Yurt Dışı Alışverişi ve Gümrük Vergisi Tecrübeleri

Merhaba arkadaşlar 

bu işin daha basit bir yolu almış olduğunuz mala gönderici firmadan hediye gibi göndermesini ve free of charge value for custom purpose ibaresi ekleyin gümrükte hiç sorunsuz gidin malınızı alın 

Merhaba arkadaşlar 

bu işin daha basit bir yolu almış olduğunuz mala gönderici firmadan hediye gibi göndermesini ve free of charge value for custom purpose ibaresi ekleyin gümrükte hiç sorunsuz gidin malınızı alın 
@Forza Bu şekilde yaptığınız bir alışveriş oldu mu, herhangi bir ücret ödemiyor musunuz gümrüğe? Satıcılar kabul ediyor mu böyle bir uygulamayı?

Bir de kapınıza gelmiyor mu bu şekilde? Gidin alın yazdığınız için soruyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@frknyldrm hocam yüzlerce ürün alıyorum çinden Ve hepsi genel olarak bu şekilde her ürünün bir gümrük tarife kodu var gtip kısaca örn kozmetik ürünlerin exprrss olarak ülkeye girişi yasak gümrük mevzuatı gereği alacak olduğum parçayı araştırıp bir engel yoksa sipariş geçiyorum bu şekilde bazen acil parça oluyor ve dhl ile getiriyorum ve kategori3 kapsamından ithalatını yapıyorum 

@frknyldrm hocam yüzlerce ürün alıyorum çinden Ve hepsi genel olarak bu şekilde her ürünün bir gümrük tarife kodu var gtip kısaca örn kozmetik ürünlerin exprrss olarak ülkeye girişi yasak gümrük mevzuatı gereği alacak olduğum parçayı araştırıp bir engel yoksa sipariş geçiyorum bu şekilde bazen acil parça oluyor ve dhl ile getiriyorum ve kategori3 kapsamından ithalatını yapıyorum 
@Forza Bilgilendirme için teşekkürler, içinde cevabı varsa da ben anlamadım ama şu iki sorumu tekrar soracağım;

Hiç gümrük ücreti ödemiyor musunuz?

Sipariş kapınıza gelmiyor mu?

@frknyldrm ödemiyorum hocam gümrük müdürlüğünden alıyorum posta ile gelirse ama exprrss olursa kapı teslim geliyor 

@frknyldrm ödemiyorum hocam gümrük müdürlüğünden alıyorum posta ile gelirse ama exprrss olursa kapı teslim geliyor 
@Forza Belki takip ediyorsunuzdur; Sertaç Kemiksiz Audi A4 Avant aracını RS4'e çeviriyor. Vossen, Milltek gibi dünya markası sponsorları var. Milltek tarafından ücretsiz gönderilen egzozlar için yanlış hatırlamıyorsam 8.000 TL gibi bir gümrük ücreti ödemişti. Sizin dediğiniz sisteme göre bu para boşuna verilmiş gibi oluyor, yoksa bu tip büyük kargolar dediğiniz şekilde getirtilemiyor mu?

Merhaba arkadaşlar 

Kusura bakmayın ama sizin gibiler yüzünden bu gümrük vergisi limiti düşüyor, katılaşıyor ve uğraşıp duruyoruz! Sizin gibi uyanık 100.000 kişi aynı olayı uygulayınca devlet de doğal olarak ne yapacağını şaşırıyor ve doğru düzgün alışveriş yapan herkes etkileniyor! 

Kimse bu yollara başvurmayıp paşa paşa aldığı malın karşılığındaki doğru vergi değeri neyse ödese kimse sorun yaşamayacak.

Vergi ödemeden yurtdışından alışveriş yapabileceğiniz bu limit 75 Dolar idi, 45'e düştü, 22'ye düştü; artık takip edemiyorum en son komple kaldırıldı sanırım. Sırf bazıları işin suyunu çıkardığı için! Illa hemen bir şeyi suistimal edelim, açık gözlülük yapalım da komple yasaklansın...

Yıllardır bisiklet parçaları için Avrupa'dan alışveriş yaparım. Adamlar dürüst, vergisini ödediğim, eksik kalan ve daha sonra ayrıca gönderdikleri parçanın dahi fiyatını yazıyorlar. Ben diyorum ki, bakın vergi ödedim, yine ödeyeceğim böyle yaparsanız; fiyatını yazmayın diyorum, bunu yapamayız, kanunlara aykırı, size aynı miktarda hediye çeki tanımlarız, diyorlar. Çinliler gibi üçkağıtçı değiller ki dediğiniz gibi hediye vs yazsınlar.

Çinli gözü açık satıcı ve Türkiyeli gözü açık müşteri birbirini buldu; maliye ne yapacağını şaşırdı haklı olarak! Keşke kara liste olsa da bu tip dolandırıcılık yapanlar yurtdışından hiçbir şekilde hiçbir şey alamasa...

Işin normali: PTT, faturadaki ücretin %18'ini kapıda alıyor. Skynet, DHL gibi firmalar aynı sistemi size e-posta gönderip vergiyi IBAN'larina isteyip kendi veya anlaşmalı kargo firmalarıyla gönderiyorlar. 

