1.2 tsı mi 1.6 tdi mi ?

@bf417 hocam dizel motor daha dayanıklı tasarlanır ama hiçbir zaman daha çok dayanamaz. Sıkıştırma oranı fazla olduğu için çok daha çabuk yıpranır. Özellikle düşük hacim turbo dizeller. 

Bununla alakalı hesap 100lerce kez yapıldı. Önceden 10-15 bin km olan limit mazot un benzin ile aynı fiyata gelmesi ile 20.000lere dayandı. 

10-15 bin km yapıp 1.6 dizeli daha avantajlı olduğunu söyleyen kesinlikle hesap yapmayı bilmiyordur. 

Dizel motorun tek Avantajı tork. Oda yük taşırken işe yarar. Çoğu marka dizeli bıraktı. Yakında hiç dizel kalmayınca neyi savunacaksınız :)
Benim bir şeyi savunduğum yok. Hatta öyle bir ihtiyacım da yok. Benzinli motoru objektif olmayan fikirlerle savunup dizeli yerden yere vurduğunuz için esasında sizin benzinli motorlara yönelik savunmanızı gözden geçirmenizi naçizane tavsiye ederim.

Zira otobüs, kamyon, tır, iş makineleri, diğer ağır vasıtalar, yük taşıma araçları vs. benzinli motorlarla üretilmeye başlayana kadar haklı çıkmanız mümkün değil. 

Benim bir şeyi savunduğum yok. Hatta öyle bir ihtiyacım da yok. Benzinli motoru objektif olmayan fikirlerle savunup dizeli yerden yere vurduğunuz için esasında sizin benzinli motorlara yönelik savunmanızı gözden geçirmenizi naçizane tavsiye ederim.

Zira otobüs, kamyon, tır, iş makineleri, diğer ağır vasıtalar, yük taşıma araçları vs. benzinli motorlarla üretilmeye başlayana kadar haklı çıkmanız mümkün değil. 
Hocam ben zaten her zaman şunu derim ağır yük taşıyan araç dizel olur. Binek otomobil benzinli olur. 

1.6 tdi rakibi 1.2 tsi olur verileri birebir aynı. Şu şartlarda dizelin avantajlı gelmesi için 20.000km üstü şart. 

Bmw iin 3.20d rakibi 3.20ied aradaki fiyat ve vergi farkını tahmin edebilirsiniz. Aynısı 5.20d ve 5.20i için de geçerli. 

Geri
Üst Alt