8DBC2AD.jpeg
    146.1 KB · Görüntüleme: 21
  • 8E580248-ABA0-429F-B45D-4FE922D4AF27.jpeg
    8E580248-ABA0-429F-B45D-4FE922D4AF27.jpeg
    173.4 KB · Görüntüleme: 19
  • 41AFA42C-8D6D-4CE3-99AB-D3C0EF872054.jpeg
    41AFA42C-8D6D-4CE3-99AB-D3C0EF872054.jpeg
    110.7 KB · Görüntüleme: 19
Upvote 0

Ekli dosyayı görüntüle 59163Herkese merhaba. Konuyu tekrar başlatmış gibi olacağım ama geçen ay seramik yaptırmıştım araca. Bugün tekrar yıkattığımda farda böyle bir durumla karşılaştım. Vernik çatlamış gibi sanırım. Durumla karşılaşan varsa tecrübelerinden faydalanmak isterim. Teşekkürler
Kullanılan seramiğin markası önemli., kalitesiz seramiklerde --> şeffaf plastik yüzeylerde böyle sorunlar oluşabiliyor., veya yanlış uygulama kaynaklı olabilir., bizim araçların far camlarının kalitesiz olmasının da buna etkisi var., farlarda wax/cila harici koruma ürünü kullanmayın., bu kusurlar farın dış yüzeyinde ise polisaj (pasta/cila) ile giderilir., ama bu seferde polisaj işlemi far camının koruyucu katmanını aldığı için ara ara wax/cila atmanız gerekir., çünkü far camının koruyucu katmanı yok olduğu için farlarda sararma başlar bunu önlemek için ara ara wax atmak veya şeffaf folyo ile kaplatmak gerekir., bu kusurlar far camının iç kısımda ise yapacak pek birşey kalmıyor.,

replika/sahte xenon ampülü, led gündüz farı ampülü, led sinyal lambası gibi "orijinal olmayan" uygulamalarda (şayet varsa) led yüksek ısı yaydığı için yüzeye zarar verebiliyor.

Upvote 0

Geri
Üst Alt