Golf 7 (CZCA motor) Rölantide titreme ve sarsıntı

Aynı problemi az çok yaşayan biri olarak konuya göz gezdirdim tekrar tekrar. Şunu söylemek istiyorum değerli arkadaşlar. Tamamıyla şahsi düşüncem. Bizim ülkede usta yok. Yok abi hakkını veren durust bı usta yok. Yazılıp çizildiği gibi y.servis sök tak prensibi, sanayi de gram gelistirmemis kendini. Adamlar hala eski teknikler eski usuller. Herkes müşteri yi çok afedersiniz dudukleme pesinde. Yav kardeş çöz arızayı ver hakkini. Emeğinin karşılığını bir çok insan verir. Servise bı arizayi kabul ettirmek guc, sanayide iş bittikten sonra olası problemi cozmek imkansiz. 

Adam baskı seti degisti volan harici, abi bujiden diyor titreme, ben anlamam

E buji 3 5 bin km önce degisti. 

Bujiyi değişen yere gidiyorum 

Bana bende mi değiştirdin baskıyı ? 

Birde fren mevzusu çıktı şimdi bana 

Öylesine bı yere sordum 

Abi balatalari tiraslar takarız. Yav ne tiraslamasi dalgamı geciyosun ? Şahin mi doğan mi bu ? 

Servisle cozmek istesen para ve zaman lazim.

Fena halde bilenmeye başladım bu saçma işlere . Yok arkadaş işinin hakkını veren bı usta veya servis. 

Bu genel 1.4tsi nin olağan bir özeliği diyebilirmiyiz. Bu durumdan bazı kişi rahatsız olabiliyor bazı kişi umursamıyor.

Fakat ilk akla gelen volan olarak belirtiliyor fakat sorun çözülmüyor gibi.

benzer bir sorunda bende mevcut.

20 yıl farklı marka dizel kullanıcısı olarak;

1.4 TSİ/ DSG -Benzinli  -  60.xxx /bujiler 3.xxx km önce serviste değişti, ilk çalıştırma ve 1-2 km de hafif titreme var fakat devir göstergesinde herhangi bir hareket yok, normal bir durum mu bilmiyorum.

Çekişte veya hızlanmada herhangi bir sıkıntı yok. Yakıt 40.xxx km opet, şimdi ise Shell kullanılıyor.

20 yıl dizel araç kullandım ve ara sıra devirli kullanarak hem enjektör/kurum hem de partikül için yapılması uygun olurdu.

1.4 TSİ için de ara sıra manuel'e alınarak 3-5 km 3.500 devir üzerinde kullanılması uygun olur mu?

Yararı ve zararı konusunda düşünceniz nedir?

@Hsahin Ben de çok rahatsız oluyordum fakat her servise gidişimde normal diyip gönderiyorlardı, kendimi normal olduğuna alıştırmaya çalışmıştım. Shell vpower iyi gelmişti.

Hocam aynı sorun bende mevcut ama benimkini arabadaki diğer arkadaşlarda hissediyordu hafif bir vuruntu gibi.Kaput açıkken motora baktıgımda da aritmik titreme belli oluyordu.
Şimdi yetkili servisten geldim.usta silindirin birinde tekleme olduğunu söyledi. 4 buji 4 bobin değiştirip denedik Bendeki titreme geçti.Stokta bobin olmadığı için salı gününe sipariş verdik.Bobinler değişince umarım tekrar yapmaz.

Merhabalar,

Yaklaşık 1 yıl önce 2016 Golf 1.6 TDI Comfortline araç aldım (34.500 km'de). Aldıktan 1 ay sonra ışıklarda beklerken araçta hafif titreme hissettim. Aracı aldığım şahsı arayıp sordum, kendisi bi defa yaşadığını ama hafif olduğu ve tekrarlamadığı için önemsemediğini söyledi. Neyse ben aracı 40.000 bakımı için servise götürdüm, bu problemi yaşadığımı belirttim. Aracı bırakın bakalım dediler tabi tespit edemediler üstüne de sözde arıza tespit maliyeti olarak 200 küsür bir para ödedim. Neyse aracı 2 hafta önce 55 bin km bakımı için götürdüm yetkili servise (Doğuş Oto Gebze). Tabi bu süreçte titreme biraz daha arttı ve sık olmaya başladı. Özellikle klima A/C olarak açık iken rölantide beklerse titreşim süreye bağlı olarak artıyor. Bu kez servise klima olayını da anlattım. Klima açınca titremenin belirginleştiğini söyledim. Tekrar incelediler ve SONUÇ: Volant dişlisi iki parçadan oluşuyormuş ve bu parçalar arasında bir boşluk oluşmuş. Bu sebeple düşük devirlerde ve motora yük binen durumlarda (klima açıkken vs.) dönmeye bağlı olarak dengesiz bir güç oluşuyormuş bu da titremeye sebep oluyormuş. Çözüm ise Volant değişimi yani 5 bin liracıkmış :) Teknik eleman ile görüştüğümde 20 bin km civarı konfor dışında sorunsuz kullanabileceğimi ama eninde sonunda bunun değişmesi gerektiğini söyledi. Tabi usta olmadığımız için elemanların söylediklerini yazıyorum. Yanlış bir anlatım varsa affola:) Ben şimdilik değiştirtmedim beklemedeyim biraz araştırayım dedim ama Hababam Sınıfı misali sanırım tünelin ucu .... biyere çıkacak gibi :)

