Golf 7 (CZCA motor) Rölantide titreme ve sarsıntı

@reko çok bir titreme yok bana test ettirdikleri araçlar daha fazla titriyordu hatta kimi araç sahibi önemsiyor kimi önemsemiyor ama bu araçlarda normal değil bu durum normal diyorlar...dikkat etmezseniz titremeyi anlamazsınız dahi sonçta motor çalışıyor der geçersiniz... @yally  1.4 tsi 125 lik 1.0 ve 1.2 motor farketmiyor tsi motorsa karakteristik özelliği böyleymiş :)
Aynı sorunu bir arkadaş aracın yazılımı ile misfire adı verilen birşey ile oynayarak hallettiğini söylemişti. Konusu forumda vardı.

Aynı sorunu bir arkadaş aracın yazılımı ile misfire adı verilen birşey ile oynayarak hallettiğini söylemişti. Konusu forumda vardı.
Hocam misfire ateşleme hatası, bobin veya buji kaynaklı olması muhtemeldir ve bilgisayara bağlayınca hemen ortaya çıkar. Bizim araçlarımızda herhangi bir hata kodu görübmüyor, asıl sıkıntı da burada zaten. 

@Cvtats Ben de aynı yolda ilerliyorum. 40.000 km'de başladı, yarın 90.000 bakımına giricem ve soprun devam ediyor. Bence sorun motroda değil, motor şasi bağlantısında bir süre sonra oluşan oturmayla ilgili. 

Bazıları için rahatsız edici olmayabilir ama benim yan koltuğumda oturan herkes bu titremeyi fark ediyor, araba konusunda en alakasız kişinin bile dikkatini çekiyor. Sadece son dönem kullandığım Motul Octane Booster sonrası hafiflediğini farkettim. Belki de bu motorların oktan hassasiyeti yüksektir ve Türkiye'deki benzin kalitesinden dolayı bir süre sonra sapıtıyorlardır. Ankara'daki Doğuş Çankaya hariç tüm servislere gittim, yarın da Doğuş Çankaya'da deneyeceğim. 

Daha önce kapak açılıp kurum temizliği yapıldı, gaz kelebeği temizlendi ama volant, bobin vs değişimi olmadı. 

Hocam misfire ateşleme hatası, bobin veya buji kaynaklı olması muhtemeldir ve bilgisayara bağlayınca hemen ortaya çıkar. Bizim araçlarımızda herhangi bir hata kodu görübmüyor, asıl sıkıntı da burada zaten. 
Kopyaldığım ilgili konu da sorunu yaşayan arkadaş herhangi misfire hatası almamış. En son çare yazılım ile çözmüş  

Arkadaşlar selam

benimde aracım dizel kışın trafikte durduğumda titreme sesi geliyor fiziksel olarak değil sadece ses geliyor anlamadım frenden çekince ses gidiyor tamamen durunca yine titreme sesi geliyor ama sadece kışın oluyor klimayı kısınca ses bir tık azalıyor ama yine de rahatsız edici.

bende 1.2 tsi var manuel..ben dikkat etmedim titremeyi akşam bakacağım..ancak bazıları dsg de çıktıgını iletmiş..volant olabilirmi acaba..

80binde dizel aracımda titreşim yok nedenini şuna bağlıyorum, shell vpowerdan başka yakıt almam bu zamana kadar tatil istisnası hariç aynı istasyondan aldım, her yıl mazot filtresi nasıl taktıysam öyle çıkar bu da istasyonun bakım yaptığının kanıtı, bu titremelerin yakıt kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Hatırlar mısınız bilmiyorum fakat bu covid yüzünden 3-4 ay önce yakıtlarda etonol zorunluluğu kalktı daha düşük kaliteli benzin alıyorsunuz, şu sıralar titreşim haberleri forumda epey arttı benimkisi tahmin.

@bf417 ustam bende 5 yıldır bpden alıyorum ses geçen sene başladı 
Piyasada setan oranı en yüksek yakıt shellvpower bana göre, lab da test etmedim ama en az vuruntulu çalışma onda. Fazla yakıyor az da performanslı iki üç kuruş da pahalı ama ben sıkıntı yaşamadım start anı hariç titreme yok.

@Mobydick Motul Octane Booster değilde dediğim gibi wolksvagen markalı yakıt katkısı sipariş etti servis onu kullandım 3 ay sürdü gelmesi dedim ben görmek istiyorum nasıl birşey özel olarak üretildiğini söylediler ondan sonra bi azalma hissettim ama kalıcı çözüm bulamadım belli km den sonra oluşuyorsa dediğiniz doğru olabilir sizden haber bekliyorum ... motorla şasi arasındaki bağlantıdan kaynaklanıyor ama ne yaptıysam ustalara ne dediysem sıkıntı olmadığını söylediler.Onlarda artık nasıl bir işlem yapacaklarını bilmedikleri için nereye gitsem artık direkt motor değişimi talep edip işin için çıkıyorlar... 

@Mobydick hocam merhaba. Şu an 1,4 TSI DSG 34.000 km de olan aracım 1 haftadır Kartal Doğuş Oto'da. Ceviz kabuğu temizliği denen bir şey yapıldı ama sorun devam ediyor. Aracı teslim edemiyorlar, motoru stetoskopla inceleyip, açacaklarmış, ne demekse, daha niye bilgisayar var alette dedim gülüştük :)

Araştırınca rölanti dalgalanmasının bir çok nedeni olduğunu anladım. Aracı dizel olanların yakıtla ilişkili olması daha olası, partikül filtresini kontrol ettirmeleri de öneriliyor. 

Benim devir saatinde zor fark edilir, motor titremesiyle orantılı bir dalgalanma var.

Takipte olalım, ben tecrübelerimi aktaracağım, aracı alabilirsem :(  

Tekrar merhaba herkese,

Ben aracımı aldım, dalgalanma gitmiş. Nasıl çözüldü derseniz. Akü değişti. Ondan önce de silindir temizliği yapıldı. Akü olmasaydı alternatöre bakacaklardı, tamir edilecekti...

Tamam rölantide silkeleme geçti ama ince bir titreme devam ediyor. Galiba bu normal... start-stop devreye girmezse hissediliyor. daha da uğraşmam...

@cankaravezir  gitmiyor o ince titreme arkadaşlar ne yaptıysam olmadı bazı araçlarda daha fazla var oda subaplarda kurum temizliği yapılmadığı için diyorlar o kadar uğraştık hallolmadı tek çözüm motor değişimi servis talepte bulunuyor ama garantiden değişmiyor sebepde belli bir km den sonra tekrar olacağından dolayı dendi velhasıl böyle kullanmaya devam edeceğiz anlaşıldı.

Geri
Üst Alt