1.5 tsi act yakıt tüketimi

@tiesay @arfkync @ack937 @Nature and cars @cembo teşekkür ederim arkadaşlar bilgilendirdiğiniz için ya işte evet yüksek paralar bağlıyoruz ama yakıt yinede önemli oluyor bende çok araştırdım sordum genel manada olumlu yorumlar var benzinli için artık bakacam ya 1.5 tsi golf yada 1.5 passat alacağım tabi passatın kasası ağır olduğundan biraz daha fazla yakmadı muhtemel galiba 

@Erinj uzun yolda 5.3 5.6 arası şehir içi 6.5 7 tabi kullanıma göre değişiyor ben çok yüklenmiyorum

Volkswagenin benzinli modelleri suv haric gözükapali alirim.1.2 golfum var cok ama cok memnunum

@ack937 100 kglık fark 0.5 litre falan farkettirir galiba belkide daha az diye düşünüyorum

Vallahi 9.95 lt diye soylemisti st

Kendim kullanmadim ama golf icin soyledikleri birebir cikti.oo yuzden 9.5 10 lt bana gore cok

Golfte ben en yogun trafikte bile bu rakamlari gormedim benzinli bi aracin boyle ekonomikk olacagini tahmin etmezdim bu kesinlikle jettada poloda passsattada boyledir helehele suanki benzinle mazot fiyatlarina bakinca 

Şehir içindeki yollarda trafik olmayınca çoğu zaman gördüğüm değerler. Öyle hep de ayağım gazın üzerinde değil arada bir de bastığım oluyor. Diğer arkadaşlar 9-10 litrelerden bahsedince ben de mi sorun var acaba dedim :)

67DBF9FB-1176-437A-B962-198EA23EEBC0.jpeg

Selamlar arkadaslar ben fransadan katiliorum. Oncelikle 6 yil boyunca golf 7 2.0 tdi 150 kullandiktan sonra 170000 km sonunda golf 7. 5 1.5 tsi 150 dsg ye gectim ve izlenimim su ki benzin otomatik bambaska bir keyf ve yakit tuketimleri otobanda surekli cok yuksek hizlarda gitmek zorunda olmadiginiz surece benzinli ve dizel arasinsa cok fark yok hatta benzinin konforu daha iyi. 

IMG_20191026_204300.jpg

Ayrica paylastigim resimdeki veriler de 593 km lik yolun yaklasik 150 km lil kismini 140-150 km/h hizlarda 300-350 km civari 100-120 km/h geri kalan  kismi ise  hafif sehir ici ve 60-80 gibi hizlarda elde edildi. Ayrica ek olarak 2.0 tdi golf um ile 3 kez turkiye gittim ve bu yolculugumda arac yuklu halde 2 kisi klima surekli acik normal hiz kurallarina uyarak yer yer basarak 5.5 litre ortalama ile tamamliyordum. Ayni sekilde 2019 yazinda 1.5 tsi golf ayni sartlarda 6.1 litre degere ulastim. Bence cok iyi 

4000km deyim şuanda, 

35km/s ortalama hızda 7.1lt yaktı. 

Son 2 hafta güzergah değiştirip dur kalk daha fazla olan bir yolda ortalama hız 28km/h civarında 8.2lt.

Akşam 19:00 da Ankara nın en kötü trafiği olan bestekardan kızılay >ulus istikametine tamamen dur kalk yaparak ortalama hız 10km/s de yakıt 11-12lt civarına çıkıyor. (Manuel olarak 1.vites veya S modunda 1. Vites) 
Kendi mesajımı alıntılayarak durum güncellemesi yapayım. 

Şuan 5100km civarıyım, koronadan mütevelli 2 ay home office kalınca aradan geçen onca zaman sonunda sadece 1000km yapabilmişim. 

Alıntı yaptığım mesajda eski veriler mevcut, şuan ise durum aşağıdaki gibidir. 

- Veriler tamamen şehir içi ve Ankara da trafiğin belkide tek sıkıştığı zamanlar olan iş giriş çıkış saatleridir.

- Her sabah sırasıyla Batıkent>Keçiören>söğütözü rotası üzerinde gidip, iş çıkışı yine aynı rotayı tersten yapıyorum.(Kısacası kalabalık bir güzergah, özellikle Keçiören den Ankamall  Üstünden Aşti ye varana kadar.) 

- Her sabah bu rotayı işe yetişme çabası nedeniyle trafiğe rağmen yaklaşık 30dk da alıyorum, kısacası performanslı kullanıyorum. Dönüşte ise aciliyet olmadığı için sakin kullanım ile dönüyorum. (ACT ve Serbest sürüş modları da devreye girdiğinde dönüş rotasını ortalama 5.3lt ile tamamlıyorum) 

@SavatageBilginize.

IMG_20200611_220235.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Konuyla alakasız olacak belki ama benim aracım 1.4tsi manuel .ben şahsen 1.5tsi in daha az yakacağını düşünüyordum torku daha fazla olduğu için.2 gün önce yaptıgım uzun yol verilerim ekte. 

Ekli dosyayı görüntüle 34060

golf.jpg

@sonmohican Eklediğiniz resmi göremiyorum maalesef, tekrar eklerseniz sanırım düzelecektir. 

Yalnız yazınızdan yola çıkarsak, karşılaştırma verileriniz sanırım yanlış. 

- 1.4 122bg mi 150bg mi?

-Uzun yol verisi diyorsunuz, şehir dışı mı kastediyorsunuz acaba? Benim paylaşımım tamamen şehir içi ve trafiğin en yoğun olduğu saatler, güzergah ta baya yoğun. 

Bir de 250nm tork olması yakıtta düşündüğünüz gibi bir fayda sağlamaz, yoksa 200nm lik 1.0tsi daha çok yakıt tüketirdi. Mühim olan max torku ne kadar düşük devirde verebildiği, ancak tek başına bu veri yakıtı mutlaka daha düşük dememize yetmez. 

EDIT: Şimdi resim görünüyor, hocam 91km/h ortalama hız demek 120 ile şehirler arası yolculuk demek. Sizin veriniz ile buradaki veriler bambaşka. Bu arada ben 1.5tsi, 1.4 122-150bg den az yakar demiyorum, sadece kıyas açısından verileriniz farklı. 

@tiesay yok yok hocam ben sizin yakıt tüketiminize demedim.genel olarak yorumları okuyunca uzun yol 5.5-6 gördümde ondan yorum yaptım.Aracım 1.4 tsi 125lik.Ama yakıt işi tamamen kişinin kullanımına bağlı ben şahsen aracımı benzinli  aldığım için hiç pişman olmadım hatta şaşırdım bile az yakmasına. Fotoğrafıda tekrar yükledim .

Geri
Üst Alt