Saygılar efenim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aynı motor titreşim sorunu bende de vardı golf 7 ben de çok uğraştım çözmek için Enjektörler komple söküldü temizlendi ayarlandı maalesef hiçbir şey değişmedi araç öyle oluyor ki bazen normal çalışıyor hiçbir şekilde titreşimsiz bazen de ciddi derecede rahatsız edici şekilde titreşimli Özellikle de lambada beklerken çok hissettiriyor Ve sonunda titreşim yapan parçayı bulduk kimsenin tahmin etmeyeceği bir parça ilk başta ben de inanmadım Bizim usta Deyince aracın şanzuman kulaklarından yapıyor insana saçma geliyor kopuk değil parça Görünüşte fiziken sağlam ama değişince hiçbir sorun kalmadı Kesinlikle motorumuzla, enjektörlerinizle oynatmayın kulağı değiştirin göreceksiniz hiçbir şey kalmayacak

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aynı motor titreşim sorunu bende de vardı golf 7 ben de çok uğraştım çözmek için Enjektörler komple söküldü temizlendi ayarlandı maalesef hiçbir şey değişmedi araç öyle oluyor ki bazen normal çalışıyor hiçbir şekilde titreşimsiz bazen de ciddi derecede rahatsız edici şekilde titreşimli Özellikle de lambada beklerken çok hissettiriyor Ve sonunda titreşim yapan parçayı bulduk kimsenin tahmin etmeyeceği bir parça ilk başta ben de inanmadım Bizim usta Deyince aracın şanzuman kulaklarından yapıyor insana saçma geliyor kopuk değil parça Görünüşte fiziken sağlam ama değişince hiçbir sorun kalmadı Kesinlikle motorumuzla, enjektörlerinizle oynatmayın kulağı değiştirin göreceksiniz hiçbir şey kalmayacak
Bu konuda benim de şüphem var son iki servistir şanzıman bağlantı contasının etrafında terleme olduğu için conta değişti garantiden. Belkide bu kulaklardaki titreşim yüzünden gevşeme oluyor.

Yanıt ve bilgi için teşekkürler.

Aynı motor titreşim sorunu bende de vardı golf 7 ben de çok uğraştım çözmek için Enjektörler komple söküldü temizlendi ayarlandı maalesef hiçbir şey değişmedi araç öyle oluyor ki bazen normal çalışıyor hiçbir şekilde titreşimsiz bazen de ciddi derecede rahatsız edici şekilde titreşimli Özellikle de lambada beklerken çok hissettiriyor Ve sonunda titreşim yapan parçayı bulduk kimsenin tahmin etmeyeceği bir parça ilk başta ben de inanmadım Bizim usta Deyince aracın şanzuman kulaklarından yapıyor insana saçma geliyor kopuk değil parça Görünüşte fiziken sağlam ama değişince hiçbir sorun kalmadı Kesinlikle motorumuzla, enjektörlerinizle oynatmayın kulağı değiştirin göreceksiniz hiçbir şey kalmayacak
hocam şu sıralar bende yaşamaya başladım (1.6 tdi 73bin) bu sorunu ışıkta beklemelerde yaslandığım koltuktan bile hissediliyor titreme ama her zamanda olmuyor. Başta önemsememiştim sonra eşimde söyleyince kafama takıldı. Bu kulakları değiştirmek çok maliyetli mi? birde paylaşımınızdan bu yana tekrar bu sorun oluştu mu ? birde bende ilk çalışma sarsıntılı oluyor aküye bağlıyordum akü de değişti ama değişen bişey olmadı yaşadığım bu iki sorun birbiriyle bağlantılı olabilir mi sizce?

2013 1.4 tsi 122 hp dsg aynı sorun bende de mevcut. aracı alalı 2 yılı geçti, shell vpower harici yakıt koymadım ve hep aynı bilindik bayiden aldım. titreme bariz var, binenler de fark ediyor ama çok rahatsız oluyor musun derseniz olmuyorum. uğruna bin liralar harcayamam, 300-400 liraya çözülürse yaptırırım. zaten gerek burada okuduklarım gerekse ustalarla ve servisle yaptığım konuşmalar gösteriyor ki sorunun kaynağı tam olarak bilinmiyor. özellikle 50 bini geçince başlıyor bu sıkıntı. bende de 55 binde başladı, su an 58 binde araç. biraz araştırayim derken bu konuyu gördüm ve yazmak istedim, kaderimiz aynı :)