@SCC hocam ilk önce şunu belirtmekte fayda görüyorum 

gümrük bir mevzuat koymuş ve bazı ürünleri ağır gümrük vergisi ve teknik inceleme ile alacağını beyan etmiş.SiZin gibi hayatında hiç mevzuat okumamış Kişiler herşeye kabul öderim dediği için koydukça koymuş ekledikçe eklemiş 

benim Çin’den getirdiğim parçaların hepsi için vergi çıkmıyor ve bazıları için devlet bir barem belirliyor ki buna biz taban fiyat uygulaması diyoruz zaten bu ödemeyi yapıyorum bu vergi kaçırm değil. Hediye de olsa gerçekten de bir dolar kuymet de olsa her ürün Kargo gümrükden geçer. Uluslararası ticaret anlaşması gereği her birey dilediği ülkeden istediği malı getirebilir yönetmenliğe ve mevzuata uyduğu sürece 

ben mevzuat uyarınca vergi dilimlerini ve istenilen belgeleri eksiksiz tamamlayıp kontrol edip alışveriş yapıyorum. Elin Avrupalısı demişsin ki saçmalık ve cahillik burda A.tr belgesi ile Avrupa’dan gelen ürünlere menşei AB ise vergi yok 

azıcık okuyun bilinçli birer birey olarak yorum yapın 

@frknyldrm hocam anlatmaya çalıştığım bu ürünün menşei yani üretildiği ülke ve fiyatı düzenlenen belgeler ve ürünün ticari amaçla kullanılıp kullanılmayacağı Patent taşıması bunların hepsi bir etken 

Şimdi sen bu ülkede üretimi yapılan bir ürünü ithal getirtirsen devlet yerel üreticiyi korumak adına gümrük ilave gümrük ve antidamping gibi caydırıcı vergiler koyar ama ürün ülkede yok herşey yasal ve fiyatı da doğru ise sadece cüzi evrak düzenleme adı altında vergi alır bu her ürün için aynı değildir 

@SCC hocam ilk önce şunu belirtmekte fayda görüyorum 

gümrük bir mevzuat koymuş ve bazı ürünleri ağır gümrük vergisi ve teknik inceleme ile alacağını beyan etmiş.SiZin gibi hayatında hiç mevzuat okumamış Kişiler herşeye kabul öderim dediği için koydukça koymuş ekledikçe eklemiş 

benim Çin’den getirdiğim parçaların hepsi için vergi çıkmıyor ve bazıları için devlet bir barem belirliyor ki buna biz taban fiyat uygulaması diyoruz zaten bu ödemeyi yapıyorum bu vergi kaçırm değil. Hediye de olsa gerçekten de bir dolar kuymet de olsa her ürün Kargo gümrükden geçer. Uluslararası ticaret anlaşması gereği her birey dilediği ülkeden istediği malı getirebilir yönetmenliğe ve mevzuata uyduğu sürece 

ben mevzuat uyarınca vergi dilimlerini ve istenilen belgeleri eksiksiz tamamlayıp kontrol edip alışveriş yapıyorum. Elin Avrupalısı demişsin ki saçmalık ve cahillik burda A.tr belgesi ile Avrupa’dan gelen ürünlere menşei AB ise vergi yok 

azıcık okuyun bilinçli birer birey olarak yorum yapın 
Hocam iyi de, mevzuatı vs okumanız haklı olduğunuz anlamına gelmiyor. Siz benim kaç mevzuat okuduğumu, hatta çevirdiğimi nereden bileceksiniz :)

Tekrar okuyunuz; yukarıda alıntıladığım ilk mesajınız bas bas vergi kaçırın diye bağırıyor. Bu yüzden sizinle tartışmaya dahi girmem. 

Bir gün bu konudan ağzınız yandığında mesajımı hatırlarsınız. 

@SCC çevirebilirsiniz tercümanlık da yapabilirsiniz ancak demekki çevirmek anlamak anlamına gelmiyor motomot bence de gerek yok tartışmaya 

daha önce de yazdım tekrar daha basit cümlelerle yazıyorum ben lüks ürün getirtmiyorum aldığım ürünler değeri 20 30 usd ve aynı ürünü Türkiye’de satanlar zaten bunun ana ithalatçısı ben ticari amaçla ürün getirmiyorum 

birde yazıyorsun elin Avrupalısı unuttuğu eksik yolladığının bedelini yazıyor tabi ki yazacak sıfır Euro dolar gibi kıymet olur mu her malın bir kıymeti var beyan edilen ve edilmesi gereken işte cahillik burda 

yazdılarım saçma sapan yerlere çekilmesin 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar eklemeyi unutmuşum vergi dilimleri tabloda 

verginin vergisi olur mu bizim ülkemiZde olur 

6C5575CA-C3BB-42D6-97AA-E83A17E43F1A.jpeg

44 dolarlık (yaklaşık 265 tl) ürüne; 47.3 tl gümrük vergisi + 0.8 tl damga vergisi + 8 tl gümrüğe sunma ücreti olarak toplam 56.1 tl vergi çıktı.

Geri
Üst Alt