2013 1.4 tsi 122 hp dsg aynı sorun bende de mevcut. aracı alalı 2 yılı geçti, shell vpower harici yakıt koymadım ve hep aynı bilindik bayiden aldım. titreme bariz var, binenler de fark ediyor ama çok rahatsız oluyor musun derseniz olmuyorum. uğruna bin liralar harcayamam, 300-400 liraya çözülürse yaptırırım. zaten gerek burada okuduklarım gerekse ustalarla ve servisle yaptığım konuşmalar gösteriyor ki sorunun kaynağı tam olarak bilinmiyor. özellikle 50 bini geçince başlıyor bu sıkıntı. bende de 55 binde başladı, su an 58 binde araç. biraz araştırayim derken bu konuyu gördüm ve yazmak istedim, kaderimiz aynı :)
Artık bende önemsemiyorum açıkçası :)

TSI da rölantide titreşim sebebi olarak yazılanlara ilaveten kurumlanma da olabiliyormuş servis çalışanı arkadaşımın aktardığına göre.

O nedenle bazı parçalar değişse de sorun düzelmeyebilir. Kurum temizliği için de kapak sökülmeli. Çok rahatsız edici değilse söktürmeye değecek bir durum değil bence.

Kurumlanma özellikle TSI gibi doğrudan püskürtmeli tüm motorlarda problem.

@Eee k.bakmayin mesajınızı yeni gördüm Ankara'da iseniz yaklaşık yarım saat içinde hallolabillir dilerseniz bayramdan sonra sizin için yapabilirim Ankara dışı iseniz beni arayın tarif edeyim
Merhaba hocam, 1.4tsi manuel aracım sabah ilk calistirdigimda devir saatinin olması gereken yere düşmesi için biraz bekledim. Aracta hafif hissedilir bir titreme oldu acaba sorun nedir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kendim Polatlıda oturuyorum.

Aynı motor titreşim sorunu bende de vardı golf 7 ben de çok uğraştım çözmek için Enjektörler komple söküldü temizlendi ayarlandı maalesef hiçbir şey değişmedi araç öyle oluyor ki bazen normal çalışıyor hiçbir şekilde titreşimsiz bazen de ciddi derecede rahatsız edici şekilde titreşimli Özellikle de lambada beklerken çok hissettiriyor Ve sonunda titreşim yapan parçayı bulduk kimsenin tahmin etmeyeceği bir parça ilk başta ben de inanmadım Bizim usta Deyince aracın şanzuman kulaklarından yapıyor insana saçma geliyor kopuk değil parça Görünüşte fiziken sağlam ama değişince hiçbir sorun kalmadı Kesinlikle motorumuzla, enjektörlerinizle oynatmayın kulağı değiştirin göreceksiniz hiçbir şey kalmayacak
Üzerinden geçmiş ama bu mesajı ön plana çıkarmaya ihtiyaç var gibi.

Bu tarz titreşimlerin artışı bu kulağın eskimesinden kaynaklanıyor olabilir...

İki farklı Golf kullanıyorum
9 ve 4 yaşında
95 bin 48 bin km sırayla.
1.2 tsi ve 1.0 tsi.

Yaş farkını gerçekten hissettiriyor, bu titreşimler nispeten yeni olanda (1.0 daha sarsıntılı motor olmasına rağmen) daha az hissediyorum, vites düşüşlerindeki debriyajı bırakırken kavrama titreşimi, rolantideki ufak dalgalanma ve hafif sarsıntı..

Benim aracımdada sarsıntılı çalışma başgösterdi.
Bu durum motora zarar verir mi acaba

Son düzenleme:
2013 Golf 1.4tsi 122hp
Aracım yaklaşık 1 aydır bu şekilde çalışıyor. Motor sıcak bile olsa durduğumda sarsıntı devam ediyor. Sarsıntıyı içerde otururken hissediyorum. Hatta ara ara vuruntu yapıyor. Devir saatinde az da olsa dalgalanma var ve rolanti bana biraz düşük geldi. Özel serviste cihazla bakıldı hiç bir hata kodu yok. Arıza lambası yakmıyor.
Sizce nedeni ne olabilir?
Çok kafaya takar oldum bu durumu? Şüphelendiğim tek şey, hiç gitmediğim bir BP den yakıt aldım ve sorun bundan bir kaç gün sonra başladı.
1. si yakıtın oktanı düşük olduğu için sıkıştırma tam gerçekleşmeden (buji ateşlemeden) kendiliğinden tutuşuyor olabilir mi?
2. si yakıt kalitesi kötü olabilir mi?

Son düzenleme:

Merhaba arkadaşlar 1.6tdi dsg 125binde ki aracımda bu sorunu yaşıyorum. Araç bazen titriyor bazen kesiliyor bu titremeyi 1,2 ustaya sordum biri enjektör den dedi diğeri ise volta dan dolayı yapar dedi. Yanı sıra aracım kontağı 1,2 saniye geç alıyor bununla alakası olabilir mi ?

Geri
Üst Alt